Luxoft премества руски и украински програмисти в България
Нестабилността в Украйна форсира стратегията на софтуерната компания да диверсифицира служителите си по света


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Софтуерният разработчик Luxoft планира да изнесе 500 програмисти от Русия и Украйна в България, Полша и Румъния, покрай политическата нестабилност в региона на двете най-големи източноевропейски държави. Преместването е част от плана на компанията да разполага с не повече от 20% от служителите си в един географски регион, заяви в интервю за списание Business Week изпълнителният директор на Luxoft Дмитрий Льошчин. Според него големи клиенти на корпорацията настояват тя да намали присъствието си в Украйна и Русия. Той отказа да назове компаниите, поискали тази мярка. Luxoft обяви през февруари, че отваря развоен център в България, който до края на тази година ще разполага с около 200 служители, а плановете са до края на 2015 г. тяхната бройка да се удвои до 400 души. През април от компанията обявиха, че софийският екип наброява 20 души и вече работи по първите си проекти.
Компанията ще пренасочи програмисти от Русия и Украйна към България, Полша и Румъния, където тя разширява дейността си, обяви Льошчин, цитиран от Business Week. Възможно е да бъде увеличен и персоналът на звеното във Виетнам, където има силни инженерни умения, допълни той.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Дано си дойдат с фирмите и да допринесат за намаляване на безработицата.
До коментар [#1] от "xalikarans":
в този бранш безработица няма! Пълна заетост! Бях чувал, че украинските програмисти са започнали да бягат на запад поради нестабилната обстановка.
Щом и руските фирми бягат от Рассия, тенденцията е ясна...
До коментар [#1] от "xalikarans":
За да се намали безработицата в България, то безработните цигани трябва да разбират от програмиране.Така, че безработицата си остава същата.Държавата може да мисли как безработните да бъдат преквалифицирани в професии, които се търсят на пазара.В момента например има търсене за международни шофьори на тирове, туристическия бранш и шивачки.Защо държавата не организира такива курсове.Вместо да учи ромите на английски и компютри, което е безсмислено, освен едни хора да усвоят едни европари.
Един шофьорски курс на тираджия струва сигурно над 1500 лева, защо държавата не организира безплатни такива курсове.Ще се запишат много хора за тях, които в последствие ще имат и стабилни доходи.
До коментар [#5] от "Само Левски":
Организирането на курсове за конкретна работа в частна фирма е задължение на самата частна фирма. Частната превозваческа фирма да благоволи да си организира курсове за ТИР - аджии, както софтуерните фирми си организират обучение за програмисти.
До коментар [#6] от "mitko11":
Значи ли това, че образованието преди да постъпиш на работа е ненужно, щом от всяка частна фирма била длъжна да си прави курсовете за служителите?? Има неща, които не се научават преди да започнеш работа, това е ясно, но да се прехвърля всичко върху частния сектор... Напълно ненужно.
Оставете ТИР-аджиите и мангустите за малко. Представяте ли си какви условия трябва да предлага руска фирма за да се хванат българи и останалите европейци за програмисти и всякакви ИТ-та да работят при тях. Толкова си очерниха "интерфейса" , че дори и да са супер коректно изключение няма кой интелигентен човек да повярва (поне не веднага), че ще работят коректно с него. Възможно е да са просто жертва на ситуацията, но доста хора имат опит с "руския подход", при който не винаги са водещи парните и професионални цели...
Дано да греша разбира се би било много жалко да се откажат от България дори и да им се наложи да пренесат всичките си програмисти от Украйна и Русия.
До коментар [#7] от "Цветна":
Значи, че частните фирми трябва да финансират образованието на служителите си, както се прави в белите държави. Започвайки от даване на студентски стипендии, платени практики в частната фирма и финансиране на ежегодно повишаване на образованието - курсове по специалността, езикови курсове и т.н. Или вие мислите, че при 55 000 завършващи зрелостници държавата трябва да финансира 76 000 студентски бройки държавна поръчка както тази година, а фирмите на назначените бизнесмени да чакат наготово и да мрънкат: Завършващите студенти не отговарят на нашите изискеания...
До коментар [#8] от "Един Българин":
условията са заплати с 50% над останалите. 5-6 хиляди лева за старши програмисти в луксофт :) Не ловят гаргите с трохи
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.