Влак ли е ИТ индустрията или жичка? (видео)
Цветан Алексиев, изпълнителен директор на "Сирма солюшънс"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Ние като представители на ИТ бранша в България се чудим влак ли сме или жичка". Така образно описа ситуацията на компаниите, работещи в една от най-добре развиващите се индустрии в страната през последните години, Цветан Алексиев, изп. директор на "Сирма солюшънс" по време на конференцията на "Капитал" Next Year's Business Plan. Причината е, че важните държавнически решения за нейното развитие се взимат от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), където акцентът определено пада върху транспорта. Липсата на държавна политика в сферата на ИТ през последните години е един от сериозните проблеми на бранша, допълни Алексиев, който въпреки това обаче продължава да играе ролята на локомотив, който тегли напред износа и създава добри условия за българските софтуерни специалисти.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
"Александър Цветков признава, че едно от предизвикателствата пред мениджмънта е свързано с управлението на сложната вътрешна структура в холдинга." - не е ли Цветан Алексиев???
"Сирма" са се опитали да "внасят" кадри, но като че ли не особено успешно към момента: "За четири месеца успяхме да привлечем едно момче от Аржентина"
Странно. Аз не бих търсил в Латинска Америка, а в бившия Съветски Съюз. Ако от там не могат да намерят значи явно не плащат достатъчно.
Абе що всичките толкова успешни СЕО-та все на държавата чакат да им прави? Как са успели? На държавно?
Капитал, дайте една таблица с данни за колко е продала ИТ индустрията навън, колко данъци и заплати е платила, та да стане ясно влак ли е или жичка...
Публикувано през m.capital.bg
Точно сирма не може да седи от позицията на целия бранш. Нито са флагман, нито са незаменими. Липсва политика, но липсва и корумпирана конкуренция (както например Виваком в телекомуникациите). Така че от това могат да са предоволни.
Най-вече искам да обърна внимание на образованието. То не е некачествено, то е НЕефективно. Има много голяма разлика. Със същите пари може да се свърши много повече. На запад или на изток мислите ли, че ги държат студентите като в техническия по цял ден в залата на лекции и им пълнят главата с абсурдни конструкции, набутват ги със сложни тестове по ТЯХНАТА си система, за да си продадат учебниците?
Програмирането е изкуство, то иска изобретателност. Не може да обучаваш един програмист все едно е лекар, и после да очакваш от него да изобрети нещо повече от програма за калкулиране на дребни сметки. Трябва да се преподава иновативно, а не както при нас - закостеняло и формализирано.
Дотам сме стигнали, че студентите бягат от практическите задачи като дявол от тамян!
До коментар [#2] от "Николай Николов":
Специалисти от бившите СССР републики е почти невъможно да се намерят по две основни причини:
1. Там почти не са останали а които са останали и са компетентни взимат американски заплати. Което няма лошо ама ако кога да давам такива заплати защо да се мъча с руснаци ?!?. Не забравяйте че всички тези републики са дори по-зле от българия като образование.
2. Много, много е трудно да внесеш човек извън ЕС. На практика дори е по-лесно да внесеш индиец отколкото руснак.
До коментар [#4] от "mishoch":
Сметнете сам: 10% ДОД от заплати, аа база вземете 2к лева нето средно на 50к+ човека в българия.
До коментар [#3] от "Karla ОСТАВКА Hanneman":
Ами щото плащат доста данъци и искат поне основните си задължения си да изпълни държавата спрямо тях.
Нито влак нито жичка, а балон, който рано или късно ще се спука.
За софтуерната индустрия цифрите със съответните условности са:
- Заети: 40 000+
- Ако приемем за по-лесно смятане среден нетен доход от 2000 лв., то общо вноскте от служител и работодател за заето лице са: 898 лв./месец
или
- за един месец постъпленията от СО и ДОД към бюджета от софтуерната индустрия са: 35 920 000 лв.
- за една година постъпленията от СО и ДОД към бюджета от софтуерната индустрия са: 431 040 000 лв.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.