
Етикетирането на "Devin Изворна вода" и "Devin Газирана изворна вода" спазва всички стандарти и изисквания и не подвежда потребителите. Това е записано в решение на Министерството на икономиката и енергетиката, което отменя изцяло заповед на Комисията за защита на потребителите (КЗП) за санкции на "Девин" АД.
На 19 март КЗП забрани на "Девин"АД да прилага "нелоялна заблуждаваща търговска практика" като използва търговската марка Devin за продажба на "изворна вода" и "газирана изворна вода", а не само за натурална минерална вода. Още повече че изворната вода се добива от каптиран извор "Балдаран", а не от географско място Девин. Според комисията тази практика води до заблуда на потребителя не само по отношение на качествените характеристики на водата, но и на нейния произход.
Всичко е по правилата
След обнародването на заповедта от "Девин" заявиха категорично, че дружеството не заблуждава никого и че спазва всички изисквания на законодателството. И уточниха, че компанията има регистрирани две европейски търговски марки Devin, които действат на територията на всички страни от Европейския съюз, включително и в България, и които й дават "единственото право да използва търговската марка Devin както за изворна, така и за минерална вода".
Освен това според действащото законодателство всяка фирма, която бутилира изворна или минерална вода, има право да избере мястото на бутилиране или наименованието на водоизточника като обозначение за произход на стоката. Изворна вода "Девин" след преработка захранва и водоснабдителната мрежа на град Девин, затова дружеството е избрало мястото на бутилиране за обозначаване на произхода, уточниха от фирмата.
Решението на икономическото министерство подкрепя аргументите на компанията, че действа в пълно съответствие с нормативните разпоредби. Според него административният акт на Комисията за защита на потребителите е издаден, без да са взети предвид фактите и обстоятелствата по случая и без да са обсъдени обясненията и възраженията на заинтересованите граждани и организации. И още - комисията "не е осигурила възможност на страните да преглеждат документите по преписката, да изразят становище по събраните доказателства и по предявените искания, както и да правят писмени искания и възражения".
Освен това комисията не е обсъдила приложените в преписката по издадения акт становища на Министерството на околната среда и водите и Министерството на здравеопазването, които потвърждават, че използването на знака Devin в рамките на търговското наименование (търговската марка) на продукта е изцяло съобразено със законодателството за етикетиране на изворните води.
Според икономическото министерство в заповедта на КЗП не е отчетен фактът, че етикетите на двете води – изворна и минерална, съответстват изцяло на нормативните изисквания за етикетиране и визуално са достатъчно различими по цвят и по информацията, която е написана върху тях, така че не могат да създават възможност за объркване.
"Изключително сме удовлетворени от факта, че истината възтържествува и лобистките атаки срещу нас не дадоха резултат. Усилията на "Девин" АД през годините да спазва всички изисквания и стандарти, отговорното поведение на гарантиращ качество и доверие производител и последователното информиране на потребителите бяха взети предвид при решението", заяви в официално становище на компанията изпълнителният й директор Томас Кренбауер.
Смяна на бизнес модела
Както е известно, бизнесът с бутилиране на минерална вода скоро може да се промени напълно, ако бъде приета поправка в Закона за водите. С нея се предлага генерална смяна на философията, заложена в действащия закон, която ще даде възможност на едно находище на минерална вода да има повече от една бутилираща компания. В момента правилото е "едно находище - един концесионер". То беше наложено след законодателна промяна през 2009 г. по настояване на бизнеса, в съответствие с европейската практика и при същите парламентарно представени партии.
Неофициално се твърди, че поправката се прави именно заради интереси към вече наложено находище – минералните извори в Девин. От писмо становище на екоминистъра Искра Михайлова става ясно, че предложението за промяна в закона идва от собственика на фирма "Девин Балдаран" АД, която вече започна да бутилира изворна вода от региона.

Етикетирането на "Devin Изворна вода" и "Devin Газирана изворна вода" спазва всички стандарти и изисквания и не подвежда потребителите. Това е записано в решение на Министерството на икономиката и енергетиката, което отменя изцяло заповед на Комисията за защита на потребителите (КЗП) за санкции на "Девин" АД.
5 коментара
Ама естествено! Девин=>Дога=>Стойнев!
Санкции от тия управляващи ли? Е няма такъв смях!
Чувал съм,че тази вода я наричат още "Водата на Доган"..та не е изненада развитието по този случай.
В действителност минерална вода Девин не е най-здравословния избор!
Може да се каже че е доста флуорна :-)
Публикувано през m.capital.bg
Май тези за които говорите взеха парите от Девин , изчакаха малко да мине време и сега се опитват да направят нова фирма- Балдаран , но ще срещнат трудности. Само помогнаха на шефовете на Девин да се отърват от предателите.
Не се учудвам, че и тук коментиращи са само кръчмарските "многознайковци" черпещи информация единствено от гневния източник на кварталния развален телефон.
Правя аналог с това как преди няколко дни "шефа" на малка бакалия до Дупница ми обясняваше с голяма вяра в очите си как "Пиринско" се произвежда в Румъния...