Корпоративна търговска банка (КТБ) ще отпусне кредит на "Вазовски машиностроителни заводи" в Сопот (ВМЗ - Сопот). Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, след като в петък представи екипа си от заместник-министри пред медиите. По думите му състоянието на завода е притеснително и в момента се работи по отпускането на заем от КТБ, за който вече имало подписано проектно споразумение. Василев обаче не уточни за каква сума става въпрос и при какви условия, нито как държавното дружество е избрало точно тази банка. "Капитал Daily" не успя да се свърже и с изпълнителния директор на ВМЗ Иван Стоенчев, който да даде повече подробности за подготвяния заем.
За първи път официално
С изявлението си министър Василев за първи път официално обяви откъде ВМЗ ще вземе пари. Вероятно със средствата ще бъдат платени заплатите на работниците, за които са нужни по 2 млн. лв. на месец. На 14 март близо 3000-те служители на затъналия военен завод не получиха авансите си. А по информация от синдикатите в завода пари едва ли ще има и за следващите заплати, тъй като няма поръчки.
В края на 2010 г. КТБ също отпусна необезпечен заем на ВМЗ - Сопот, с който бяха покрити част от плащанията на дружеството, той обаче е бил погасен. В момента дълговете на ВМЗ се оценяват на над 150 млн. лв., като в началото на януари двама от кредиторите - "Механичен завод - Девин" и Първа инвестиционна банка (ПИБ), поискаха неговата несъстоятелност. В крайна сметка ВМЗ плати 980 хил. лв. по кредита си към ПИБ, които така и не стана ясно откъде са дошли. Това обаче не е първият транш с неясен произход от страна на завода. В края на януари под натиска на стачкуващите работници в дружеството бяха платени 4 млн. лв. за забавени заплати. Тогава обяснението на премиера Бойко Борисов за тези средства бе, че са от приключване на една от сделките на ВМЗ, за която така и не бяха дадени повече подробности. Според два независими източника на "Капитал" обаче парите са дошли от друго държавно дружество - "Кинтекс", като не са били нито плащане по стара поръчка, нито аванс по нова, а просто спасителен превод. Мълчанието на управляващите тогава има две обяснения - първо, това може да се тълкува като държавна помощ (която принципно е забранена освен след изрично разрешение от Брюксел). И, второ, постоянното преливане на средства от едно печелившо към друго губещо предприятие е лоша практика, която може да зарази и здравия бизнес.
Потенциалният купувач
Дружество, свързано с КТБ, се очаква да е сред потенциалните кандидати във втория опит за приватизация на ВМЗ. Мажоритарният акционер в банката Цветан Василев има индиректна връзка и с други дружества в отбранителната промишленост като "Дунарит" - Русе и "Г. Бенковски" – Пловдив. Василев имаше намерение да приватизира и военноремонтния завод "Самуил" - Костенец, но се отказа в последния момент.
В първата приватизационна процедура (която се провали заради липса на депозит от единствения кандидат "Емко") интерес прояви и "Дунарит". Фирмата обаче не покриваше условието за оборот и затова Агенцията за приватизация не я допусна в конкурса.
В момента се изготвя актуализирана оценка на ВМЗ и до седмици ведомството вероятно ще открие нова процедура. Заемът от КТБ, а и помощта от януари съвсем свалят атрактивността на предприятието. Така няма да е изненада, ако само "Дунарит" поиска завода.
Всъщност интересите на КТБ към сектора са още по-мащабни. Според медийни публикации Василев е почетен председател на сдружение "Българска отбранителна индустрия". Преди три години организацията дори разпространи писмо в защита на КТБ: "Над 90% от компаниите в сдружението - най-големите български предприятия, произвеждащи отбранителни продукти за националната сигурност и отбраната на страната, са частна собственост, а Корпоративна търговска банка е наш дългогодишен надежден партньор".
Част от работниците в оръжейния комплекс "Арсенал" - Казанлък, ще излязат в принудителен платен и неплатен отпуск, а друга част ще минат на 4-часов работен ден. Основната причина за това са намалените поръчки и обем на работа. "Предприехме тази непопулярна мярка, за да съхраним персонала и работните места", каза изпълнителният директор на "Арсенал" Николай Ибушев. Общо около 1000 човека ще работят на 4-часов работен ден в продължение на 15 дни. За други 1000 човека намаленият работен ден ще продължи 1 месец, съобщи Ибушев.
В заводите, в които няма поръчки, работниците ще имат право да излязат в платен и неплатен отпуск. На пълна заетост в момента са заводите, обезпечени с поръчки и договори. Към този момент не планираме оптимизация на персонала, заяви Ибушев. Ако обаче ситуацията продължи още един-два месеца, ще се наложат съкращения, призна той. В "Арсенал" работят общо 5500 човека, като на практика това е едно от най-големите предприятия в Старозагорския регион.
Корпоративна търговска банка (КТБ) ще отпусне кредит на "Вазовски машиностроителни заводи" в Сопот (ВМЗ - Сопот). Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, след като в петък представи екипа си от заместник-министри пред медиите. По думите му състоянието на завода е притеснително и в момента се работи по отпускането на заем от КТБ, за който вече имало подписано проектно споразумение. Василев обаче не уточни за каква сума става въпрос и при какви условия, нито как държавното дружество е избрало точно тази банка. "Капитал Daily" не успя да се свърже и с изпълнителния директор на ВМЗ Иван Стоенчев, който да даде повече подробности за подготвяния заем.
36 коментара
Така, значи държавата си държи влоговете в КТБ, които пък след това кредитират държавни предприятия. Ама важното е, че национализацията ще ни оправи, нали протетистарищи?
Вместо открит приватизационен търг, ще има приватизация под масата, под удобното и турбо-лъжливо обяснение заплати и работни места. Този министър нали беше учил в реномирано училище - точно такива сделки трябва да спира, а не да подкрепя. Ако трябва да фалира ВМЗ - да фалира! Защото после след такива куци сделки, банките вдигат лихвите на редовните си кредитополучатели, за избиват загубите си от подобни операции. Това на свой ред си е мачкане на редовните и разпределяне на загубите върху всички. Ай сиктир вече...
ВМЗ ще плаща заплати със заем от КТБ"
Значи скоро Мултигруп ще се сдобие с оръжейно предприятие, чрез КТБ! Кога да очаваме първите продажби към Башар Асад и разни африкански страни?
До коментар [#2] от "m_style":
"след такива куци сделки, банките вдигат лихвите на редовните си кредитополучатели, за избиват загубите си от подобни операции."
В конкретния случай загубите ще са за държ. бюджет, защото Цв. Василев и компания ще си ги приспаднат от крайната цена след поредната приватизация "по български". Поредната жалка история.
това се казва начало на скрита приватизация чрез генериране на задлъжнялост и удовлетворяване от обезпеченият !
"Преди три години организацията дори разпространи писмо в защита на КТБ: "Над 90% от компаниите в сдружението - най-големите български предприятия, произвеждащи отбранителни продукти за националната сигурност и отбраната на страната, са частна собственост, а Корпоративна търговска банка е наш дългогодишен надежден партньор".
Ами то и държавата така вика.И нейните пари са главно там.При надеждния партньор.
Пореден скалп в колана на Големия бял брат!?
ВМЗ-Сопот поразително точно върви в стъпките на ОЦК-Кърджали. Само че, там банката беше друга, отново с държавни спасителни надежди - ПИБ. После банката завладя производството. И тук ще ке повтори този сценарий.
Възмездна държавна помощ с лихва!?
До коментар [#1] от "Zhelyazkov":Когато има пари ВМЗ ги държи сигурно в КТб срещу 0.5 % лихва като разплащателен влог. Сега ще вземе кредит срещу 14-15 % . Това се нарича кражба.