"Аурубис" е увеличил преработката с 20%
Финансовите резултати на групата са се понижили значително през последната година


Иглика Филипова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С една пета е нараснала преработката на концентрати в "Аурубис България" за година след приключването на част от инвестиционната програмата на дружеството. Обемът на произведената мед в завода в Пирдоп е останал почти без промяна. Това стана ясно от доклада на компанията майка Aurubis за финансовата година 2012-2013, която свършва в края на септември.
Като цяло групата отчита значителен спад на продажбите и оперативната печалба след отличните резултати за предходната година. Понижението се дължи основно на несигурното възстановяване в Европа и свития пазар за медни продукти. Влияние е оказало и слабото търсене на сярна киселина, която заводите произвеждат като вторичен продукт и чийто основен потребител са торовите производители. В същото време таксите за преработка на концентрат, от които зависят приходите на предприятията в звеното за първична преработка (включително в Пирдоп), са останали сравнително високи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Е така се поднася новината. С разбиране. Та да ви поясня малко. Първия етап е пирометалургичен. При него въпросният концентрат (идва от обогатителните фабрики, разположени нормално в близост до рудниците) се превръща в черна мед, известна още и като анодна. Защото се лее като аноди за електролизата. Може и да се използва директно в производства които не се нуждаят от по-висока чистота. Чистота към 98%. Анодите отиват в електролизата, разтварят се и чистата мед се отлага на катодите. Чистота над 99,5%.
Та от написаното излиза, че електролитната мед не е мръднала. Съответно увеличеното количество концентрат или е с по-ниско съдържание на мед или е увеличен износа на анодна мед.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.