Магазините за техника ще събират малки стари уреди
Задължението за приемане на оборудването влиза в сила от следващата година


Иглика Филипова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От началото на следващата година големите магазини за техника ще трябва да приемат за събиране от потребителите по-малки стари уреди, без клиентите да са задължени да купуват нови. Това се предвижда в проекта за наредба за излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване, която Министерството на околната среда и водите публикува за обществено обсъждане до 10 септември. В момента стар уред може да се върне в магазина само ако клиентът закупи нов от същия вид. Промените се налагат заради въвеждането на нови европейски изисквания, като целта е да се подобри събирането и рециклирането на оборудване, което вече не се използва, става ясно от мотивите. През 2016 г. в България трябва да се събират 41% от теглото на уредите, пуснати предходните три години, а за 2020 г. и след това целта става 65%.
Какво се променя
Според проекта всички търговци на електрическо и електронно оборудване, чиито магазини са с площ 400 кв.м или повече, трябва да предвидят място или в самия търговски обект, или на входа, където да приемат без заплащане уреди с размери до 25 см. Това например могат да бъдат мобилни телефони, плеъри, електрически четки за зъби или самобръсначки. За големите продукти като перални, хладилници, прахосмукачки и т.н. обаче остава изискването стар уред да може да се върне след закупуване на нов от същия вид.
Допълнителен ресурс
Големите търговци и сега под една или друга форма съдействат за събирането на стари уреди с различни инициативи в допълнение към законовите им задължения. Съсобственикът на "Технополис" Божидар Колев например каза, че във всеки от магазините на веригата има обособена зона, в която се събират всякакви уреди и батерии. От "Зора" през три седмици организират промоции за продукти, които клиентите купуват с отстъпка, ако предадат стар уред. Въпреки това според компанията не е редно на търговците да се вменяват задължения, които са работа на фирмите по оползотворяване на отпадъците. "Задължение е именно на тези фирми да събират, съхраняват и оползотворяват това оборудване. Ние плащаме годишна продуктова такса плюс такса опаковка и имаме договор с лицензирана фирма за преработка", каза управителят на "Зора" Георги Милушев. По думите му новото изискване означава, че компанията ще трябва да задели допълнително площ, човешки ресурс и време.

1 коментар
Знаем как се "оползотворяват" тези продукти - пращате ги в най-голямото сметище за електронни отпадъци в Гана.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.