Западането на "Газпром" ще промени политиката на Русия
Заради лошото си управление и корупцията компанията пропусна революциите в енергийния сектор


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
През последното десетилетие мениджмънтът на руската държавна корпорация "Газпром" успя да направи всички възможни грешки и тя се превърна в най-зле управляваната голяма компания в света. Това пише в свой анализ за Bloomberg Андерс Аслунд, старши сътрудник в Peterson Institute for International Economics. Въпреки това, руският президент Владимир Путин отрича съществуването на криза в компанията и продължава да подкрепя Алексей Милер, изпълнителен директор на "Газпром" от 2001 г., отбелязва Аслунд, който е бил съветник по икономическите реформи при президента Борис Елцин.
През 2008 г. "Газпром" беше една от най-скъпите компании в света с пазарна капитализация от 369 млрд. долара. Тогава Милер се заричаше, че компанията ще стане първата в света, достигнала капитализация от 1 трлн. долара. Днес обаче пазарната капитализация е спаднала до 83 млрд. долара и продължава да пада. Руският газов гигант все пак се превърна в компанията с най-голям нетен приход от 44.5 млрд. долара през 2011 г., като през миналата година беше изпреварена само от Exxon Mobil и Apple по този показател. Същевременно обаче съотношението цена-разход е спаднало до критичните 2.4 пъти, поради което "Газпром" губи доверието на инвеститорите, отбелязва Аслунд.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
Идват трудни години за "Газпром", ако не се реформира.
Както и при много други голями и сравнително успешни компании (например Нокиа, Кодак, Сони) проблемът "значително главозамайване от успехите и арогантност" определено е налице.
Но Газпром има и значителни възможности за маневри:
- по-добро управление и повече прозрачност (както отбелязва статията) би съкратило разходите
- търсенето в Азия ще нараства
- ако Европа последва Германия в изключването на атомни реактори, природния газ ще остане като една от най-зелените и достъпни алтернативи за производство на електроенергия
Така че за западане едва ли може да става дума - по-скоро за една сверка с реалностите с които живеем и необходимите промени в курса.
ами, за това в целия нормален свят се водят люти битки срещу монополите!!!
...в нашщия свят обаче, люти битки да се оформят и отстояват монополи - на наш`те хора ...
До коментар [#2] от "pzashev":
Сони в момента върви нагоре... това е една от акциите, в които всеки уважаващ себе си индивид трябва да е лонг.
Погледнете как се е развила акцията на Exxon Mobil от 1960 г. досега... като сложим и дивидентите и става ехе.... така е при повечето щатски петролни компании...
=on&z=l&q=l&c=
http://finance.yahoo.com/q/bc?s=XOM&t=my&l
Мокри сънища на някой:)!
[quote#1:"д-р Замен"]Идват трудни години за "Газпром", ако не се реформира.[/quote]
Направо да я подарят на някой като вас, че да я оправите?
А ето и акцията на Газпром:
ml?ID_NOTATION=1551535&timeSpan=5Y#timeSpan=SE &e&
http://www.comdirect.de/inf/aktien/detail/chart.ht
Трябва да се се следи...
"Заради лошото си управление и корупцията" ... "тя се превърна в най-зле управляваната голяма..." - ако вметнем думата "държава" твърденията са абсолютно релевантни за "Русия"!
Лоши времена за Газпром, значат добри времена за нас потребителите. Цените ще падат, конкуренцията ще се повиши, ще имаме повече алтернативи. Въобще четейки тази статия, мед ми капе на сърцето. Просто не виждам как може да не намажем директно или индиректно от ситуацията. Разбира се, ако си недоразбрал русофил-Газпроманист (защото в Русия, както четем вече има и алтернативи, но само в душата на газпроманистите няма) ще тъжиш и ще пиеш тъжно водката си в къщи, но всички други трябва да се радваме от развитието на нещата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.