// K2: Бизнесът / Компании
Просрочени дългове изкараха на търг фабриката на "Денил" във Варна
Продажбата е по искане на кредитора Райфайзенбанк България
Малка фирма, голям заем
Договорът за заема с "Дийн София" е подписан на 26 септември миналата година, а няколко дни по-рано, на 13 септември, двамата собственици на "Денил Дискрет" - Емил и Младен Арабаджиеви, са били заличени като управители и представляващи дружеството. Като такъв е останал само управителят Павел Иванов.
Три дни след промяната в начина на управление е подписан и интересен договор за прехвърляне на акции. В сделките участват фирми и лица от мегаделото за източване на САПАРД, по което обвиняеми бяха Марио Николов и Людмил Стойков – сред тях офшорката "Бора инвестмънт лимитед", директорът й Кръстан Чeчкин и дружеството "Ружие". На 16 септември "Денил Дискрет" е купил 10 хил. книжа на фирмата "Ружие", или 24.9% от капитала й, срещу 10 млн. лв. Продавачът е регистрираното в Белиз "Бора инвестмънт лимитед".
Офшорката, "Ружие" и Кръстан Чечкин имат няколко общи неща – основното са връзките им с аферата САПАРД при сделки с фирми на Николов и Стойков. По време на делата стана ясно, че "Ружие" е сред фирмите, на които са били прехвърлени стари машини от "Месокомбинат София". Впоследствие Софийската градска прокуратура започна разследване след сигнал на ОЛАФ, че "Ружие" е сред фирмите, през които са продавани стари машини през ирландска фирма до участници в престъпна схема в Германия, която ги представяла за нови, изпращала ги в България и вземала европейски пари за тях по програма САПАРД. В крайна сметка германските участници бяха осъдени в страната си, а обвинените в България - оправдани.
От цялата сума по сделката на "Денил" с "Бора инвестмънт" 8.7 млн. лв. е трябвало да се платят в срок от две седмици, а за останалите 1.3 млн. лв. е платено чрез прехвърляне на имоти. В договора са изредени няколко недвижими актива – един във Варна и два в Шумен. Във Варна става въпрос за част от сграда на ул. "Барутен погреб" 4, включваща сладкарница, складове, офиси и право на строеж, всичко оценено на 300 хил. лв. Двата имота в Шумен са производствени, в блокове 8 и 9 на комплекс "Херсон", по оценка струват 850 хил. лв.
Няколко имота вместо пари
Справка в имотния регистър показва скорошни промени в собствеността на варненския имот - той е бил продаден в началото на октомври на "Насси" срещу 300 хил. лв. Сградата и теренът са собственост на "Денил Дискрет" от 1998 г., а преди това са били в активите на Варненската корабостроителница. Купувачът "Насси" е еднолична собственост на Антония Генова и е с капитал от 10 лв. Фирмата е регистрирана на 22 януари миналата година и има предмет на дейност търговия с храни и други стоки. Самата Генова има още няколко дружества, в които е едноличен собственик и управител и поне по официални регистри няма данни за връзки между нея и "Бора инвестмънт лимитед".
За сделката с дружеството от Белиз "Денил" е написал и няколко записа на заповеди, става ясно от договора за покупко-продажба, публикуван в Търговския регистър. Осем от тях са за 1 млн. лв., петнадесет са за по 100 хил. лв., а десет са за 50 хил. лв.
Влошаване на резултатите "Денил" е преживял трудна 2012 г., ако се съди по отчета му – приходите му са били 902 хил. лв. при 1.7 млн. лв. за предходната година. В резултат загубата е нараснала до 334 хил. лв. Компанията е имала 35 хил. лв. разходи за лихви за цялата година и 382 хил. лв. банкови задължения, всички с падеж до края на 2012 г. Отделно от продажбата на фабриката във Варна в края на ноември от кантората на Люба Тодорова са поискали вписването на запор върху всички дялове на "Денил Дискрет" в дружеството "ДНЛ Пловдив" за главница по дълга от близо 720 хил. лв., към която са добавени лихви за забавени плащания, разходи за водене на дела, както и задължения към НАП – Варна, за близо 663 хил. лв. С тях общата стойност на задължението е нараснала на 1.5 млн. лв. Дяловете в "ДНЛ Пловдив" вече са били запорирани от съдебния изпълнител Стефанка Ангелова през април 2012 г. заради 222 хил. лв. дълг, от които по-голяма част са към НАП - София. Според отчета му за 2012 г. "ДНЛ Пловдив" има 372 хил. лв. приходи и 245 хил. лв. печалба, като почти всички постъпления са от продажби в графа "Други". |
Още по темата
Много кредитни институции директно предлагат за продажба имущество на длъжници
26 сеп 2014Особености при изпълнение на залог на дялове от дружества
Заложният кредитор има право да упражни правата си извънсъдебно
22 сеп 2014Текстилната "Мак" ще инвестира печалбата си в технологично обновяване
Компанията се надява да повиши продажбите си с 10% през тази година
21 апр 2014Как ВКС помогна на Марио Николов да спечели милиони
Съдът застави Уникредит Булбанк да плати обезщетение на неизряден длъжник
22 яну 2014Прокуратурата за пореден път смени тактиката по делата САПАРД
Държавното обвинение тихомълком внесе едно от делата по случая в съда, без да изчака ВКС
19 яну 2014Месокомбинат в с. Маноле се продава заради дългове към СИБанк
Фирми, близки до завода, бяха свързани с делото САПАРД
17 сеп 2013Освободеното от "Денил" простанство вече е наето от ресторантите Fancy
18 ное 2011
Производството в завода в Пирдоп е намаляло леко заради спирания за ремонт
11 дек 2019, 662 прочитания

Компанията е лидер при шоколадовите барове с над 60% пазарен дял
11 дек 2019, 870 прочитания
11 дек 2019, 13018 прочитания
11 дек 2019, 2776 прочитания
11 дек 2019, 1931 прочитания
11 дек 2019, 1610 прочитания
11 дек 2019, 1332 прочитания
Българските фирми вече могат да кандидатстват директно в Брюксел за финансиране на иновационни проекти