В очакване на новото мобилно поколение
Мрежите за LTE все повече набират скорост по света, но в България проектите са в режим на изчакване
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Неизбежно, желано, макар и може би не точно в този момент, и объркващо семейния бюджет. Като всяко ново поколение и това в мобилните комуникации е точно такова. Появата му няма как да се отлага вечно заради засилващото се търсене на мобилен интернет, което ще става все по-голямо и няма как да получи отговор чрез предлагане през наличните мрежи. В същото време поне в България нито държавата е готова да осигури поле за него по финансови причини, нито пък операторите бързат - по същата логика. Бизнесът на телекомите обаче няма как да е локален и това, което се случва на останалите пазари, просто ще се наложи и на българския.
В световен мащаб една от водещите тенденции, които ще се очертаят тази година, е именно все по-широкото навлизане на мобилните мрежи от четвърто поколение по технологията Long Term Evolution или LTE. Тя дава възможност да се пренасят голям обем данни при малко използване на наличните радиочестоти. С други думи – ще донесе на потребителите високоскоростен мобилен интернет до 100-150 Mbps през безжичните мрежи. До началото на 2013 г. телекоми в 36 държави вече предоставят такава напълно функционираща услуга.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Е в България бавно стават тези работи. Пак да се освободят честоти , да минат за одобрение през няколко органа , после да се изгради система.
Публикувано през m.capital.bg
И, ако има ЛТЕ, кой какво ще прави? Ще гледам филми/ мачове на смарт-фона?
Брокерите ще си обменят спред-шитове? :-)
Още малко данни, без претенции за пълна изчерпателност:
****Тя (LTE мрежата) дава възможност да се пренасят голям обем данни при малко използване на наличните радиочестоти. С други думи – ще донесе на потребителите високоскоростен мобилен интернет до 100-150 Mbps***
Не особено точна първа част: Честотите се използуват по-ефективно, но не по-малко! Такива скорости (150Мбит/сек) се постигат при лента на канала от 20 MHz (1200 подносещи честоти), която по тарифите на КРС би струвала сериозни пари за лицензиране.
Същевременно, в обхвата 800 MHz не могат да бъдат осигурени 3 х 20 MHz за 3- те оператора в България.
***Също така трябва да се помисли и за предоставянето на високи скорости и извън големите градове. Според много специалисти от чужбина LTE е подходяща технология за предоставянето на достъп до глобалната мрежа в трудно достъпните места.***
Също не особено верно (за България), по 2 причини:
1. LTE мрежите изискват МНОГО висок капацитет на опорната мрежа (backbone), който е много трудно да бъде реализиран на трудно-достъпни места (оптична свързаност). Операторите в България ползуват предимно радио-релейни връзки или линии с нисък и среден капацитет извън големите населени места, много от които дори не са "IP compatible" което е задължително за LTE. Една(!!!) LTE базова станция изисква капацитет от примерно 3 х 150 Mbps (3xSTM1), което е капацитет, обслужващ приблизително един неголям окръжен град днес.
Тук е и другият ключов момент в инвестициите за такава мрежа - необходими са невероятно високи капацитети на опорната мрежа и интегрирането им в цялостната инфраструктура на оператора и взаимната свързаност.
2. Със същия мотив бяха изградени и мрежите UMTS в обхват 900 MHz и до ден днешен натоварването им в "трудно-достъпните райони" е мижаво. Просто няма търсене и подходящи терминали на село!
Необходимо е и сериозно LTE-надграждане на радио-инфраструктурата чрез инсталиране на допълнителни антенно-фидерни системи (сдвоени за 150Мбит/сек), с всичките "салтанати" от типа "разрешително за строеж".
Пред вид наличните свободни големи честотни ресурси в обхват 2100 MHz (UMTS) и много слабия пазар в България, LTE може да се очаква само тук-таме, по-скоро за демонстрация, не повече.
Поне 2 от операторите предлагат конкуретни услуги: ADSL, Home box, с фиксирани терминали, които биха били директно засегнати от LTE.
И една "закачка": Един от телефоните, с нахапаната ябълка(5), работещ в LTE обхват на 1800 MHz не може да бъде активиран за тази услуга, ако съответната мрежа не бъде одобрена от фирмата-производител на телефона, и съответният софтуерен пакет - активиран за този оператор в техния "магазин". (Дали ще е безплатно?)
До коментар [#2] от "Никола Йорданов": ами аз ползвам 4Г имам само този интернет. Не ми трябва кабелен , имам едно малко рутерче , то ми пуска интернет за телефони , лаптоти... Скоростта е същата като кабелния , мога да кажа дори по добра.
Където няма покритие на 4Г има 3 Г .
Нито има голямо търсене на дейта пакети, нито сме оправили 3Г мрежата. Според мен, все още няма приложение толкова бърз трансфер, освен да стимулира производителите. Да не забравяме, че и телефона трябва да е по-така.
До коментар [#4] от "Bazinga !":
Благодаря!
Правитеството и Централната банка бяха с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел (Телеком Австрия) в подкрепа на Австрийски (Европейски картели). Поздравявам протестиращите за победата и мислете как ще изберете следващите, защото срещу вас е системна мафия. -and-european-central-bank-opinion/
http://convergingtechnology.eu/european-commission
разгледайте страниците на сайта, информативни са
до 2 години ще се появят и в българия тази LTE мрежа.
като погледнем нашите телекоми е реалистично бтк със аустриа телеком да я въведът, когато му дойде времето понеж те имат ресурса и австрииците имат технологията.
там вече се покриват от 80 до 99 % от големите градове и изграждането напредва скоростно по нататък и в провинцията.
не ми се мисли само колко скъпа ще бъде тази услуга в първите 3 години. так че крайният обикновен потребител може да се радва на тази услуга най рано след 5 години в бг на по нормални цени...
До коментар [#8] от "ruark": Мтел нали обявиха ,че тестват в София ?!
До коментар [#5] от "blago72": не е само за телефон . Онези уаймакс ли бяха те също се водят 4Г , бяха ограничени с териториите ама добре им беше нета. Още 2007 съм ги ползвал на Банско .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.