Основателят на гейм разработчика Zynga Марк Пинкъс обяви, че се оттегля от поста изпълнителен директор. Неговото място ще заеме досегашният директор на конзолния бизнес на Microsoft Дон Матрик. Самият Пинкус става председател на борда на директорите и ръководител на продуктовото портфолио. Ръководната смяна идва в труден момент за гейм компанията, като след редица решения на Пинкус, тя е заплашена да превърне феноменалния си успех в зрелищен провал.
Стремглаво надолу
Пинкус успя да състави правилната формула за трансформация на игрите във Facebook да ангажират приятелите на геймърите и те да се превърнат в "социален феномен". Това превърна разработчика в един от най-големите играчи в гейм индустрията. До момента, в който не се очерта друга тенденция – миграцията на потребителите от традиционните настолни компютри към мобилни устройства като таблети и смартфони. Пинкус не успя да напипа правилния метод да пренесе формулата на успеха си от браузърните заглавия към новите устройства. Освен това бизнес моделът се оказа изключително зависим от Facebook, който започна да изпитва сходни предизвикателства.
Тези събития доведоха до обезценка на акциите на Zynga с близо 70% от тяхната емисионна стойност при първичното им предлага в края на 2011 г. През изминалия месец пък компанията беше принудена да съкрати почти една пета от персонала си в опит да оптимизира разходите и финансите си.
Очаквана смяна
С назначаването на Дон Матрик за изпълнителен директор, гейм разработчикът последва обичайната практика на млади и успешни фирми да търсят въшни CEO-та, които да помогнат за трансформацията им в големи корпорации. Такъв пример е Google, които назначават за изпълнителен директор Ерик Шмид да поеме управленската дейност на интернет гиганта, докато основателите Лари Пейдж и Сергей Брин се съсредоточат върху развиването на различни проекти.
Самият Пинкус положи много усилия да покаже, че подкрепя назначаването на Дон Матрик. В писмо до служителите на Zynga той обяснява, че дълго време е търсил човек, "който да свърши по-добра работа от него като изпълнителен директор". "Убеден съм, че Дон е правилният човек", пише още Пинкус в писмото, цитирано от New York Times.
2 в 1 - невероятна комбинация
Привличането на Матрик допринася на Zynga рядко срещана комбинация от креативност в гейм индустрията и силна бизнес проницателност. Той е програмист от Ванкувър, Канада, който прекъсва образованието си, за да пише игри и едва на 17 години основава първата си стартираща гейм компания. През 1991 г. я продава на Electronic Arts за 11 млн. долара и впоследствие се превръща в студиото, което прави хитовата поредица Need for Speed. След 14 години в EA той се прехвърля в Microsoft през 2007 г., където показва и добър управленски дух. Той помага на софтуерния гигант да популяризира видео конзолата XBox 360. Под негово ръководство компанията пуска и сензорната приставка Kinect, която се радва на стабилен интерес.
Въпреки крехкото състояние на Zynga, компанията все още разполага със стабилен ресурс, който Матрик ще може да използва, за да превземе мобилните платформи. Разработчикът разполага с 1 млрд. долара в кеш и други бързоликвидни средства.
Матрик ще има стимул да изкара компанията отново на водещи позиции, не само защото ще е CEO, но и защото 95% от заплатата му ще бъде платена в акции. Информацията е на технологичния блог на Wall Street Journal и още не е потвърдена напълно. Засега Матрик успява да повиши стойността на акциите, като след новината за неговото назначаване, те се повишиха с 10% до 3.02 долара. Въпреки това възнаграждението на Матрик надвишава значително това на Пинкус, който се разписваше в края на годината за един долар, в солидарност със сриващите се книжа на Zynga.
Основателят на гейм разработчика Zynga Марк Пинкъс обяви, че се оттегля от поста изпълнителен директор. Неговото място ще заеме досегашният директор на конзолния бизнес на Microsoft Дон Матрик. Самият Пинкус става председател на борда на директорите и ръководител на продуктовото портфолио. Ръководната смяна идва в труден момент за гейм компанията, като след редица решения на Пинкус, тя е заплашена да превърне феноменалния си успех в зрелищен провал.
1 коментар
Zynga е хипстърска измислица без реален бизнес модел, една от надгробните плочи на втория интернет балон. Докато се опираше на "Фейсбук" - имаше някаква платформа, самостоятелно не виждам как може да прави пари или според поговорката "от пръдня - боя". Не става. Матрик, предполагам, се е съгласил заради кинтите и бонуса, а и да понаучи вътре какво се случва, все нещо полезно ще научи. После сам ще си направи стартъп или ще отиде другаде където го търсят (без поминък няма да остане:)