Корабостроителницата в Бургас вече е собственост на ПИБ
Големият кредитор на предприятието придоби основните му активи на търг срещу 47.5 млн. лв.


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Първа инвестиционна банка (ПИБ) придоби основните производствени активи на "Бургаски корабостроителници" в търг за 47.5 млн. лв. Това обяви пред "Капитал Daily" съдебният изпълнител Таня Маджарова, която организира процедурата по искане на банката. Финансовата институция е основен кредитор на предприятието, към което претенции имат десетки фирми и работници. Нейният иск е за невърнати кредити от 30 млн. евро по данни на съдебния изпълнител.
Със сделката корабостроителницата, която беше приватизирана от фирми от групата на Васил Божков, вече директно преминава към кредитора си. От месеци всъщност банката контролираше дружеството, но сега пряко взима основното производство. Строителството и ремонтът там бяха замрели през последните години, а през декември окончателно бяха съкратени всички служители. Сега ПИБ има две години, за да продаде придобивката си. Ако има заинтересовани, сделката ще е лесна, защото ще се предлага чист актив. А иначе процедурата по фалит може да се точи и десетилетие.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Жалко за предприятието. Най-смешното е, че никой няма да търси отговорност на Божков за поредното фалирало предприятие. Той, подобно на Банев, не развива бизнес, а изсмуква колкото се може повече от бивши държавни предприятия, затривайки стотици, ако не и хиляди съдби. И това било бизнес елит, жалки смешници.
само градските тоалетни не са изкупени от ПИБ
Шефовете на ПИБ вдигат двойно заплатите си - ще вземат по 46 бона на месец
Банката събрала над 85 млн. лева от такси и комисиони през 2013 година
Шефовете на Първа инвестиционна банка ще увеличат двойно заплатите си.
Деветимата членове на Надзорния съвет и Управителния съвет ще получават средно по 46 296.29 лева на месец.
Това става ясно от покана за свикване на общо събрание на акционерите, което ще се състои на 21 май.
11-а точка от дневния ред е: "Определяне на нов общ размер на възнагражденията на членовете на Надзорния съвет и Управителния съвет на банката – сума в размер до 5 000 000 лв. (пет милиона) лева годишно".
Сега петимата членове на Надзорния съвет (Георги Мутафчиев, Евгени Луканов, Йордан Скорчев, Мая Георгиева, Радка Минева) и четиримата членове на Управителния съвет (Васил Христов, Димитър Костов, Мая Ойфалош, Светослав Молдовански) в банката на Цеко Минев разпределят 2.5 милиона лева годишно за заплати (средно по 23 148 лева на човек месечно), съгласно решение на Общото събрание на акционерите от януари 2012 година.
На заседанието членовете на Общото събрание ще приемат и доклада на УС за дейността на банката през 2013 г., доклада на специализираното одиторско предприятие за извършения одит на годишния финансов отчет за 2013 г., годишния финансов отчет на банката за 2013 г., отчета на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2013 г., отчета на директора на специализирана служба „Вътрешен контрол” за дейността на службата през 2013 г., ще изберат специализирано одиторско предприятие за 2014 г. и ще приемат промени в предмета на дейността на ПИБ и в устава на банката.
25 858 000 лева е нетната печалба на ПИБ за 2013 г., сочат данните от доклада за дейността на банката за миналата година. Тя е намаляла с 10.6% спрямо 2012 г.
Банката е четвърта по печалба в България. Пазарният й дял е 4.42% на неконсолидирана основа.
Доходите й от такси и комисиони за 2013 година са се увеличили с 18.3% и възлизат на 85 437 000 лева. През 2012 г. те са били 72 202 000 лева, а през 2011-а - 70 781 000 лева.
Приходите от такси и комисиони са 33.0% от общите приходи на банката. През 2012 г. те са били 31.3%, а през 2011 г. - 30.0%.
Разходите за реклама на ПИБ през 2013 г. са били 6 196 000 лева.
В повечето случаи на някои "предприемчиви бизнесмени" и банкери много им върви бизнеса, когато определени политици са на власт, и спира да им върви, когато въпросните политици минат в опозиция.
До коментар [#1] от "Да, ама не":
това е. това е нашият бизнес елит.
всички смятат Божков, а и Цеко Минев от ПИБ за велики предприемачи и бизнесмени. но и двамата са от една коза ярета. от комунистическата коза.
и само това знаят. окупират някое предприятие и го източват до последно. след това другият бизнесмен взема предприятието и му разпродава остатъчните активи... и по този начин само сеят разруха...
Така обикновено става след урбулешката приватизация на седесаро-реститутите и Деди.... предприятието отива на кино от 6 до 5......
Разни банки се правят на герои, претакат парици, а производство няма....
До коментар [#3] от "Alee":
Не гледай на чорбаджиите в паницата....
Те затова са чорбаджии да си "гласуват" заплати, каквито считат за уместни...
Финансовата криза по един естествен път докара доста читави активи в ръцете на няколко олигарха и то на доста ниски цени. Така като се замисля in the long run това може да се окаже по-доходоносно от приватизацията....
Колко ли заложени фирми има ПИБ? Интересно е да се да се кажат.
И как съществува все още, т.нар. ПИБ...? След такава поредица от "успешни и печеливши" кредитирания? Забравихте ли как Сергей Станишев със запотени очила обясняваше, колко стабилна била банката и нямало нужда вложителите да си теглят депозитите?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход