Широко отворени шахти
Европейската комисия обмисля достъп на телекомите до каналите за ВиК и газ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Намаляване на разходите и увеличаване на капацитета за широколентов интернет пренос. Това са целта и аргументите, с които Европейската комисия (EК) се готви да предприеме първата си стъпка към улесняване на бизнеса на някои телекомуникационни оператори след години на все по-ограничителни регулации.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Ще стане много интересно, от близо 10 години в България проблема с достъпа до каналната мрежа съществува, но винаги са се намирали решения в тази посока, в която се опитва да въведат регулация. Лошото е, че с регулациите се убива конкуренцията. За сега, до колкото ми е известно, определена цена има само за БТК, но съвсем успешно "Улично осветление" се конкурира с тях, без да им е наложена такса, същото важи и за "Вестител", собственика на мрежата на "Овъргаз". Дали крайният резултат няма да е обратен?
До коментар [#1] от "ivanko77":
Ако регулацията е само за задължително допускане и пределна цена, вероятно ефекта ще е положителен.
До коментар [#2] от "mrvip":
Ами не съм сигурен, такава регулация съществува за БТК и реално наема им беше най-висок. Инфото ми е от преди 3 години, от тогава нямам допир до този сегмент, може да има промяна, но мрежата на старите оператори като БТК им е изплатена и те нямат нужда да пускат конкуренция, докато както е при Вестител те трябва да си я изплащат и имат нужда. При Уличното това е допълнителен страничен приход и е добре дошъл.
До коментар [#1] от "ivanko77": Надали, създаването на законова възможност за споделяне на разходите би дало възможност на ютилити компаниите да си осигурят допълнителен финансов ресурс,а на новите оператори - възможност за по-бързо налагане на пазара. Ползите за потребителите мисля,че няма нужда да бъдат изброявани.
И само едно уточнение, към Капитал, не са длъжни да ги слагат в шахтите на БТК, а да са подземно, има и други варианти, в градовете с газификация от Овъргаз - Вестител, местните фирми за улично осветление, собствени канали(които не са хич малко) и т.н. Единственото задължение е да са подземни. БТК просто има най-голямата изградена мрежа(с много неясна собственост) и поради тази причина са задължени да осигуряват достъп за останалите по фиксирани цени.
До коментар [#3] от "ivanko77":
Против регулациите съм, освен когато имаме монопол, както в случая. Без тази регулация БТК изобщо нямаше да допуска никой до каналната си мрежа, така че не виждам как задължаването на ВиК и Овъргаз да дават достъп до каналите си, което значи повече конкуренция, ще влоши нещата.
Алтернативните не са длъжни да полагат кабели в шахтите на БТК (ако изобщо тези шахти наистина са на БТК), но БТК е длъжна да им даде достъп до шахтите си.
Това изискване е нормално и беше въведено още през 2001 - 2002 г. с либерализирането (частично) на пазара. Идеята на такъв тип регулации е историческите телекоми да дадат достъп на новите играчи до ключови инфраструктури, градени с години, с парите на цялото общество. Което да позволи появата на нови услуги, по-ниски цени и т.н.
Така е в много европейски държави и в случая регулацията е в защита на конкуренцията.
"Така комисията се опитва да подпомогне полагането на необходимите за броудбенда оптични кабели."
Боже опази ни от броудбенда :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.