Сделка създава най-големия дистрибутор на банани в света
Американската Chiquita се слива с ирландската Fyffes
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Американският дистрибутор на плодове Chiquita Brands International ще купи ирландския си конкурент Fyffes. Сделката чрез обмен на акции е на стойност 526 млн. долара и ще създаде най-големия доставчик на банани в света. Обединената компания ChiquitaFyffes ще има годишни приходи от 4.6 млрд. долара и пазарна стойност от над 1 млрд. долара. Акционерите на Chiquita ще държат около 50.7% от групата, а тези на Fyffes - останалите 49.3%. Новият дистрибутор ще бъде листван в Ню Йорк и ще се възползва от данъчни отстъпки заради представителството си в Ирландия. Договорената цена е 38% над борсовата стойност на акциите на Fyffes в петък.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Имаше една песен " ох банана, кеф ми става щом го хвана" .....:) Ина4е добър ход за увели4аване на пазарния дял
Родителят на Чикита, Юнайтед Фрут Компани, има интересна история в установяването на "бананови републики" в Централна и Латинска Америка.
Имаше един филм- Банана Джо, та и там имше едни монополисти дето бяха монополизирали пазара но сметките им се объркаха, макар че на Бананения Джо изобщо не му беше много лесно да се справи с тях и дори в един момент, и в армията се записа, за да преодолее бурокрацията...
Яко така няма да плащат 2 пъти на бонтовниците и коромпирани политици за експлатирането на месното население.
[quote#2:"daskal1"]Родителят на Чикита, Юнайтед Фрут Компани, има интересна история в установяването на "бананови републики" в Централна и Латинска Америка. [/quote]
Така да се каже тази компания е наследник на родоначалника на неоколонизаторския империализъм в който една бананова корпорация сваля и назначава правителства в десетки бананови републики където 1 ¢ от цената остава в колонията а другото се прибира от дистрибуторите и търговците които са богопомазани да работят с тях.
А в ерата на генно изродените храни им се откриват нови хоризонти за несметни печалби !
не купувам банани Чикита, щото са унищожили половин континент с техните плантации.
Публикувано през m.capital.bg
до 5: Команданте, много сте прав за ГМ бананите на големите като Чикита (ЮФК). Един от сериозните проблеми на близките 10-15 години е запазването на този генно модифициран за превоз и съхраняване сортов фонд. В света има голямо разнообразие (мисля че над 400 вида) от банани, но повечето са за местна консумация. Засега само един е пригоден за промишлено производство, транспорт и складиране, и той е под сериозна заплаха като генетичен тип (изражда се). Проблемът е какво ще правят хорицата които от поколения работят по тези плантации в Централна и Латинска Америка.
Купувам само еквадорски банани за да помагам на Рафаел Кореа да води независима и неколониална политика :)
25 милиона USD, а не милиарда капиталци ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.