Уникредит Булбанк продава ВЕЦ "Жребчево" за 13 млн. лв.
"Петрол холдинг" е пред риска да изгуби пореден ценен актив


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Петрол холдинг" е пред риска да се раздели с още един от ценните си активи. След като в края на миналата година изненадващо изгуби най-голямата компания в портфейла си - дистрибутора на горива "Петрол", сега холдингът може да загуби и ВЕЦ "Жребчево". Водната енергийна централа е обявена за продажба от Уникредит Булбанк в края на май най-вероятно заради просрочени задължения към кредитора. По подобна схема в началото на годината имаше опит за извеждане от групата на компании от хотелския бизнес, хазарта и финансовите услуги, който бе атакуван в съда и засега е спрян.
Изтичането на активи започна непосредствено след като през ноември миналата година със съдебно решение екипът на Денис Ершов успя да наложи надмощие в "Петрол холдинг", който преди това се контролираше от Митко Събев, а двамата от години бяха във вражда. Победата за холдинга обаче се оказа пирова, тъй като най-ценните му активи се оказаха заложени и изведнъж кредиторите започнаха да предприемат стъпки за събиране на вземанията си.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
32 коментара
Аджеба 1.5 милиона приходи за 2012 и 346 хиляди лева печалба и му искат...13 милиона лева?!? Да ме извиняват но са луди, само началната инвестиция ще се избива 35 години да не говорим подобрения по мощностите и прочие...а печалба от инвестицията 0.
Явно едни другари ще продават на други другари...
До коментар [#1] от "Соколов":
Това, че печалбата е 346 хил. по отчет не означва, че наистина е толкова. Справка- изкуствено завишените разходи на ЕРП-тата, които едва ли не се изкарват на загуба.
По-интересно е как през 2002 година НЕК е продала за 5.4 милиона, а 12 години покъсно (предполага се да има някаква и то не малка амортизация), Булбанк търси за същата тази централа 13 милиона. Излиза, че НЕК са шитнали Жребчево на цена поне 3 пъти под реалната.
До коментар [#3] от "jonson":
Хайде стига сте търсили под вола теле.
Цените на всичко бяха 3 пъти по-ниски 2002.
До коментар [#3] от "jonson":
Причината е в инфлацията и икономическия растеж.
Пък и перспективите са цената на енергията да продължава да расте
До коментар [#3] от "jonson":
Просто дългът към банката е на стойност 13 милиона и те искат да си го избият целия :-)
Печалбата би следвало да е около 600 хиляди. Говоря за "касова" печалба. И тук няма измама, просто в счетоводната печалба има включен разход за амортизации, изчислени върху голямата сума на актива. Реално такива разходи няма, затова би следвало реалната печалба да е по-висока. Въпреки това, аз смятам, че сумата от 13 милиона е прекалено голяма. Това ме навежда на мисълта, че почти не е погасявана главница.
До коментар [#2] от "Да, ама не":
То хубаво, но дори да е двойна пак на нея разчиташ. Тук реални активи да има за към милион, амортизирания ВЕЦ. Останалото е надежда някой да ти купува енергията да едни стойности...и да го прави 25-35 години. При намаляващо вътрешно потребление и растящи капацитети навсякъде около БГ риска е меко казано неприемлив. Единственият начин тук е да се купи с кредит (пак) и да се дои 5-6 години яко а след това пак на пазара...
До коментар [#8] от "Соколов":
Покупката за 5.4 млн. най-вероятно е финансирана със собствени средства. Впоследствие кредитът може да е бил за инвестиционни нужди-повишаване на мощността, технологична модернизация. Де факто не знаем стойността на активите, а те макар и амортизирани със сигурност са с по-висока стойност от 2002 г. насам, най-малкото защото клаузи в приватизационния договор са ги задължили да направят инвестиции за Х милиона.
Купувам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.