ВМЗ на път без изход
Заводът е затънал в дългове, прекалено често няма поръчки и средства за заплати на големия си персонал, а държавата постоянно излиза средства в него


Иглика Филипова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Така преди десетилетие стартът е бил един, мястото е същото, хората са същите, но резултатът е корено различен. За държавата обаче това не е видимо - тя твърдо заявява, че няма да приватизира и важно е да има социални функции. Вместо да комуникира с обществото, че добрият частен инвеститор означава работа за повече хора, при нормални условия и редовни заплати, тя избира да взима от данъкоплатците и да крепи статуквото. Сопотският пример може и да не е достатъчен, но е показателен.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Да преливаш от пусто в празно!
Едр.Стойнев нали спряхте приватизацията на предприятието. Ето ги и резултатите.
"...хронична липса на поръчки, старо оборудване и безпаричие…" Още едно потвърждение на очевидния факт, че да си политически "наш" не е само че не е достатъчно, но е и губително за родната икономика и предприятия!
През тези 23 години и различни правителства не се ли намери професионален мениджмънт? Къде са били представителите на държавата наблюдаващи тази хронична липса?!?
Това е българският еквивалент на тутунджиите на ДПС. Ако през годините бяха правени реформи, имаше 24 години съкратените да си намерят нова работа. Тогава са били на 25 и е можело да се преквалифицират, сега са на 50, все по-трудно.
Не говоря за това, че където се изучава някаква икономика, първото, което чуват учащите, е че компаниите си подменят изцяло производствената база (а с това и технологията) на 7-10 години този срок е световен еталон, който ВМЗ или ТЕРЕМ няма как да надхитрят, само защото синдикатите били много мощни или защото районът щял да се обезлюди. Що за аргумент е изобщо това, че "районът ще се обезлюди". Нима това са индианци, които пазят резерват? Убийствена некомпетентност лъхаше от думите на министъра, как работниците щели "и занапред да носятт достойно заплатата си вкъщи". За да не се обезлюди, на тази огромна плщадка трябваше да са стъпили още цехове, така че да има алтернативни възможности за работа. Едно е да работиш в Стара Загора и жена ти да пътува ежедневно до нейната работа в Нова Загора, друго е да нямаш в радиус от 80 км наколо никакъв шанс за работа, ако с този завод нещата приключат.
Преди малко прочетох другата статия за СКФ - България, бивша част от ВМЗ Сопот. Разликата е огромна, направо космическа.
Защо ли?
И сега тия "управляващи" / кавичките не са случайни/ искат да правят държавна строителна компания!!!
Е защо бе хора?
Държавата не може или не иска да управлява добре фирмите си, факт.
айде ускорена процедура по несъстоятелност, или приватизация на ВМЗ.
любопитно ми е ако БКП-то бъде принудено да приватизира този завод, който е потопен в дългове, колко ли пари ще вземат за него?
1 лев? или много повече от парите, които правителството на Костов успя да вземе за Кремиковци :)
да питам после как се приватизират предприятия с милиони дългове, амортизирани активи и липса на перспективи и липса на високотехнологично оборудване...
[quote#5:"Кирето"]Преди малко прочетох другата статия за СКФ - България, бивша част от ВМЗ Сопот. Разликата е огромна, направо космическа. [/quote]
Време е за една изчерпателна монография на тема "Как БСП, ДПС, синдикати, съветници от школата на УНСС и други тангиращи към тях популисти опропастиха съдбата на хора и региони чрез мечата услуга на държавните субсидии". 24 тома би трябвало да са достатъчни, за да поберат поне основните случаи.
Ало, това са хора, какви гени, какъв наследствено предаван мързел се опитвате да им внушите, г-жо Филипова?!
[quote#6:"Rage Against"]любопитно ми е ако БКП-то бъде принудено да приватизира този завод, който е потопен в дългове, колко ли пари ще вземат за него? [/quote]
Аз предлагам нещо друго. Едно е да кажеш, че под управлението на другарката Нинова държавният Булгартабак е правел 3 пъти по-малко оборот и 8 пъти по-малко печалба, отколкото 4 години по-късно при далеч не най-оптималния частен собственик. Интересно звучи, но сухо.
Виж, ако запазим ВМЗ още 10 години на субсидии и същевременно оставим СКФ да се развива със същите темпове, накрая ще имаме нещо като Северна и Южна Корея в рамките на едно-единствено населено място. Ще можем да организираме образователни и тематични ексуризии, ученически и студентски излети и т.н., за да видят от нагледно по-нагледно що е комунизъм и що - свобода вкл. свободен пазар.
До коментар [#9] от "cinik":
[quote#9:"cinik"] накрая ще имаме нещо като Северна и Южна Корея в рамките на едно-единствено населено място. [/quote]
Това го има вече в Калофер.
Пример - филиала на СКФ и държавното Интенданско обслужване.
Две коренно различни предприятия...
Остава едните да дават ориз на другите...мъка.
П.П. За поста ти от ком.№ 7 те подкрепям, остава да се намери кой да ги напише тези 24 тома, по един а всяка година преход :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход