Свръхрегулация заплашва капиталовия пазар
Законови промени, които засилват функциите и глобите на Комисията за финансов надзор, могат да доведат до административен произвол


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Участниците на капиталовия пазар може да се окажат свръхрегулирани и уязвими на административен произвол, ако проектът за изменение на Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ) бъде приет във вида, предложен от Комисията за финансов надзор (КФН). Текстът му бе публикуван на интернет страницата на регулатора в началото на февруари и в момента събира мнения и предложения от заинтересованите лица от професионалната общност, преди да бъде придвижен за гласуване към парламента.
Повод за готвените промени е изискването за хармонизация на местното законодателство с европейското в областта на надзора над капиталовия пазар. Брюксел се опитва да затегне контрола върху играчите, за да се застрахова срещу нова финансова криза, и е очаквано промените да не се харесат на инвестиционните посредници и управляващите дружества. По-неприятното за тях обаче може да дойде не вследствие на буквалния превод на брюкселските регламенти, а от местните добавки, включени в пакета с предложения за изменение на закона. Според специалисти от капиталовия пазар, ако проектът не бъде преработен, чрез него ще се създадат условия за рекет върху бизнеса и ще се въведат непосилно тежки санкции, каквито Европа не иска от нас.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Проблемът не е 'свръхрегулацията',проблемът,е че няма капиталов пазар!
Свръхрегулация заплашва капиталовия ни пазар? Че ние имаме ли капиталов пазар? Колко качествени компании има листвани,колко спазват и дават навреме всички необходими отчети,каква е ликвидността,дали са защитени дребните акционери и още много въпроси? И какво им е толкова страшно на глобите от 2 хиляди до 10 милиона е логичен диапазон и глобата ще се съобразява с нарушението и приходите на нарушителя.До 10% от приходите не е много,даже можеха да сложат и по-висока горна граница.
Досега въобще нямаше регулация. И заради това нямаме и пазар. Щото то реално истински публичните компании се броят на пръсти.
точно така колеги - браво за коментарите.Има и един тъмен капиталов пазар - обикновено или в Гърция или в кафето Блек лейбъл :) - информацийка,малко вайбър чатчета,котировки,малко фейсбук срещички.Те така :)))))))
С този човек от снимката начело на КФН капиталовият пазар така или иначе си е в състояние на постоянна заплаха от свръхнекомпетентност, свръхрекет и свръхкорупция, та за едната свръхрегулация ли да му мислим.
При нашите съдилища и състава на КаФе-Не направо ми се реве какъв бизнес ще се развие с тези строги глоби...
За пореден път бюрокрация заради самата нея и без смисъл и визия.
Те неслучайно са въвели такива промени, целта е да има гювеч за обръчите от фирми, и гърч за останалите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.