IT дистрибуцията се съживява
Продажбите на хардуер се повишиха за пръв път от началото на кризата


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Не с гигантски крачки и не с бомбастични печалби, но все пак е факт - бизнесът на IT дистрибуторите в България започва полека да се възстановява. И през 2012 г. се е върнал към растеж за първи път от 2008 г. насам. Това показва последното изследване на анализаторската агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., която от шест години периодично проучва пазара на хардуер. Според последните данни на агенцията за миналата година общите приходи в бранша са достигнали 343.7 млн. долара.
Пресметнато в левове, това означава, че те отново надминават половин милиард лева - число, което не е било постигано от 2009 г. Резултатите обаче все още се далеч от нивата, постигнати през 2007 и 2008 г., когато сегментът отчиташе годишни приходи от над 700 млн. лева.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Големите фирми купуват хардуер от Германия. Иначе класацията не отразява реалните продажби, а номиналните.
Публикувано през m.capital.bg
техниката много остаря и идва подмяна .
По принцип оборудването бързо остарява и затова се подменя често, заради кризата това се забави, сега ще трябва да наваксваме. Това е причината, не че нещо сме цъфнали и вързали, да се чудим какво да си правим парите и да подменяме лаптопи и сървъри.
А много от малките и средни фирми, частни купувачи, а и едри клиенти си купуват маркова техника втора употреба от Европа, което също силно удря по приходите на посочените по-горе дистрибутори.
В края на краищата все по-малко се гонят параметри и производителност на техниката......а цената е важен фактор, който измества гаранцията и добавената стойност на новото оборудване.
Преди 10 години ако искаш да си с най-полезната за твоя бизнес техника трябваше да купиш най скъпия хардуер. Нещата се промениха от преди 4 - 5 години. Ако приемем, че най-скъпите компютри които се купуват за "работа" са за игри, обработка на видео и компютърна анимация, КАД системи и т.н. То в настоящия момент за да може човек да си върши работата става компютър със средни параметри, а ако на човек времето не му е много важно може и с най-евтиният нов компютър да работи.
На дистрибуторите на ИТ ще продължава да им бъде трудно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход