Петролните гиганти са изправени пред растящи разходи
Мащабните инвестиции в нови проучвания дават все по-слаби резултати
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Едни от най-големите енергийни компании в света – Chevron, Exxon Mobil и Royal Dutch Shell, са похарчили над 120 млрд. долара за увеличаване на добива на петрол и природен газ само през миналата година. Трите гиганта обаче са постигнали много малки резултати срещу мащабните си инвестиции, пише Wall Street Journal. Добивите продължават да спадат, макар през последните пет години бюджетите за капиталови разходи да са достигнали половин трилион долара. Това е и причината анализаторите да прогнозират спад на печалбите и на трите фирми през 2013 г. въпреки по-високите цени на петрола.
Растящи разходи
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Или с други думи, гротескните им печалби ще влязат в някакви по-нормални маржове, и няма да имат толкова пари, за да:
1. подкупват всичко, което мърда по планетата, и
2. спират всеки опит за откриване и популяризиране на по-чисти видове енергия?
Значи новината е добра.
Ама надали...
До коментар [#1] от "motochristo":
за последните 4 тримесечия Ексън Мобил отчете печалба от 34.18 млрд.$,изкарани от приходи в размер на 454.5 млрд.$,т.е нетният марж на компанията е 7.5%.Кое по-точно е гротескното на подобен марж?
За да не кажеш,че това е така сега,за 2010 година например приходите са били 383.2 млрд$,а нетната печалба-30.46 млрд.$,т.е.приблизително същият марж от 7.9%,Отново нищо гротескно не виждам...
До коментар [#2] от "eurogi":
Предвид сектора, в който са, 8% съсем не са малко. Получават от земята драстично повече, отколкото заслужават. Изпитвам сериозно съмнение стойността, която произвеждат да е пропорционална на печалбата им.
До коментар [#3] от "motochristo":
Стойността която произвеждат??Малко неща мога да се сетя в съвременният свят,които да не се произвеждат или пряко от петрола или с неговата помощ-полимерите,пластмасите, торовете,дрехите,за горивата и природният газ дори няма да споменавам...
И 7.5% изобщо не са кой знае какво за подобна рискова дейност като проучванията за петрол.Не знам как решаваш кой какво заслужава,има само един обективен измерител на това,кой какво заслужава и това е пазарът.Фейсбук повече ли заслужават 20-те си процента печалба,за глупавият продукт ,който предлагат?
До коментарите от "eurogi":
rection:asc_search:_filter:Oil%20%26%20Gas%20Opera tions_filter:All%20countries_filter:All%20states
Компаниите, за които става дума в статията, се занимават главно с добив и първична преработка на въглеводородни горива. Основната им дейност не е проучвания или производство на полимери, влакна, химия и пр. Самите проучвания не може да не бъдат единствено разход за такива компании. Те не са дейност, от която се реализират реални приходи, респ. печалби. И не са рискова дейност, а са присъща дейност. Без нея няма растеж. От написаното в статията става ясно, че големите петро-добивни компании са предприели стратегия именно към растеж, само че техните акционери определено очакват и постоятен ръст на печалбата, което като елементарна логика не може да стане за всички в бранша, независимо от постоянно раастящото търсене. Очевидно, за да постигат обещаните на акционерите печалби, правят проучвания под път и над път.
И да, определено 7% марж на печалбата хич не са малко.
Разгледай Форбс 2000 по сектори и виж маржовете. Смятам, че петродобивните компании и газовите компании не може да бъдат третирани като производители. Те са по-скоро олигополни търговци.
http://www.forbes.com/global2000/#page:1_sort:0_di
Там се вижда ясно, че всички големи играчи правят приблизително 6% марж или по-малко. С изключение на Ексон (11%), Шеврон (11%) и Газпром (27%). Случайно от тренда излизат двата големи американеца и руснакът. Те ти пазарни механизми, които определят какво е справедлива цена и какво е добавена стойност.
Другата голяма забава е, как Бритиш са на печалба след мазалото, което организираха в Мексиканския залив.
ПП Вчера го циклих 2 часа, та още съм развеселен. :):)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.