От редник до най-богатия човек в Китай
Състоянието на Уан Дзиенлин се оценява на 14.2 млрд. долара
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Той е 58-годишен син на китайски селянин, обича да пее монголски и тибетски народни песни на караоке... и вече е най-богатият човек в Китай според класацията на Bloomberg. Уан Дзиенлин натрупа състояние от 14.2 млрд. долара благодарение на създадения от него през 90-те години бързоразрастващ се конгломерат Dalian Wanda Group, който се занимава с търговски имоти, луксозни хотели, ритейл, туризъм и киносалони.
В момента активите на Dalian Wanda Group достигат 48 млрд. долара и включват 72 мола, 6000 киносалона, 57 хипермаркета и 38 петзвездни хотела. След инвестициите в родината си Уан започна и глобална експанзия. През миналата година той купи американската верига киносалони АMC Entertainment Holding за 2.6 млрд. долара и така компанията му стана един от най-големите играчи в развлекателната индустрия. Преди два месеца бизнесменът обяви, че ще инвестира 700 млн. паунда в Лондон в строежа на 62-етажен суперлуксозен хотел от 160 стаи и небостъргач със суперскъпи апартаменти край Темза. Хотелът ще е първият на Дзиенлин извън Китай. Следващата му международна инвестиция ще е в Ню Йорк и е копие на тази в Лондон. Други проекти за хотели включват Париж, Сидни и Хонконг. Уан даде и 1.6 млрд. долара за британския производител на суперлуксозни лодки Sunseeker International, известни като "яхтите на Джеймс Бонд". В момента имотната империя на Уан се разпростира на 13 млн. кв.м, а плановете са през следващата година тя да се увеличи с 68%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Повечето руски милиардери просто получиха наготово държавни активи и за една нощ станаха богати. Докато китайските бизнесмени започнаха от нулата и се развиваха стъпка по стъпка."
Вица на деня!
Иначе Китайската нула за някой китайци си е доста по различно понятие от математическата такава.
До коментар [#1] от "pruch":
ИМЕННО !!!
Абе чист е като сълза, няма що... За връзките му с местни, а вероятно и национални партийни величия няма да питаме. Нито за първия милион, пардон, милиард.
Нямам нищо против свободната стопанска инициатива, но когато в една и съща страна, па била тя с население над милиард, виждаме 1% супербогати на фона на $10 провинциална пенсия, значи нещо не е наред. В този смисъл Китай с нищо не е по-различен от Русия или Булгаристан по разпределение на доходите.
Наистина, и Бо Си Лай натрупа 2 милиарда долара като спестяваше от закуските си, пак за разлика от руските олигарси. Реалността в модела на забогатяване в Китай е че там в управителния съвет влизат политици които имат съвещателен глас (и са добре платени за това), а менанджерския състав се набира чрез конкурс сред кадърни хора. Това е стар имперски принцип на Китай който дава възможност на деца от простолюдието да се издигат, ако имат качества. Е, на лукративни, често нефункционални позиции се назначават и децата на висши военни и политици, безспорно. Интересен е примерът на Леново. 36% от акциите бяха предадени от държавата на Института по Кибернетика на Академията на Науките, оттам идва и издръжката на научните изследвания. По този начин и науката е добре финансирана и практиката е в крак с новото. Бвезотчетно пилеене няма, или поне е ограничено. А управляващите са мултимилионери, това е ОК (е, ако ги хванат в кражби има и стадиони за екзекуция, така че изборът е опростен).
Това е по поръчение на компартията. Както и каквото каже партията-майка-хранилка. Който слушка става милиардер. Който не слушка всички знаем какво го чака ....
"Едва ли и самият Уан е предполагал каква бизнес кариера го очаква. "
За сметка на това партията е била съвсем наясно!
До коментар [#5] от "Нефертити":
Който не слушка, плюе по форумите ;)
До коментар [#7] от "whizkid":
хе,хе,хе може би си парв :)
това дали не аргумент в полза на задължителната казармата :)
Ако служиш със синовете на върхушката и им оправяш леглата, да.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.