Deloitte, EY и АФА ще оценяват активите и пасивите на КТБ (допълнена)
От проверката зависи какви капиталови нужди ще има банката и какви средства ще са нужни за запълване на дупките в балансите й


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От сряда започна заявената от БНБ и правителството проверка на активите и пасивите на банковата група КТБ, която ще включва оценка на кредитните и инвестиционни портфейли на двете институции, които миналата седмица бяха поставени под специален надзор. Това обявиха от централната банка, като посочиха и имената на одиторските компании, които ще извършват проверката. В Корпоративна търговска банка това ще правят съвместно "Делойт одит", "Ърнст и янг" (EY) и АФА, а в наскоро придобитата от нея "Креди Агрикол България" - само българската "АФА".
Очаквано с леки изненади
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
53 коментара
"В Корпоративна търговска банка това ще правят съвместно "Делойт одит", "Ърнст и янг" и "АФА", а в наскоро придобитата от нея Креди Агрикол България - само българската "АФА"."
Много интересно решение. БНБ явно има по-голямо доверие на българската АФА (които дори не съм ги чувал), отколкото на световно известните Делойт, КПМГ и "Ърнст и янг". И това решение, естествено, е взето без да се минава през обществена поръчка.
Някой може ли да обясни странната любов на БНБ към АФА?
До коментар [#1] от "Николай Николов":
Ако питаш мен не знам изобщо защо включиха Креди Агрикол при положение,че те току що я купиха.Както и да е сега ще чакаме да видим какво е реалното състояние на КТБ,защото се наслушахме на хиляди спекулации.На мен ми е интересно след като банката заработи нормално дали ще видим,че имаме държава и ще се разследва кой и как организира тази масирана атака срещу банката,която я доведе до ликвидна криза?
Ъ!? БНБ няма ли си собствени одитори?
Не съм експерт счетоводител, ама ми е малко чудно баш регулатора да не може да се справи сам, при положение, че това им е работата.
Или те там са само началници дето гледат "консолидирани справки", за да взимат съдбоносните си решения? Поредните клатику...ци!
[quote#2:"purple_rain"]На мен ми е интересно след като банката заработи нормално дали ще се разследва кой и как организира тази масирана атака срещу банката,която я доведе до ликвидна криза?[/quote]Напразно се надявате. Атаката беше осъщесвена с активното участие на Прокуратурата. Как си представяте Прокуратурата да разследва себе си?
Ситуация като тази демонстрира един сериозен бъг в сегашната Конституция - всесилната и безконтролна Прокуратура.
[quote#3:"krasi_kara"]малко чудно баш регулатора да не може да се справи сам, при положение, че това им е работата. [/quote]Външният одит е добра идея защото целта е да се внасе повече обективност и безпристрастност. На този фон даването на предимство на малкоизвестна наша фирма пред утвърдени световни компании е, меко казано, странно.
Капитал, оправете си правописните грешки - има на няколко места от бързане....
Иначе по темата: Аз предлагам, по време на тази проверка да се спре с медийни и всякакви спекулации, че поне тя да мине сравнително независимо и чисто. Досега си мисля, че достатъчно медиен натиск се оказа върху и без това, излишно оказаното напрежение от Цацатурата върху обществото - къде резонно, къде показно. А ето, вече веднага започнахте и вие Капитал с предполжоенията и спекулациите. Какво са преценили БНБ, това ще е. Не може във всичко да виждате теории на конспирацията.
Одитъ е необходим, за да се види какво е реалното състояние на банката и да се спре със спекулациите. МАКАР че държавата в лицето на БНБ трябва да е напълно наясно с паричните потоци, които са били изтеглени от банката през последните дни, говори се дори че има и държавни такива, защо не реагирахаа по-бързо?! Къде дрема прокуратурата когато започнаха медийните атаки за уронване на престижа от страна на медии, които продължават и сега, а забравих - тя също участва... В този ред на мисли имам съмнения колко "независими" са тези одитори и дали наистина ще покажат реалното състояние. Криза на ликвидността се създава лесно при толкова помагачи, но чий е сценария?!
Ако действително се окаже, че са изтеглени държавни средства от КТБ ( както беше споменато в Капитал), които са предизвикали проблемите с ликвидността, не значи ли това, че е имало подготвен сценарии?
Това така или иначе трябва да се случи, но не мисля, че ще останем много изненадани след проверката . Банката не е толкова зле, колкото му се иска на Делян Пеевски и след една оздравителна процедура, отново ще може да работи в услуга на клиентите си !
Много ми е интересно защо се прави тази смяна на квесторите, новите с какво са по-добри от старите, да не би да не са компетентни? Или да не се окаже след това, че те са имали някаква връзка с бузестия и ефенди и са били поставени на чело на тази проверка? Къде са всички и как така по време на работата ще се правят такива смени, много странно? А медиите трябва да имат търпение и да спрат със спекулациите, нека да минат проверките. Много въпроси, сценарии и участници, отговорите къде са?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.