IT секторът пак настоя за реформа в образованието
Софтуерни асоциации предлагат шест мерки, които да предотвратят дефицита на кадри
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
хил. души са заетите в софтуерната индустрия в България за 2012 г., без да се броят тези на свободна практика.
Софтуерната индустрия продължава да посочва липсата на квалифицирани кадри в България като основна спирачка за растеж. От сектора предлагат шест мерки, които трябва да решат проблема с недостига на специалисти и могат да подобрят развитието на работната сила като цяло. Мерките са резултат от анализ на консултативния съвет на IT сектора, който беше учреден в края на миналата година от неправителствени организации като Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), БАИТ и някои синдикати като КТ "Подкрепа" и е под крилото на Българската стопанска камара.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
41 коментара
Аз по едно време търсех студенти, разбиращи от ТеХ. Мъртвило. Но може и на грешен сайт да съм търсил.
А защо вместо да се търси държавни поръчки и т.н., самия бизнес не инвестира в това? Чудно ми е, от кога се изисква за програмист да си с висше образование, след като това е начин на мислене преди всичко! Фирмите могат съвсем спокойно да наемат и обучават, дори ако желаят, могат да си изградят учебни центрови и т.н. Мисля, че не е лошо, когато се пишем за десни, да предлагаме и прилагаме мерки, които изключват държавата като регулатор!
Много хубави и точно формулирани искания.
До коментар [#2] от "ivanko77":Защото държавата има нужда от данъци и пари.за по голямата част от ИТ няма значение къде си.
Като цяло много добро напипване на проблемите в образованието, но да не забравяме, че хората от които се предполага да правят реформите, просто са закостенели и не разбират новите реалности...
Джонев и Брашнаров ги мелят тия веднъж на всяко тримесечие от 5 години насам ... Докато мнозинството бачкатори от бранша е убедено, че фирмите членове на БАСКОМ се договарят помежду си за нивата на заплатите. Е затва и след 5 години ще ги мелят същите приказки, щото народа по възможност гледа да избикаля тия фирми отдалече.
Да се сдушат там с Ники Дудука - градския има велики идеи за казармено образование 8-)
А в нова време Телерик безплатно обучават хора.
Аз пък настоявам програмирането в училищата да се провежда от компетентни хора. Много деца загубват интерес към тази интересна професия още в ранните си години, въпреки че имат потенциала и то главно заради некадърни даскали.
Вдигането на осигурителния праг цели софтуерната индустрия и то не за друго, а щото не е само публична тайна че там заплатите са от две и четиристотин нагоре, ами и щото голяма част от хората се осигуряват на официална заплата, и е лесно държавата да прибере данък от тези хора.
Да припомним, че София е в челните места в света, когато става въпрос за интернет свързаност и то точно без намеса на държавата, без образователна реформа и всъщност благодарение на тази ненамеса.
А това са реално празни приказки, които постоянно си ги говорят. Аз имам софтуерна фирма, помагам в образованието от 8 години и за това време съм се натъкнал на точно 1 инициатива подета от браншовите и докарана до някакво състояние. Дано стават повече.
Публикувано през m.capital.bg
Шестте мерки са благопожелания, с които системата няма никакъва принуда да се съобрази. Единственото решение е въвеждането на образователен борд, подобно на валутния. Външното оценяване става въз основа на материала от финландските, сингапурските или израелските матури - това са редовните отличници в ПИЗА-теста. След което се дава пълна свобода на училищата, частни и държавни, как да постигнат резултатите. Ако ако обществото ревне, аман-заман, прости балкански челяци сме, на лук и вкиснато миришеме, хайде да е нещо по-лесничко като за изостанали хора, тогава компромисно може да се вземе и държава от третината на таблицата. Но не и сегашното положение, една затоврена система да си измисля сама занижени критерии, постоянно да раздува даскалски щатове чрез въвеждане на кухи класове като 12. и отменения слава Богу 13. клас. и накрая да се изкарва отличник по оценките, които сама си пише.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.