Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дигиталната валута Bitcoin създаде истински "Див Запад" във финансовия свят, като набира все по-голяма популярност. Създадена на принципа на peer-to-peer (p2p) мрежите, нейния принцип на функциониране създаде един икономически микрокосмос. Инфографиката на агенция Reuters дава нагледно обяснение как работи дигиталната валута.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Хубава идея, но за съжаление валутата е на кокоши крака, да не кажа нещо по-лошо. Няма никаква основа, на която тя да се гради, никакъв реален необходим продукт не се създава.
Знам , че веднага ще бъда оплют защото вече десетки компании приемат плащания с биткоин, но това ще е до момента, в които производството му бъде установено като безмислено..
Всъщност има една група компании , които пшечелят - това са производителите на сервени и машини, генериращи биткоини.. - при тях бизнеса върви доста успешно..
Имам усещане, че този, който ги пише (или преписва) тези глупости в "Капитал" лично е заинтересован в раздуване на балона наречен "биткойн". Пояснявам:
*От момента на предишната публикация на сайта за "биткойн" цената му слезе от почти 900 долара на 628 в момента с един моментен спад под 600.
*Властите в няколко държави, включително и в САЩ конфискуваха голямо количество "биткойни" и закриха сайтове занимаващи се с наркотърговия или изпиране на пари използвайки "биткойни".
*В Русия и Китай, официалните транзакции с биткойни бяха забранени, в САЩ сериозно се разглеждат опциите за регулация на търговията с "биткойни", което, ако се въведе, свежда до нула въображаемите предимства на този финансов инструмент.
*"Капитал" заблуждава читателите си използвайки термина "валута" по отношение на "биткойн". Биткойн не е валута, а високо-рисков финансов инструмент - нещо подобно на акциите на компания с ниска капитализация и още по-ниска ликвидност. Това, че "Ройтерс", примерно, продължава да използва термина "валута" не означава, че е така. Една лъжа повторена много пъти не се превръща в истина. Другарите в "Ройтерс" явно са също толкова заблудени колкото и колегите им в "Капитал".
*Не е истина, че транзакциите извършвани чрез "биткойни" са по-бързи или по-надеждни или по-евтини от тези извършвани с класическите валути. В мрежата е пълно с примери, че е точно обратното.
*Не се посочва колко време отнема т. н. "копаене" на биткойни и колко реално се изкарва с това занимание. Доколкото съм си сверил часовника - в момента ти е необходимо компютърно оборудване за поне 4-5 хиляди долара, което да работи 12 часа за да "изкопаеш" еквивалента на 25 цента в биткойни.
*Огромното количество - над 95 процента от всички биткойни се държи от по-малко от 1 процент от общото количество притежатели на биткойни. Ясно е, че този под-1 процент е жизнено заинтересуван мантрата за страхотните предимства на биткойн да се повтаря до безкрай и да се раздува.
*Когато тази СУПЕР-ПИРАМИДА най-сетне се срути - вероятно до година-две - много народ, но най-вече балъците които са купували на нива над 100 долара (да не говорим над 1000) - ще извие яко на умряло.
Олигархията е бавно приспособима, и ако тази валута е балон, така да е, но нека се съгласим на сриване на пазарите, ако това доведе до свиване на олигархията.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "bestbuy":
А накъв реален продукт съдържат т.н. "реални валути". Хартията на която е напечатана 100 доларова банкнота не става за ядене, ене става за тоялетна хартия. А повечето долари, евро и т.н. не се "разпечатват" на хартия, съществуват само като нули и единици из комютрите на банките. Единствената разлика е гаранцията. В единия случай ганацията е чесната дума потредния президент, мин.председател и сие на някоя държава - колко е надеждно според вас ?!?. А в случая на биткойна гаранция няма из начало, всеки действа на своя отговорност.
До коментар [#2] от "zmuz":
М да, регулацията отпределено ще оправи нещата. Точно както забраната е премахнала наркотиците, рекулациите са премахнали торентите и така нататък.
До коментар [#2] от "zmuz":
Абе Вие вярвате ли в такива световни съвпадения и "убиването на комари с граната"?
А аз виждам, че най-мощните държави в света, едновременно се занимават с една валута, която "е балон" и "няма бъдеще" и "ще се срине сама като завлече наивниците"... Май натискат за АКТА не толкова заради музиката и филмите, ами заради те такива валути-балони, дето не са под контрола на НИТО ЕДИН ПОЛИТИК ИЛИ БАНКА. Имам усещането за балон, ама балон на доверие към държавните валути...
Колкото и фалшиви да са държавните валути когато не са обвързани с злато все пак са за предпочитане от някаква вуртуална пирамида. По добре зад валутата да стои държавна банка от колкото лицето Х което си е запазило определен брой койни и чака копачите и псевдоинвеститорите да им вдигнат цената.
След премахване на златния стандарт и американския долар реално няма покритие.Таванът за външния им дълг расте постояно.Месечно се печатат по 50-60 милиарда, а долара пада ли?Не.А, защо?
До коментар [#4] от "m17":
Реалният продукт на "реалните" валути е доверието/сигурността и лесно разбираемата концепция. Зе Пенчо или Ганка - дори и да нямат начално образование е сравнително лесно да схванат как оперират реалните валути - има централна банка зад която стои държава (говоря по принцип, разбира се, има държави в които има централна банка зад която стои правителство, което не гарантира нищо, Зимбабве, например, но това са изключения) която гарантира валутата като универсален стойностен еквивалент.
Опитай да обясниш на Пенчо или Ганка, примерно, как точно оперира биткойн и после напиши коментара си тук - ще е интересно да се прочете. Еврото и доларът, примерно, могат да минават през кризи и сривове. Това обаче променило ли е функцията им на универсално приет стойностен еквивалент? Хората знаят, че зад долара стои Федералния резерв на САЩ, а зад еврото - ЕЦБ (Германия и Франция). Това им дава определена увереност, че утре и след пет години, примерно, те ще могат да разчитат на същите единици (долари и евра) като обменен стойностен еквивалент.
Зад биткойна кой стои? Около хиляда човека спекуланти, които са жизнено заинтересовани да раздуват мантрата за "превъзходството" на биткойн като "валута" пред класическите валути защото вече са се набутали яко и в момента в който някое дете като в приказката каже: " Я виж, ама кралят е гол" - и ще изпищят на умряло. Ситуацията е класически вариант на пирамида с използване на компютърна технология.
Това, на което залагат пропонентите на биткойн е неудовлетворението на хората от това, че транзакциите с реални пари се следят, плащат се такси и данъци и че са под държавна регулация. Манипулира се с обяснимото човешко желание да си извън контрола на властта. Обаче какво ти се предлага в замяна? Високо-рисков, ниско-ликвиден финансов инструмент с много трудно разбираема концепция и изискването за луди инвестиции в компютърна памет и мощни процесори (ако "копаеш). Това алтернатива ли е? Според мен е чиста измама и трябва да се преследва наказуемо тъй като наивници ще се хванат и ще изгорят, много вече изгоряха.
Доверието към традиционните валути се е градило в течение на десетилетия - време през което на практика те са доказвали (или не) своята състоятелност. Всяка от тях, традиционните, си има своите недостатъци, но като теглиш дебелата черта - предимствата са безспорни. А биткойн? Теоретична концепция на японски хипстър през 2009 г., който най-вероятно е решил да се пошегува, но са го взели насериозно и са раздули балона. Петте години от общия живот на биткойн и по-специално последните две са пълни с много повече провали отколкото "успехи". Готов съм да се обзаложа, че скоро онези, които като експеримент са решили да приемат биткойна като разплащателно средство - ще се откажат. До година-две, предполагам.
АКТА нямаше нищо общо с биткоините и въобще да не говорим за нея, че плюсовете бяха повече от минусите, но дълга и стара тема, на която не ми се иска да се връщам, защото така и никой не усети кой са плюсовете(защото не прочете какво казват експертите, а не улицата) и сега всички ще страдат. Що се отнася до биткоина, то той наистина за сега не е подкрепен като валута от нито една световна финансова институция. Това го прави прекалено имагинерен и несигурен "финансов" инструмент. Скоро беше поредното му сриване...така че успех на шаранчетата. Всъщност той се явява забавление за мултимилионери, защото 90 процента от основния потртфейл се дължи от 7-8 души(ако не днаете да ви кажа). От тук и спекулацията с цялата история. Всеки да си прецени, но никой във финансовия свят не приема инвестицията в биткоини като нещо сериозно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.