На си ти соларите, дай си ми виното
Търговският спор между ЕС и Китай заплашва да прерасне във война, която ще вземе жертви и от двете страни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Чували ли сте за китайски винарни? Сигурно не. Но в момента акциите на търгуваните на борсите компании в Шанхай и Хонконг като Yantai Changyu и Tonghua Grape Wine отчитат невиждан възход. Причините не са някакви техни висококачествени продукти или рекордни продажби, а са далеч по-прозаични - евентуалното налагане на мита върху вноса на конкурентните вина от ЕС. Скоро цените на италианско кианти, френско бордо и испанско кава в Китай могат да нараснат значително. Причината за заплахите за наказателни мерки от Пекин дойде в отговор на Европейския съюз, който наложи мита върху вноса на соларни панели от азиатската страна.
Еврокомисарят по търговията Карел де Гухт обяви, че митата върху китайските фотоволтаици първоначално ще бъдат около 11.8% и до август могат да достигнат 47.6%, ако не се постигне договорка. Според Брюксел панелите се продават на дъмпингови цени с до 88% под себестойността им, като по този начин заплашват 25 000 работни места в Европа. Всъщност де Гухт искаше да наложи далеч по-високи мита, но водещи страни членки като Германия и Великобритания открито се противопоставиха на по-строги мерки. В същото време Франция и Италия подкрепиха ограниченията. Точно срещу техните продукти е насочен и контраударът на Пекин. Китайското търговско министерство обяви, че ще разследва европейските вина заради неправомерни субсидии за производителите, като уточни, че действа в отговор на оплакване от китайски винарни.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Брех! Като видях заглавието първо си помислих, че текстът е за издателите на Икономедия :)
свръх некачествено производство.
то това производство от Китай ако продължава по този начин, стоките и дори само като стоят в склада могат да се разпаднат или анихилират при съприкосновение с висококачествени западни продукти :)
До коментар [#2] от "Rage Against":
Свръхнекачественото дори бих казал подбрания брак е за страни като нашата.
Как така еврокомисар ще притежава дял във фирма ???
"Според Брюксел панелите се продават на дъмпингови цени с до 88% под себестойността им"
( 21 / Х ) = ( 12 / 100 ) => Х = 175
Не бях добър по математика във втори клас, но май Китай е субсидирал ЕС със 175 милиарда евра, а ЕС нещо не е доволен!
ЕС или ЙЕС? ЙЕС = йезуитски съюз.
Някой, видите ли, субсидирал нещо, и понеже го купуваме по-евтино, дайте да забраним тази практика. Къде е логиката? Аз дори бих ги поощрявал, примерно заслужава си да им се дадат малко технологии за производство и на ветрогенератори, нека да субсидират и това, и да си ги купуваме по-евтино.
А самия ЕС малко ли субсидира какво ли не?
То и нашата работа е същата, не да си купуваме евтин вносен ток, ами да сме енергиен център, и да си произвеждаме скъп наш ток.
Действително тези мита са закъсняла и много спорна мярка.
От една страна, повечето европейски производители (главно в Германия) вече са спрели производството си.
От друга страна, нали уж използването на възобновяеми енергийни източници трябва да се насърчава.
Истинската реакция е да се създадат по-добри фотоволтаици, както е казал австралийският експерт.
"През миналата година в страната са внесени вина от ЕС за 763 млн. евро"
Цитираната сума е смешно малка и в никакъв случай не може да е разменна монета в този спор, за който Европа е в правото си. Дори е твърде закъсняла реакция, на практика почти всички производители на солари в Европа са фалирали.
Китайците субсидират производството на панели.
Европейците субсидират тока от тях.
Адски нелепа ситуация. Май е време да спрем всякаквите там субсидии и да видим кой какво може.
Тая простотия съвсем закономерно стигна до своя абсурден завършек.
Значи не става въпрос да намаляваме темрературата, нито да търсим енегрийна независимост, нито разни честици и прахови емисии и окиси, чист въздух и пр.
Става въпрос само и единствено за далаверата на някви производители на съкпи и ненужни и скъпи панелки.
Като в онова старо-престаро примерче дето производителите на свещи насотаявали да се забрани Слънцето.
Ако някой преди години ми казваше, че ще живея в подобен свят нямаше да му повярвам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.