Associated Press започва да използва софтуер за писането на статии

Журналистите ще имат повече време за разработване на допълнителни истории

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Един основен проблем на почти всички медии е, че повечето журналисти обикновено прекарват голяма част от времето си за рутинни дейности. Така на тях не им остава достатъчно време за търсенето на истински истории и репортажи. Сред рутинните, но времеемки задачи обикновено попада описването на поредните финансови резултати на компаниите. В агенция Associated Press например на всяко тримесечие журналистите трябва да отделят внимание на 300 отделни доклада за финансови резултати, които да опишат. Това коства много ресурси на агенцията и на самите журналисти.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bestbuy avatar :-|
    За да останат ХОРА в България.
    • - 9
    • + 6

    Ужас.... Само си представете финансова информация написана и интерпретирана в статия от машина.. Ще има толкова грешки и неверни тълкувания, и толкова много проблеми, че свят ще им се завие на АП.. Да не говорим , че във винасовата сфера това може да доведе до проблеми с компаниите и съответно съдебни дела.

    Нередност?
  • 2
    izabell avatar :-P
    izabell
    • + 1

    Журнaлистите трудно ще свикнaт
    с тоя "шaблон "дaже мисля че сaмо ще го поглеждaт в обеднaтa почивкa ей така да се рaзсеят :)

    Нередност?
  • 3
    omniam avatar :-|
    omniam
    • - 1
    • + 2

    Хем звучи полезно, хем звучи като претекст да се разпратят писма в стил your services are no longer required. Като повечето изобретения сигурно зависи от това, кой как ще го използва.

    Нередност?
  • 4
    a_lizzard avatar :-|
    a_lizzard
    • - 2
    • + 6

    То за всяка автоматизация се посочва, че хората ще имат повече свободно време за творчески дейности и че машините никога няма да заменят работниците. На практика толкова свободно време им остава на хората, че в един момент вече няма нужда от тях... а пък творческо мислене имат само една малка част. Резултатите се виждат навсякъде по света. После, що имало безработица...

    Нередност?
  • 5
    castaliafons avatar :-?
    Добрият войник Швейк
    • - 2
    • + 2

    Първата импликация на новия софтуер ще бъде намалената работа за айй дейта принцесинг, чийто писачи си запълват таргета основно с новини за финансовите резултати на компании.

    Нередност?
  • 6
    xyha avatar :-|
    xyha
    • - 1
    • + 1

    "същото време, което журналистите пишат тези 300 статии, софтуерът може да напише 4400."

    ... Всичко е цифри , но софтуерът ще замени 150 журналисти , които ще зависнат допълнително на социалната система.

    Нередност?
  • 7
    dreamboxer avatar :-|
    hypercube
    • + 3

    И тук може да стане - особено с автомобилните статии .... само трябва да се вкарат фразите - шума на двигателя е култивиран, новия модел е порастнал, колата се подчинява на командите на шофьора, разхода е понижен до ХХХ, дизеловия/бензиновия агрегат е с мощност ...., въртящия момент ХХХ се постига при ХХХ оборота, разполага с ХХ, ХХ, ХХ.

    Дет се вика Пауновски ще кара, а компютъра ще пише скучните ревюта /преразказ на заводската брошура/ за поредната купчина тенекии избълвана от някой автомобилен завод.

    Нередност?
Нов коментар