Топ строителят на властта
Как печеленето на обществени поръчки с политически протекции превърна "Водстрой 98" в инфраструктурен гигант


Екип на Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Ще ги познаете по обществените поръчки. Бързият ръст в списъка с публични проекти на дадена фирма е ясен сигнал, че тя е минала в специалната категория на любимците на властта, която осигурява в продължение на мандат-два просперитет и спокойствие.
Новият фаворит вече е ясен - твърде бързо скромната за строителния сектор компания "Водстрой 98" натрупа внушително портфолио от обществени поръчки. През последните години на ГЕРБ и особено при новата власт консорциуми с участието на дружеството са спечелили над 50 обекта на обща стойност повече от 660 млн. лв. А списъкът продължава да расте. Пазарен успех, който в бранша си обясняват с връзките на "Водстрой 98" със силните на деня – Корпоративна търговска банка (КТБ) като основен кредитор и депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
25 коментара
Добре де "Водстрой 98" е в консорциум, в който не е обявена допълнителна информация. Как тогава се решава, че точно тези хора участват вътре в него? Аз официално изявление за строителите и собствениците на строителните компании не видях да бъде обявено. Това си е поръчка, която ако се забави, то ще има сериозни санкции и не може да се отлага повече. Защо аджеба тогава се дълбае толкова много в този консорциум? Все още не са започнали нищо да правят, а вие ги набедихте, че едва ли не ще усвоят парите, а няма да построят нищо след това. Не забравяйте кризата през 2008 година как удари много големи строителни компании, които вече фалираха. Нормално е да се появят повече нови играчи отсам насетне.
Човека си прави бизнес, оставете го на мира вече, плаща си данъците и да се ровите на дълбоко, няма каква нередност да откриете.. Има доста други хора, които , ако бъдат разследвани, ще стане много интересно , защо не се позанемаете с тях ?!?
Поздравления Капитал - радвам се, че най-накрая сте обърнали внимание на странния възход на някои фирмички, за които отдавна говорим тук във форума по времето на Тройна коалиция бета версия!
"Тъй като няма техника и специализация за подобен проект обаче, водещ при изпълнението ще е другият голям партньор - "Хидрострой"."
Ама за ТИМ-аджиите удобно нищо няма да напишете Капитал, нали? Това, че една българска фирма се развива по някакъв начин с по-голяма или по-малка финансова помощ от кредиторите си е проблем, но за другите, които имат съмнителни мутренски шефове, не се пишат цели фермани всеки петък? :) Дам, журналистиката отдавна стана една голяма платена кампания, а не предаване на обективна информация. Тепърва всичко ще става ясно, до Южен поток има доста време. Не бързайте със заключенията.
Първо да вметна, че преди няколко часа ЕНП предрече "мрачно" бъдеще за "Южен поток", та този проект въобще не се знае дали ще го бъде, макар че БСП вече са готови да теглят заема...
Иначе за "Южен поток" са избрани пет родни фирми - "Промишлено строителство холдинг", "Главболгарстрой" (ГБС), "Техноекспортстрой", "Понсстройинженеринг" и "ПСТ Холдинг". Ако трябва да си говорим правичката само ГБС имат опит в строителството на газопроводи.
Няма как да не направи впечатление, че и три от тези фирми (последните три) са притиснати финансово, но това явно не е чак толкова притеснително. Конкорциум със солиден капитал зад себе си като "Промишлено строителство холдинг" буди повече съмнение от офшорната "ПСТ Холдинг", зад която стоят Божков и ПИБ и няма нито опит, ни оборотни средства.
До коментар [3] от "anihilator_jack":
Поздравяваш ги за статия, в която е пълно със спекулативна информация и куп догадки и предположения, така ли? Аз смятам, че в този сайт се пишат много по-добри статии, когато има независима и обективна преценка. Може би тях трябва да прочетеш, за да сравниш начина на поднасяне на информация и използването на ясни и точни обосноваващи се аргументи, които да подчертаят самия стил на поднасяне на информацията към читателя.
До коментар [#6] от "jobsa":
Няма спекулация муцка, а за някои от изнесените факти мога лично да ги потвърдя и алармирам за тях още от лятото на миналата година. Така че ходи нейде другаде да си прокарваш опорните точки - тука балъци нема!
До коментар [7] от "anihilator_jack":
Ами защо не отидеш и да подадеш някой сигнал в прокуратурата тогава? Доказателства имаш ли, или и ти се позоваваш на слухове и "доверени източници"? И по-полека с тона!
До коментар [#4] от "Рапунцел":
Хидрострой Ад - Варна е собственост на Велико Желев (бивш директор на АПИ) и неговата съпруга Мая Желева. И това е сигурна информация.
Честно да ви кажа не знам за какво се борите, Капитал. Да вземете да се разберете накрая по цивилизования начин с Цветан Василев и да спрете с тези циркове и игри на клеветничество. И какво като има най-различни фирми -това че е мажоритарен собственик на банка не му забранява да няма фирми на свое име. Цветелина Бориславова има, Хампарцумян има, всички имат. Колкото до обществените поръчки - винаги има игра на интереси, но не може да изкарвате само една банка виновна. Като ще я почвате тази тема изреждайте всички наред. Василев се занимава с инвестиционно банкиране - практика, която упражняват много световни банки - JP Morgan, Goldman Sachs, например. Бизнесът му е чист, колкото и фирми да има, в тях всичко е безупречно и според законите. Подобни публикации надали ще го стреснат, затова, пак казвам, най-добре се разберете по цивилизован начин.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.