Швейцарската LEM ще произвежда измервателни уреди в България
Предприятието ще бъде в София и се предвижда да заработи през октомври


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Швейцарската компания за електронни компоненти LEM ще открие предприятие в София, като инвестицията се очаква да бъде 2 млн. швейцарски франка. Решението за новата мощност на компанията е било взето на заседание на ръководството на 8 февруари, пише в съобщението й.
Така в рамките на 12 месеца това е на път да се окаже втората швейцарска високотехнологична инвестиция, след като през октомври компанията R&M откри завод в София. В предприятието ще се произвеждат фиброоптични компоненти и платформи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
56 коментара
[quote#1:"cinik"]С една дума, още 50 изпотени автоталибани в мармалада на Орлов мост[/quote]
Много Ви боде в очите чуждото благополучие ?
Най-добре е да са еднакво бедни и безработни всички нали ?
Така няма значение че Вие сте неуспял при положение че и другите не са по добре нали ?
До коментар [#1] от "cinik":
ти вярно си циник. Не се ли радваш, че ще има работа за хората? явно не
До коментар [#2] от "bz":
До коментар [#3] от "palaviq":
Бърка ми в очите това, че се концентрират в София дори дейности, в които градът има скромни традиции спрямо ред други областни и общински центрове. На 50 места ще се радват там, където безработицата е 10 и повече процента, а не София с 1,6% безработица. Развоят на държавата по африканско-азиатски образец, където 60% от населението живее в столиците и останалата част от ландшафта са кози и магарета, води до един балон и илюзия за по-добри доходи, при който по-високата заплата заминава изцяло за разходи за неща, с които обществената инфраструктура не смогва да се справи. Типични примери: невъзможен бит без традиционните 2 коли в семейство плюс 1 резервна. Бутане на 50 квадрата, колкото позволява джобът при цени към 1000 евро/кв.м (бяха и 1500), 3 до 5 часа дневно прекарани в път до работата и обратно, задължително поне едното дете губи от ежегодния тираж на томболата за детска градина, поради което 700, 800 и дори 1000 лева заминават за частна детска (без да се брои бензинът за возенето през 4 махали)...И резултантната на тази действителност е, че 50 души ще врънкат всеки месец, как парите не им стигат за нищо, кога ще им качват заплатите...
Много добра новина. Ще има работа за високо квалифицирани кадри и определено ще взимат много добри пари за българските стандарти. Инвестицията не е кой знае какво, но по - добре малко от колкото нищо. Радостно е че тези специалисти няма да заминат в чужбина, а ще си останат тук. Успех!
Капка по капка вир. Жалко наистина че завода е открит в софия. Дугите градове като пловдив, стара загора , русе остават на заден план
До коментар [#6] от "mitkopom":
Надявам се разумът да надделее поне в средносрочен план. Като отидат 30 от тези 50 души при работодателя си и поискат да им джироса 800 лева такса за частната детска градина, заедно с 1300 лева вноска за ипотеката в Манастирски ливади и 600 лева бензин за 2-те семейни коли, последният ще избяга яко дим към Русе или Враца, където цените са нормални, опашки за общински услуги няма, а до работа се ходи пеша
До коментар [#4] от "cinik":
Такъв африкано-азиатски модел не съществува:
[quote#4:"cinik"]... Развоят на държавата по африканско-азиатски образец, където 60% от населението живее в столиците и останалата част от ландшафта са кози и магарета...[/quote]
Алжир, 14% живеят в и около столицата
Ангола, 27,9%
Бенин, 2,7% (столицата не е най-голям град)
Ботсвана, 20,7%
Буркина Фасо, 12%
Бурунди, 9,9%
Камерун, 13,9% (столицата не е най-голям град)
Кабо Верде, 25%
Централна африканска република, 16,6%
Чад, 15%
Коморски острови, 7%
Демократична република Конго, 12,6%
Република Конго, 29,9%
Бряг на слоновата кост, 1% (столицата не е най-голям град)
Джибути, 65%
Египет, 26,7%
Екваториална Гвинея, 27,7% (столицата не е най-голям град)
Едва ли има нужда да продължавам с изброяването. Още веднъж, такъв африкано-азиатски демографски модел с концентрация на над 50% от населението в столиците не съществува.
До коментар [#4] от "cinik":
Това си е чисто тролене.. Нито 60% от населението на България живее в София, нито пък "невъзможният бит" се влошава от това, че се откриват нови предприятия.
До коментар [#4] от "cinik":
П. п. И за да сме точни, трябва да кажем, че към момента на преброяването от 2011 г. в София са живели около 17% от населението на страната.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.