Платформата за кратки съобщения Twitter подаде документи за първично публично предлагане (IPO), което вероятно е най-чаканият борсов дебют в Силициевата долина след този на Facebook през миналата година. Единствената публична информация от страна на компанията е краткото съобщение в собствения й микроблог, което не включва данни за финансовото състояние, капитализацията или операциите й. Twitter може да си позволи това заради приет миналата година закон, който позволява подобна конфиденциалност при IPO на корпорации с приходи под 1 млрд. долара годишно.
Добро време за дебют
Основаната преди седем години Twitter, която позволява на потребителите си да публикуват съобщения до 140 знака в профилите си, се превърна във важен метод за комуникация с клиенти на компании, фенове на известни личности и политици, както и в значим източник на информация и забавление. През годините изпълнителният директор Дик Костоло винаги е отхвърлял спекулациите, че компанията възнамерява да стане публична, аргументирайки се със стабилните й приходи.
Слабият борсов дебют на социалната мрежа Facebook през май 2012 г. също оказа възпиращ ефект върху плановете за IPO в сектора. Едва през юли тази година акциите на Facebook достигнаха първоначалната си цена от 38 долара, а през миналата седмица достигнаха рекордните 45 долара. Според оценките на частни инвеститори стойността на Twitter е над 10 млрд. долара, а очакваният растеж е 40% годишно. "Twitter напълно покори мобилното пространство. Това е огромна социална мрежа, която се превърна във втори източник на информация след телевизионния екран. А това е само началото на историята", коментира Макс Волф, анализатор в Greencrest Capital, цитиран от Reuters. "Нормално подобна компания би станала публична много по-рано", добавя той.
Бизнес модел
Twitter, която е основана през март 2006 г. от Джак Дорси, разполага с над 200 млн. потребители, пускащи 400 млн. съобщения дневно. Компанията реализира печалби, като вкарва платени таргетирани реклами в потока от потребителски съобщения. Успехът на тази концепция се превърна в модел за мобилната реклама, използван и от други компании в сектора като Facebook.
IPO-то вече предизвиква сериозен интерес от страна на Wall Street, като банки от ранга на JPMorgan, Credit Suisse и Morgan Stanley преговарят с ръководството на компанията, за да получат роля в продажбата. Подобна надпревара се наблюдава и около предстоящото листване на китайската Alibaba, което се очаква да набере 15 млрд. долара. Макар че борсовият дебют на Twitter ще е много по-малък от този на Facebook, все пак ще донесе десетки милиони долари печалба, както и не по-малко важния престиж на банките, които го организират, отбелязва Reuters.
На каква цена
Заради потайността на мениджмънта на Twitter все още не е ясно на колко точно се оценява социалната мрежа. Но при покупката на рекламната платформа MoPub преди дни компанията пусна нови свои акции на цена от 20 долара, заяви източник от сделката пред Financial Times. При такава стойност на книжата Twitter струва 10.5 млрд. долара. В началото на годината най-голямата компания за управление на активи - BlackRock, купи дял в групата, която тогава я оцени на около 9 млрд. долара. На вторичния пазар пък купувачи сега са предлагали около 28 долара на акция според Wall Street Journal, което пък дава цена на компанията от 15 млрд. долара. Twitter няма контрол над тези транзакции, но се опитва по всякакъв начин да ограничи подобна търговия и притиска служителите си да не извършват сделки с неоторизирани купувачи.Платформата за кратки съобщения Twitter подаде документи за първично публично предлагане (IPO), което вероятно е най-чаканият борсов дебют в Силициевата долина след този на Facebook през миналата година. Единствената публична информация от страна на компанията е краткото съобщение в собствения й микроблог, което не включва данни за финансовото състояние, капитализацията или операциите й. Twitter може да си позволи това заради приет миналата година закон, който позволява подобна конфиденциалност при IPO на корпорации с приходи под 1 млрд. долара годишно.
0 коментара