Слаба година за металургията
Производството в сектора спада през 2012 г., по-ниски резултати отчитат и рециклиращите компании


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Производството на метали в България е намаляло през миналата година, главно заради кризата и свитото търсене в Европа. Липсата на мерки за защита и стимулиране на промишлеността, както и нелоялната конкуренция на вътрешния пазар също са повлияли за негативната тенденция след отчетените положителни данни през 2011 г. Затова и производството като цяло все още остава далече от предкризисните нива, дори и в сегментите, където се наблюдава увеличение, става ясно от прегледа "Металургията в България през 2012 г.", изготвен от Българската асоциация на металургичната индустрия, в която членуват 43 компании.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Запазването на количеството катодна мед (преди претопяване), съпроводено с намаляване на произведената анодна мед (суровина за катодна мед), означава по-добри показатели при електроекстракцията, както и по-прецизен контрол по цялата технологична верига преди получаване на катодната мед.
Само по себе си така представено означава, че технологичният мениджмънт в "Aurubis BG" е подобрен спрямо предишният период. Това може да се дължи както на подобрено качество на токът, така и на по-прецизен избор на шихтата, както и вероятно на детайлизиран поглед и предварителен анализ на всяко технологично звено.
Много е вероятно това да се дължи на въвеждане на SAS (компютърни бази данни). Поддържането им е свързано с използване на висококвалифицирани специалисти (при специални условия), което за българско металургично предприятие е почти невъзможно. Ако е така, то най-вероятно е извършено с внос на ноу-хау и специалисти от централата на германският собственик, а поддръжката е осъществена с наши специалисти.
-----------
Намаляването на произведеното от КЦМ олово при запазени количества произведен цинк означава само, че потреблението от олово е намаляло. КЦМ следва настъпващите тенденции, а внедряваната нова технология за производство на олово само показва, че КЦМ се готви да отговори на бъдещите по-динамични изисквания относно договаряни количества олово.
Запазването на нивото от 2011 г. в производството на цинк посочва "дълго дъно", което би означавало стабилна възходяща тенденция в търсенето на цинк след година, когато сезонността няма да повлиява оживлението в икономиката.
КЦМ не е намалило производството нито с грам и работи на 100% натоварване на мощностите, които ще се увеличат още с влизането на Ново оловно производство догодина в реална експлоатация. Ще нарастне и ефективността им, тъй като разработиха технологии за преработка на цинко и олово съдържащи отпадъци. Ориентират се и към извличане на редки метали, които стават все по-ценни. Просто ОЦК Кърджали вече го няма, което се отрази на общото количество.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.