Взаимните фондове отново стават атрактивни
Активите им вече надхвърлят 1.2 млрд. лв., а най-динамични са промените при тези, предлагани в банките


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ниските лихви по депозитите и възстановяването на финансовите пазари направиха взаимните фондове отново атрактивни. Данни на индустрията и "Кaпитал Daily" показват, че активите йм в България вече надхвърлят 1.2 млрд. лв., докато по време на най-тежките моменти от кризата бяха наполовина. Най-голяма е динамиката при схемите, предлагани от банките, където има преливане на клиенти от депозитни към инвестиционни продукти. Сред причините за възобновения интерес към фондовете е постигнатата от тях доходност, като в много случаи тя надвишава в пъти тази от депозитите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Интересно, вчера или онзи ден в една статия твърдяхте,че българинът е консервативен спестител и връзката лихвени нива-спестявания вече не е толкова силна. Според мен взаимните фондове в България няма скоро да бъдат алтернатива на депозитите, въпреки разликата в доходността, защото обикновеният българин е скептичен към всичко ново. Вървете обяснявайте на баба Пенка от осма глуха що е това взаимен фонд. Първата и мисъл, разбира се, ще е пирамида. Изобщо финансовата ни култура е много ниска.
Проблемът е не толкова във финансовата култура, колкото в липса на доверие. Все пак финансовите пирамиди от 90-те години са оставили сериозен отпечатък особено сред по-възрастните и лесно няма да бъдат забравени.
Тази статия препоръка за покупка и продажба на ценни книжа ли се явява?
До коментар [#1] от "Да, ама не":
Ами на фона на 40 млрд. депозити е доста малка сумата. А иначе сте прави, че финансовата култура е ниска, но това от една страна се дължи на недоверието, от друга на сравнително малките спестявасния, които не карат хората да мислят как да ги инвестират по-добре и от трета - до скоро реално нямаше и голяма нужда, защото лихвите по депозитите бяха доста високи.
До коментар [#4] от "ugi":
Така е, наистина. Някои от фондовете предлагат доста близки по условия продукти. Особено фондовете паричен пазар- ежедневна ликвидност, и близка доходност до депозитната. Не знам защо банките по-агресивно не рекламират тези продукти. Разбира се, по този начин те не набират ресурс, а само го управляват. Има още един момент- медийния шум. В бюджетната рамка беше заложено постепенното падане на данък лихва до 2018 г. или 2019г. Научавайки за това- може би ще има и нова вълна на депозити.
Много бързо забравихте чутовния гръм на балона БФБ преди 5 години !
Едва ли хората са с толкова къса памет !
До коментар [#6] от "buda_gotsev":
Оставете ги тия местни далавери и пирамиди. Сериозните взаимни фондове съществуват от много години, Пионерите например ги има от 80 години. И има публични данни за представянето им през всичките тия години. И всеки може да ги съпостави с пазара и да си прецени доходноста и риска и разходите за управление.
До коментар [#3] от "hypercube":
Не, явява се обзор на състоянието на пазара на един финансов продукт и е точно по темата на вестник наречен "Капитал".
И аз споделям мнението, че не толкова липсата на финансова култура, колкото недоверието спира хората да влагат пари в подобни фондове, акции и прочие.
Според мен не се иска Бог знае каква култура да различиш 10% от 2% и това е по силите на всеки, който държи част от тези 40млрд лева депозити :)), но още са много пресни спомените от крайния резултат по доброволните осигурителни вноски в пенсионните фондове, които до 2008 носеха доста добри доходи и след това много "прилични" загуби за същите тези хора. А това са все пак хора, които след като спестяват, очевидно са хора с възможности, но и достатъчно предпазливи - колко пъти да настъпваме мотиката, за да и запомним името?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.