Войната за останките от "Петрол холдинг"
След като изгуби дистрибутора си на горива, някогашният корпоративен мастодонт се бори да запази другите си ключови активи


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Астрономите нямат точна дефиниция какво представлява смъртта на една галактика. За някои това е, когато спрат да се раждат звезди, за други - когато им свърши горивото или пък когато бъде погълната от по-голяма галактика. Случващото се с корпоративната галатика "Петрол холдинг" свидетелства, че се случват и трите. Но най-вече последното.
За тези, които не са проследили точещата се четири години акционерна битка в холдинга, накратко тя звучи така: многократни опити многомилионните активи на холдинга да отидат финално под контрола или на единия лагер - акционерът Митко Събев с 47.5% (впоследствие подкрепен от кредитора Корпоративна търговска банка), или на другия - акционерите Денис Ершов и Александър Мелник общо с 52.5% (впоследствие подкрепен от бившия президент на Калмикия Кирсан Илюмжинов). През четирите години Събев имаше на своя страна мениджмънта и блокираща квота, получена в резултат на общо събрание, чиято валидност се оспорва от Ершов.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
как от нещо може да направиш нищо! и отговор на въпроса: защо няма бг компании - регионален играч!!!!
Ершов сам допусна да се стигне до тук, че да загуби голяма част от акциите си. Не мисля. че дори 50% от статията е вярна и на моменти ми приличаше на приказка честно казано. В крайна сметка не виждам нещо гнило, след като всичко е станало законно? Пак има доста предположения, това игра на тото ли е?
Въпросът тук не е просто в оцеляването на компанията и ликвидирането някак си на дълговете, а има нужда от свежи инвестиции, иначе ще продължават да бъдат поредният западащ дистрибутор на горивата на Лукойл.
Сами си признавате че изложеното са все хипотези. Освен това не сте се свързали с кредитора на "Петрол" , с Митко Събев, нито с Орлин Тодоров. Има доста пукнатини. Много фирми има навързани в някаква странна мрежа (поне така е предадено). Знаете ли, пробвайте по-нататък да съставите някоя инфографика за да може по-нагледно да се представи информацията, че така само с изброяване на имена и фирми статията заприлича на откъс от някой учебник по теория на финансовия контрол.
Чакаме да се върне парахода, дето го завлече кучето!
Синджира на козата вече се върна сам!
Тези юнаци освен с прехвърляния, надцаквания с акции и събрания, заеми и залози с нещо друго всъщност занимават ли се?
Баси бизнесмените....
Тука между редовете се промъква и един друг играч,КТБ.Тя,както навремето Мултиггуп иска да прилапа всичко.Илия Павлов тогава стигна до 1,5милярда долара лично състояние.Да видим КТБ докъде ще стигне...
Някой може ли да ми посочи поне една компания притежавана от "наши хора", която да е просперирала?
Доста объркан материал и честно казано мисля, че темата е изчерпана. Много схеми, много нещо. В крайна сметка, Петрол има нужда да бъде или закрит или да се рефрешне от самото начало, като компания, ако някой реши въобще да инвестира в нея - за съжаление това беше поредния фалирал бизнес у нас.
Схемите на прехвърляне са много , но в крайна сметка КТБ ще продаде веригата Петрол на Газпром , ще инкасира добра печалба и с името ще остане в историята.
До коментар [#6] от "garettt":
Че те всички искат да прилапат всичко. Развитието на банковата система в България има доминиращо място в икономическите и социално-политическите процеси в страната в годините след 1989-та. Водещата идея на прехода към пазарна икономика – преразпределението на собствеността – предопределя първостепенна роля на банките като един от главните инструменти на този преход. Иначе влиянието на Мултигруп расте най-вече по времето на Жан Виденов. Неслучайно кризата която настъпи след неговата оставка се наричан "виденовата зима". Само че всички банки и политическите фигури които се намират около тях искат да бъркат в общата каца с меда. А който не успява да стигне до нея започна да плюе по другите и да говори за моралната страна на нещата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.