Голямата телевизионна война
Битката между различните дистрибутори на тв сигнал става все по-жестока. От това цените падат, но има и рискове


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Хищно. Такова, с една дума, е настроението сред доставчиците на платена телевизия и интернет - малки, големи и още по-големи. Откакто мастодонтите в телеком индустрията целенасочено атакуват този пазар, множеството останали се бранят с всички възможни - позволени и непозволени, средства. В бизнес с над 250 играча логично борбата за територия изби в ценова война. Точно в разгара й пък се оказа, че на бойното поле излиза един очакван и доста опасен противник - властелинът при безплатното тв разпространение, контролираният от банкера Цветан Василев мултиплекс, чиято схема за проникване в сектора през цифровизацията се пропука.
Резултатът е обезкръвяваща схватка между операторите и златни времена за потребителите. Евтин интернет, евтина телевизия, атрактивни пакетни предложения за клиента. И бой с оферти до последна капка печалба между претендентите, за да запазят мястото си на пазара.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
35 коментара
Чвстно казано, не виждам да има проблем. Тоя сектор е от малкото с реално съществуващ пазар, особено в частта отнасяща се до доставките на интернет, която по начало е нерегулирана, тоест развива се без "помощта" на държавата. Клиента е доволен, качеството е високо, има избор.
Конкуренция винаги ще има на този пазар и тя ще се разраства все повече и повече, а цените ще падат, защото операторите, които предлагат услуги, ще стават все по вече и повече и това е напълно нормално, а хората трябва да са благодарни за цифровизацията, защото напълно безплатно ще могат да гледат няколко хай дифинишън програми, а и тази услуга ще се разраства в интерес на обикновеният ползвател !
Защо не се усеща, че цените падат?
Не мисля, че е безсмислена цифровизацията. Първо сигнала е по-добър и качествен, второ качеството на картината е съвсем различно и трето съм почти убеден, че това което направиха БТВ с изваждането на тези 2 свои канала си е мръсна игричка, за да им се купуват по-скъпите пакети.
Има и още един вариант за регулация на цифровия ефир. След като няма конкуренция, а монопол, държавата може да регулира цените на които се отдава капацитет на телевизиите, нещо подобно на това както се регулират цените на лекарствата! Ясно че в момента няма желаещи телевизии да се разпространяват ефирно, тъй като цената за наем е твърде висока!
Предлагането на телекомуникационни услуги май е единственият сектор в икономиката на България, който се развива в истинска конкурентна среда и на базата на принципите на пазарната икономика. От това печелят потребителите. Всеки друг сектор в икономиката е монопол или шуробаджанащина от руско-олигарски тип, и затова сме още в калта.
В свободно пазарно общество, държавата не би трябвало да се намесва, в който и да било сектор! Но като знаем кои са големите играчи в този сектор няма да ме учуди да гледаме "едно рамо за наще" ;)
До коментар [#3] от "blue rose":
ооо напротив.
Сега смених БТК с Мегалан (МТел) и сега имам по-бърз интернет за по-малко пари.
Конкуренция винаги ще има, правителствата много бързо се сменят и няма как те да помогнат на една или друга фирма да речем . Цифровизацията в България трябваше да се случи, беше крайно време вече . Макар и с 9, 10 канала (за сега) , си е много по - добре , отколкото 3,4 , както бяха до сега + това тази услуга предстои да се подобрява, всичко с времето си :)
Браво на Инна Павлова за тематичната илюстрация!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.