Новото ръководство на "Булгартабак" се спъна при вписването
Представител на собственика на холдинга вече е изпълнителният му директор Венцислав Чолаков
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Най-голямото публично дружество - "Булгартабак холдинг", се спъна при вписвато на новото си ръководство. Причина обаче не е, че новият му собственик не е отправил търгово предложение и няма право да гласува. Което е задължение за всеки нов собственик на борсова компания. Временно рокадите не са вписани в Търговския реистър заради пропуски в изискуемите по закон документи.
Около холдинга има и друга новина. След като през март VTB Capital продаде мажоритарния си дял от 80% в "Булгартабак" на верига от офшорки с адреси от Лихтенщайн до Дубай, сега от документите в регистъра става ясно, че новият собственик се представлява от Венцислав Чолаков. Това е изпълнителният директор на холдинга след приватизацията. Т.е. както старият, така и новият собственик на компанията в България се доверява на настоящия мениджмънт на холдинга, но вече не само за оперативните му функции, но и за стратегическите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
"От портокола се вижда..."
Пусти правопис.
Много е лесно, ако човек поне малко се замисли, да се сети че фактически собственика на Булгартабак не се е сменил и ДПС много добре знаят това.
В противен случай те щяха да са първите, които да поискат информация и да организират протести на "засегнатите" производители на тютюни.
Мафията продължава завладяването на парите на гражданите, чрез завладяване на достъпа до информация (прас-прес), властта (марионетното ни правителство), законодателната власт и съдебната власт чрез ВСС и цацаратурата.
Единственият който не им е подвластен е Президента Росен Плевнелиев, който днес навърши 50 години! Да ни е жив и здрав!
До коментар [#3] от "BlueWater":
Разбира се, да ни е жив и здрав. Той е подвластен на един охранител от Банкя, но какво пък. Цацаров е един от най-добрите ни прокурори. Не можеш да го сравняваш с типове като Татарчев, Филчев и Велчев. Извинявай, но да се изцепиш в ефир, че трябва да слушаш жена си, като си президент, просто е дебилно. Изобщо не му подхождат маниерите на поведение на поста-ръкомахане, празни приказки, една реч не може да дръпне без листче в ръка. Да ни е жив и здрав също, защото без да е обявено се среща по хотелите със заинтересовани лица от изхода на един търговски спор. Не че Орешарски не го прави. Да ни е жив и здрав също, защото има странен синхрон в действията му и тези на Капитал. Безспорно успял човек е, но просто не е за този пост. А ако си мислиш, че е чист като сълза, няма такова нещо, не и през последните 25 години
До коментар [#4] от "Да, ама не":
Вие освен "Жив и здрав" и опорни точки не можете да напишете нищо друго. :)
Относно "добрия" Цацаров моля прочетете тази статия, ако ви остане свободно от преписване време. :)
СИГНАЛ
за проблеми с професионалния и нравствен интегритет на кандидата за главен прокурор, г-н Сотир Цацаров
https://www.bivol.bg/signal-cacarov.html
До коментар [#5] от "BlueWater":
Странно е,че Вие говорите за интегритет при положение, че половината лица от партията на Росенчо са или криминално проявени или безумно прости. А за опорните точки, сте се объркали нещо, тях ги пишат агнешките глави.
И защо не се обърнете като акционер /или да намерите някой, ако не сте/ и да вкарате казуса с търговото в съда, като оспорвате гласа на мажоритаря и решенията от ОС. Така ще се реши веднъж завинаги въпроса. Ако чакате на КФН... нищо няма да дочакате, а за едно такова съдебно дело си трябва гръб и компетентни адвокати каквито редовите миноритари нямат.
А дали е спазен долния текст при избора на независимия директор/НД/, защото според текста НД се избира от миноритарните акционери - ал. 5 от долния текст. Той е в сила от 01-01-2013 година.
Чл. 116а. (Нов - ДВ, бр. 61 от 2002 г.) (1) За членове на управителните и контролните органи на публично дружество не могат да бъдат избирани лица, които към момента на избора са осъдени с влязла в сила присъда за престъпления против собствеността, против стопанството или против финансовата, данъчната и осигурителната система, извършени в Република България или в чужбина, освен ако са реабилитирани.
(2) Най-малко една трета от членовете на съвета на директорите или на надзорния съвет на публичното дружество трябва да бъдат независими лица. Независимият член на съвета не може да бъде:
1. служител в публичното дружество;
2. акционер, който притежава пряко или чрез свързани лица най-малко 25 на сто от гласовете в общото събрание или е свързано с дружеството лице;
3. лице, което е в трайни търговски отношения с публичното дружество;
4. член на управителен или контролен орган, прокурист или служител на търговско дружество или друго юридическо лице по т. 2 и 3;
5. свързано лице с друг член на управителен или контролен орган на публичното дружество.
(3) Лица, избрани за членове на управителни и контролни органи, за които след датата на избора им възникнат обстоятелствата по ал. 1 или 2, са длъжни незабавно да уведомят управителния орган на публичното дружество. В този случай лицата престават да осъществяват функциите си и не получават възнаграждение.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) Кандидатите за изборна длъжност доказват липсата на обстоятелствата по ал. 1 със свидетелство за съдимост, а по ал. 2 - с декларация. Документите по изречение първо са част от писмените материали за общото събрание, в чийто дневен ред е предвиден избор на членове на съвет на директорите или надзорен съвет. Лицата по изречение първо потвърждават верността на предоставените съгласно предходното изречение документи на общото събрание, на което е предложен изборът им.
(5) (Нова - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) При избора на независимите членове на съвета на директорите или на надзорния съвет на публичното дружество в представения капитал на общото събрание се включват акциите, притежавани от лица по ал. 2, т. 1 - 5, само ако на събранието не присъстват и не са представлявани други акционери.
Предвид правописните грешки в статията, явно и Булгартабак е част от опорните точки, нищо че ги няма в мейла :)
В крайна сметка, новия собственик е нормално да разчита на стария мениджмънт, за да не се сменя ръководството и тепърва тези хора да свикват с новата обстановка. А неофициалната ви информация е просто опорна точка и нищо повече, като на всичкото отгоре си измивате ръцете с някакви имагинерни "хора от бранша", за които само вие знаете!
До коментар [#4] от "Да, ама не":
Роската е ясен на всички той. Тук обаче не става ясно кой е новия собственик и кой стои зад офшорката придобила "Булгартабак". Виждам следното написано:
"Това очасти потвърждава неофициалната информация, че холдингът и преди, и сега всъщност е под контрола на едни и същи лица."
За мен това означава, че никой не може да каже с 100% сигурност кой стои като собственик зад новото публично дружество "Булгартабак холдинг", което означава, че само може да се спекулира и предполага. Аз бих искал да прочета официално становище.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход