Китайските инвестиции в Европа с рекорд
Размерът им е нараснал с около една пета през миналата година в сравнение с 2011 г.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Европа се превърна в най-предпочитаната инвестиционна дестинация за китайските компании, съобщава Spiegel. И докато Северна Америка до голяма степен гледа с подозрение на китайските компании или поне на държавните такива, то на Стария континент, страдащ от рецесия, те са посрещани доста радушно заради нуждата от пари в брой.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Христо, моля, по-полека с гръмките заглавия! 12 милиарда не са кой знае какво на фона нито на европейската (0,1% от БВП), нито на Китайската икономика.
Текстът по-горе би заслужавал внимание като част от по-обширна статия, засягаща чуждестранните инвестиции на китайски компании по цял свят.
Пример: китайските инвестиции в Африка и Близкия Изток за 2010 година са около 20 милиарда евро (само на юг от Сахара са колкото в Европа). Изкупува ли Китай Африка? Къде точно инвестира и на каква цена за местните природа и население? Защо западните инвеститори остават настрани?
Инвестициите в Австралия и Америките също са съизмерими с тези в Европа.
Та така, Христо, призив към теб и колегите ти, не сваляйте нивото на "Капитал", пишете обхватно и задълбочено по определени теми!
Данните не са реални. Мн. Инвеститори инвестират от неизвестно име.
Публикувано през m.capital.bg
Както е тръгнало, не след дълъг период от време европейците и американците ще работят за китайците.
[quote]
Европейците са прагматици
"Европейците гледат на нещата по-прагматично, отколкото американците", каза Лоскрюг-Пиетри. САЩ например блокираха продажбата на американския производител на самолети Hawker Beechcraft на китайски купувач
[/quote]
Изобщо не са глупави американците, с тяхното решение...
Преди няколко дни гледах по телевизията едно предаване посветено на така нареченото икономическо разузнаване. Целта на това разузнаване най-често е да се следят конкурентите от близо, за да може по-лесно да се предвидят действията им. Като цяло историята напомня малко на промишления шпионаж, но идеята е действията да останат в рамките на закона.
Та в това предаване, представиха следният случай с доброжелателни китайски инвеститори, които имали намерението да закупят няколко малки и средни компании във Франция за производство на някакъв тип дантела (до колкото разбрах, едва ли не запазената макра на региона в който се произвежда). Китайчетата много натискали да купуват и предлагали много добри оферти и т.н. Френското министерство, обаче се запитало какво пък е това огромно желание и пуснало едно разследване по случая. След време се оказало, че инвеститорите избщо не мислели да развиват дейността във Франция, а да изнесат цялото призводство в Китай.
Изводите си направете сами...
Валутните резерви на Китай достигнаха в началото на 2013 г.,3,4 трлн.$ или приблизително какъвто е размера на цялата германска икономика и са най-големите в света. Е, някак си е нормално Китай и да бъде най-големия инвеститор в света и в частност в Европа....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.