// K2: Бизнесът / Компании
Защо намалението на тока може и да не е 8%
Извънредното поевтиняване беше отложено за началото на април
Изчисления
В него трябва да се посочи какъв процент от енергийния микс ще бъде взет от евтината енергия на АЕЦ "Козлодуй "и какъв от по-скъпите централи като американските ТЕЦ "Марица-изток 1", "Марица-изток 3" и ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Марица 3" на Христо Ковачки и ТЕЦ "Варна" собственост на ЧЕЗ.
"И на мен ми се иска намалението да е от 1 март, а не април, защото всички плащаме сметки", каза Иванова. Тя също така не пожела да се ангажира с прогноза с колко може да се намалят цените на тока, явно пренебрегвайки обещанието на Борисов токът да поевтинее с 8%.
В момента 60% от произведената енергия на АЕЦ "Козлодуй" отиват за регулирания пазар на цена от 44 лева за мегаватчас, останалите 40% се продават на свободния пазар и за износ. Цената от 44 лв. обаче не покрива себестойността на енергията. |
Прецедент
Намаляването на цената на електроенергията преди края на регулаторния период, който изтича на 30 юни, е прецедент. Принципно това няма как да се случи, тъй като по закон цената се определя за едногодишен период. В случая обаче, притисната от общественото недоволство, държавната комисия беше принудена да действа. Така малко преди изтичане на законово установения срок цените ще бъдат променени, и то по нова методика.
Засега е ясно, че това ще стане чрез промяна на съотношението на източниците на енергия за бита, или т.нар. микс. В момента АЕЦ "Козлодуй" осигурява около 45% от общия микс енергия, която битовите потребители плащат. Трите централи ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица 3" на Христо Ковачки и ТЕЦ "Варна" пък осигуряват около 12% от тази енергия, което означава, че ако бъде отнета тяхната квота, делът на АЕЦ ще достигне 57% от микса.
Според експерти обаче това едва ли ще е достатъчно, за да осигури обещаното 8% намаление на цените. Затова вероятно ще трябва да бъде отнета и от квотата на НЕК, която осигурява около 43% от електроенергията за бита. Това обаче ще създаде сериозни проблеми на компанията, която има задължения да изкупува голяма част от определена енергия. Става въпрос както за дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от частните ТЕЦ в Маришкия басейн, така и за зелената и кафявата енергия (произведена от топлофикациите), които по закон НЕК трябва да изкупува. Това означава, че ако НЕК реши да намали изкупуването на енергията от тези производители, най-вероятно ще си навлече куп съдебни дела. Тук шансът е, ако компанията успее да договори намалението на цените на двата частни ТЕЦ, за което бившият председател на ДКЕВР Ангел Семерждиев вече беше намекнал.
Вероятно обаче ще се наложи да бъде намалена и електроенергията, която НЕК купува от ТЕЦ "Марица-изток 2". Тук ефектът върху цената обаче няма да е толкова голям, тъй като токът на централата е най-евтин след този от "Козлодуй", което означава, че промяната няма да доведе до значително намаление на крайната цена. Освен това намаляването на количествата ще означава и по-ниско производство на въглища в мини "Марица-изток" и съответно до по-малко приходи в двете държавни дружества. От това освен държавния бюджет вероятно ще пострадат и работещите в централата и мините, което пък може да отключи нова вълна от протести.
Така в крайна сметка желанието да се увеличи квотата на евтината АЕЦ се оказва не толкова едностранно. Според председателя на Българския енергиен форум Иван Хиновски увеличаването на квотата на централата за бита ще доведе до силно свиване и на нейните приходи, което пък ще намали средствата и за ремонти и модернизации. "Затова обаче рано или късно ще ни бъде размахан пръст заради ядрената безопасност", посочи той. Преди дни изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов също коментира пред БНР, че в момента 60% от произведената енергия на АЕЦ "Козлодуй" отиват за регулирания пазар на цена от 44 лева за мегаватчас, останалите 40 на сто се продават на свободния пазар и за износ. Той обаче посочи, че тази цена от 44 лв. не покрива себестойността на енергията. Той посочи, че АЕЦ "Козлодуй" завърши 2012 г. с рекордна печалба от 158 милиона лева благодарение на свободния пазар и на свиване на някои разходи.
Според Хиновски резерви за намаляването на цената на електроенергията могат да се търсят в намаляването на някои от разходите на разпределителните дружества, например за ремонти. Това обаче, подчертава той, "също би било временна мярка". Реално според анализ на Института за енергиен мениджмънт именно ЕРП са така наречените нулеви играчи, които въпреки увеличението на цените от юли с 13.6% могат да покрият разходите за закупуване на енергия, но не и да акумулират допълнителни приходи за поддържането на мрежата.
Дял на производителите на регулиран пазар (в млрд. мВтч)
АЕЦ Козлодуй - 9 500 000
ТЕЦ "Варна" - 1 113 612
ТЕЦ "Бобов дол" - 945 763
ТЕЦ "Марица 3" - 357 633
НЕК - 8 576 857
източник: ЕМИ
Още по темата
Енергийният регулатор е на път да абдикира
Членовете на ДКЕВР също са подали оставка като председателя й Юлиана Иванова
25 фев 2013Наред с настояването за върховенство на закона някои от предложенията са откровено абсурдни
24 фев 2013Чуждестранните медии: Икономиите и АЕЦ "Белене" свалиха Бойко Борисов
Много българи са силно недоволни от високите цени, енергийните монополи, ниския жизнен стандарт и корупцията, отбелязват в коментарите си
20 фев 2013Премиерът Бойко Борисов обеща поевтиняване на електроенергията от началото на март
19 фев 2013Търговете в АЕЦ "Козлодуй" с нови правила от март
Централата се опасявала от "натиск" за разваляне на вече сключени договори за електроенергия
3 фев 2013
Американската банка ще използва изкуствен интелект, за да разшири бизнеса си
10 дек 2019, 166 прочитания

Най-силни са очакванията в минната индустрия, лидерът по региони отново е Варна
10 дек 2019, 791 прочитания
9 дек 2019, 8550 прочитания
9 дек 2019, 4254 прочитания
9 дек 2019, 3182 прочитания
9 дек 2019, 2745 прочитания
9 дек 2019, 2161 прочитания
Книжата скоро ще се търгуват на борсата