Кризата не е променила драстично структурата на българската икономика
Делът на индустрията расте за сметка на строителството
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Въпреки продължаваща вече няколко години криза структурата на българската икономика не е претърпяла драстична промяна. Това показват предварителните данни за 2012 г. на Националния статистически институт. Броят на предприятията в нефинансовия сектор се увеличава, същото важи и за произведената продукция и добавена стойност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
" Строителните предприятия и търговците са понесли най-големия удар от тежката ситуация, след като над 9200 компании от двата сектора са спрели работа през миналата година. ''
Закономерно , след като промишлените предприятия бяха продадени на скрап , или на безценица .
Идеята да се продаде един имот и с парите да се построи хотел не е губеща по принцип , но когато се прави от всеки , то се видя до къде води .
И развитите , правеха нещо подобно , изнасяйки производството си в Азия . Като да бяха завършили всички , колеж за технически революционери .
Но не бяха , и кризата ги " приземи ".
[quote#0:"К-л"]Кризата не е променила драстично структурата на българската икономика[/quote]
Че какво да промени, ние сме си в перманентна криза от десетилетия... А "загубените" работни места в строителството си бяха част от балона на имотите.
1. Разбира се, че не е променена структурата, ЗАЩОТО ОСНОВНИЯ СТРУКТУРООПРЕДЕЛЯЩ ФАКТОР НА ИКОНОМИКАТА НИ Е
ОЛИГАРХИЗАЦИЯТА И МУТРИФИКАЦИЯТА НА ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СУБЕКТИТЕ....
2."Тежката икономическа ситуация не е ограничила придобиването на дълготрайни материални активи" ....нищо че е на безценица...
"Кризата не е променила драстично структурата на българската икономика" - значи, че още викаме неволята. И, че проблемът не е в кризата, ами например в данъчната система - която поощрява спекулата и наказва работещите. Поощрява готованците, като им дава даже помощи. Поощрява собствениците на имоти които нищо не правят с имотите си. А така икономика няма как да има. Не се гледа богатството на хората, ами доходите им и се получава парадокса - човек с имоти за над 100 хил. лева да се води социално-слаб, а човек който работи за 1000 лева заплата и живее на квартира му се взимат какви ли не данъци. Фабрики стоят заключени, защото е по-евтино. Имоти стоят и се рушат.. защото собствениците не знаят какво да правят с тях или просто не искат. Или пък просто се мислят за бедни.. нищо че имат имоти за стотици хиляди.
http://mickideas.blogspot.com
До коментар [#5] от "mick":
Не приемам Вашите изводи....
Причините са по-дълбоки.
До коментар [#6] от "ivanasenov":
Това, че причините са по-дълбоки, не значи, че решението е невъзможно или прекалено сложно.
Просто казвам, че докато имаме такава данъчна система, все ще дълбаем дъното. Защото само със спекула и търговия икономика няма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.