Азербайджанската енергийна компания SOCAR ще купи 66% в гръцката газопреносна компания DESFA, чрез която планира да навлезе в други балкански държави, съобщи вестник Kathimerini. Според изданието основен приоритет ще са Албания и Черна гора, които нямат изградени мрежи, както и Сърбия, която пък изпитва сериозен недостиг.
Проект след проект
Чрез придобиването на мажоритарен дял в DESFA ще се улесни и проектът за Трансадриатическия газопровод (TAP), който трябва да доставя азерски газ за Европейския съюз. SOCAR държи 20% в консорциума между Гърция, Италия и Албания. Други акционери са компаниите BP, Statoil, Fluxys, Тotal, E.ON и Axpo. Когато достигне пълния си капацитет, TAP ще пренася около 20 млрд. куб.м газ от полето "Шах Дениз" към Европа. Тръбата ще преминава през Гърция и Албания, по дъното на Адриатическо море до Италия.
Цената на сделката за DESFA е около 400 млн. евро, а приключването й трябва да стане факт до средата на 2014 г. Азербайджанците ще придобият 31% в гръцката газопреносна компания на националния приватизационен фонд и още 35% на компанията Hellenic Petroleum. SOCAR ще подпише и договор за доставка на 1 млрд. куб.м газ на Гърция на по-ниски цени от 2019 г. "Участието ни в приватизацията на DESFA е търговски проект и отваря страхотни възможности пред нас - най-вече терминалът за втечнен газ на гръцката компания, който ще доставя на цялата страна и на други балкански държави", заяви преди време президентът на SOCAR Ровнаг Абдулайев. DESFA е част от държавната газова компания DEPA, чиято приватизация се провали през юни поради липса на оферти. Дотогава се смяташе, че руският гигант "Газпром" е фаворит за купувач на DEPA. Говорителят на руския газов монополист заяви, че компанията не е получила достатъчно гаранции, че "финансовото положение на DEPA няма да се влоши към момента на приключване на сделката".
Гигант с амбиции
Международното разширяване на дейността на SOCAR е напълно оправдано, като се има предвид големината на компанията. Тя има три производствени подразделения, две петролни и една газова рафинерия, флотилия от танкери, платформа и 22 корпоративни поделения. Гигантът има газостанции в Азербайджан, Швейцария, Грузия и Украйна и търговски офиси в много държави. Годишните приходи на SOCAR надхвърлят 10.5 млрд. долара, а активите й са над 20 млрд. долара.
Азербайджанската енергийна компания SOCAR ще купи 66% в гръцката газопреносна компания DESFA, чрез която планира да навлезе в други балкански държави, съобщи вестник Kathimerini. Според изданието основен приоритет ще са Албания и Черна гора, които нямат изградени мрежи, както и Сърбия, която пък изпитва сериозен недостиг.
5 коментара
Това е ненадейно добро развитие за локалния пазар. В сравнение с Русия и Близкия изток Азербайджан е завидно стабилна държава. От друга страна силен собственик в Гърция означава силен партньор за България. Стига руските интереси в България да не забавят до проваляне междусистемната връзка.
Е те това вече е приятна изненада!
У нас не ги пускат. Имаме си Газпром - за какво са ни други??
Дано влязат и у нас, защото пълната енергийна зависимост от руснаците е катастрофална за България !
До коментар [#3] от "krastitel":
И аз това исках да питам- що ни прескачат, като сме с най- ниски данъци, енергиен център на Балканите, умни, честни и добри....
Що предпочитат скапаните гърци, дето са задлъжняли и държавата им е нестабилна...