Лихвите по депозитите в КТБ вече са ниски
ПИБ привлича отново вложителите, които си изтеглиха депозитите
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Лихвите по депозитите в Корпоративна търговска банка (КТБ) вече са в границите на нормалните пазарни нива. В края на миналата седмица квесторите на финансовата институция публикуваха "Скала на стандартните лихвени проценти, които банката прилага към привлечени средства от клиенти". Тя е в резултат на решението на управителния съвет на БНБ от края на юни да намали до средните на пазара лихви по депозити на финансовата институция. На 20 юни КТБ беше поставена от централната банка под специален надзор и в нея бяха назначи квестори.
Преди банката да беше поставена под специален надзор, средните пазарни лихви по различните типове депозити бяха с около 1-2 процентни пункта под офертите на КТБ. Сега вече ситуацията се нормализира. Така например лихвата по един от най-привлекателните й депозити - "Депозит 4х4", който дълго беше с най-висока лихва на целия пазар, е драстично намалена. Депозитът се предлагаше в българска валута до ноември 2013 г. и за четири периода от 4 месеца лихвата беше 8.85% на годишна база. След 1 юли той ще се олихвява с 3.22% на година. Това означава, че ако клиент на банката е направил депозита си примерно преди осем месеца, за оставащия период ще получи много по-ниска лихва.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
39 коментара
Както знаем, проблема на социализма започва когато свършат чуждите пари.
А проблема на КТБ очевидно е започнал, когато са свършили държавните пари.
Е, на старите сметки ги свалиха наистина катастрофално, но това ще е проблем до отварянето на банката. Лихвите за срочни депозити пак са най-високите в момента на пазара, въпреки намалението; по-важното е, че вече не са за свободни пари, каквото беше всъщност огромното предимство на старите условия. Сега, ако искаш лихва 6% (5.52), ще трябва да си затвориш парите за 3 години.
Намериха му цаката да задържат парите на хората, но че на 21-ви пак ще се извият опашките, това е ясно - всички ще искат бързо да си закрият старите сметки и да прехвърлят парите по новите срочни депозити.
За мен е интересно как така, веднага след като БНБ обяви, че сваля лихвите, без дори да се знае с колко точно, двете банки, които предлагаха най-изгодните за онези дни условия, светкавично рязко занижиха офертите си. Или са действали по догадки, разчитайки, че лихвите в КТБ ще паднат много и това ги е подвело да свалят твърде много своите лихви (на принципа "да не се увътряме излишно"); или са получили "препоръки" от високо място да не конкурират КТБ и да създават "нестабилност" в банковата система, изкушавайки хората с по-добри оферти...
Дали има смисъл и аз да се редя на опашка за най-сигурно на 21-ви, или да изчакам около седмица, да не се блъскам? Мислите ли, че добра алтернатива на досегашните лихвени нива на КТБ е да си разпределя парите в петте най-успешни фондове през изминалата година - да речем „Алфа Асет Мениджмънт”, „ДСК Управление на активи”, „Елана Фонд Мениджмънт”, „Златен Лев Капитал”, „ОББ Асет Мениджмънт”? Досега не съм слагал пари в подобни фондове, дали рискът е достатъчно малък, ако не заложа цялата сума на един фонд, а я разпределя в горепосочените? По някакъв начин тези фондове зависими ли са от хипотетична локална банкова нестабилност, или, предвид, че инвестират част от активите си на чужди борси, такъв риск няма? Благодаря ви, ако имате наблюдения, както и ако ми дадете съвети дали това е най-уместният ход, ако човек иска да запази доходността на парите си с умерен риск и без да се налага активно да се занимава с управлението/инвестирането им!
А бе- вижда се , че искат доубият банката ,докато я ,,спасяват,,
До коментар [#3] от "labaling":
Към кого се обръщаш?
До коментар [#5] от "K. Peeva":
Ами към участниците в дискусиите, към вас... опитах се да се регистрирам в най-популярния форум за такива въпроси, да не правя реклама, но към момента регистрациите са забранени и не знам кого да попитам..
[quote#2:"K. Peeva"]Сега, ако искаш лихва 6% (5.52), ще трябва да си затвориш парите за 3 години.[/quote]
Къде има такава оферта на пазара? Най-много съм виждал около 5%.
"Депозит 4х4", който дълго беше с най-висока лихва на целия пазар, е драстично намалена. Депозитът се предлагаше в българска валута до ноември 2013 г. и за четири периода от 4 месеца лихвата беше 8.85% на годишна база. След 1 юли той ще се олихвява с 3.22% на година."
Аз не знам как в статията се правят прогнози за лихвени проценти на несъществуващ депозит, тъй като според съобщение в страницата на въпросната банка се казва:
УВЕДОМЛЕНИЕ
30.08.2013
УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ,
В съответствие с изискванията на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС) и Наредба №3 на БНБ за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти, Корпоративна търговска банка АД Ви уведомява, че с решение от 28.08.2013 г., Управителният съвет на банката прие изменение и допълнение в Скалата за стандартните лихвени проценти, които КТБ АД прилага към привлечени средства от клиенти (Скалата), която е неразделна част от Тарифа за лихвите, таксите и комисионите, които банката прилага при операциите с клиенти (Тарифата),
Съгласно направените изменения, считано от 01.11.2013 г. се прекратява предлагането на продуктите Безсрочен депозит „Плюс” за физически лица и Срочен депозит „4х4” за физически лица.
Действието на сключените до обявената дата договори за депозит с настоящи клиенти остава в сила до настъпване на предвидените в тях прекратителни основания.
С изменената и допълнена Скала, можете да се запознаете в банковите салони, кактo и ТУК.
Уведомяваме Ви, че съвсем скоро КТБ АД ще предложи на своите клиенти, нови депозитни продукти, включително и дългосрочни депозити от 24 и 36 месеца, с иновативни и атрактивни условия.
Корпоративна търговска банка АД
за справка : http://www.corpbank.bg/individual_customers_3.html
И тъй де, аз не разбрах... при положение че банката бъде "спасена", тоест не фалира - какво ще се случи с горницата над 100 000 евро на по-богатите хорица, както и с парите на фирмите, които както знаем също не са гарантирани??
До коментар [#7] от "Ал Бънди":
6% (преди данък) за 36-месечни депозити даваха до 30 юни Токуда и Асет Банк. На 1-ви, след постановлението на БНБ, веднагически смъкнаха лихвите съответно на 5.30% и 5.25%.
6% за 3 години сега дава само КТБ по коригираната скала.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.