IT пазарът в България продължава възхода си
Приходите на най-големите компании са се увеличили с 21% през 2013 г., аутсорсинг услугите излизат на второ място след дистрибуцията на хардуер и софтуер, показва годишната класация на Computerworld
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
ИТ пазарът в България е продължил възхода си през миналата година и оборотът на най-големите компании в сектора е надхвърлил 1.57 млрд. лв. Това показва годишната класация на списание Computerworld за Топ 100 ICT фирми в страната. Година по-рано приходите им са били 1.296 млрд. лв., което означава, че повишението е 21%. За поредна година с най-голям относителен дял е бизнесът с дистрибуция на хардуер, софтуер и комуникационни продукти, като на тези компании се пада една трета от всички приходи в сектора. На второ място излизат дейностите по аутсорсинг услуги с дял от над 17.2%, като изпреварват традиционно силния сегмент на системната интеграция. Последният генерира 15.6% от приходите на IT сектора в страната. Това се дължи основно на липсата на големи проекти и инициативи в областта на електронното правителство. Повечето реализирани комплексни IT конкурси, особено в държавната администрация, са в резултат от търгове, спечелени още през 2012 г., и съфинансиране с европейски пари по оперативните програми "Административен капацитет" и "Конкурентоспособност", коментират от Computerworld. Следват софтуерните разработчици, които имат дял от 14.5% от общите приходи на сектора.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Еми браво:)
Дано има такива новини и за останалите браншове..
Този бранш е най-важен според мен :) Не съм чул японците да са забогатели от чушки и домати :)
До коментар [#2] от "milent.tonchev":
А може би не сте чували за екологичното им земеделие и производство на храни. Може би също имаме огромен потенциал в областта поради климат, почви, все още незаразени почви с ГМО и пр. Също може би не сте чували, че изнасяме бактерии за производство на кисело мляко за Япония и компанията, която ги купува държи второ място на пазара в Япония.
Може би не бива да отричаме силните си страни в миналото (да не говорим че има едно "население" което не желае да учи и друго не може) и да робуваме само на чужд опит и съвети. Това, че не сме чували нещо не означава , че е невъзможно или пък не съществува.
П.п. за протокола не се занимавам със земеделие.
До коментар [#2] от "milent.tonchev":
Не знам защо ги мислиш за богати, това е държавата с най голям дълг и се говори за второ загубено поколение плюс проблема фукушима, и нуждата от внос на огромно количество енергийни източници, познай от къде!
До коментар [#2] от "milent.tonchev":
Не знаех, че заради силно ИТ са голяма икономика японците:)
До колкото ми е известно и в Германия ИТ-то не е най-развития бранш. :) Не мисля, че може да се каже, че ИТ е най-важния сектор. За да върви една държава напред трябва да се развива производство (тук можеш да включиш и софтуер, ако искаш, но чистия аутсорсинг си е услуга, земеделие, животновъдвсто, добиви и услуги. Не говоря за държави като Сейшелските острови и др такива.
Ако една държава има потенциал за индустриално развитие и не го оползотворява е просто жалко и пагубно като в нашия случай.
Грубо казано: Земеделието дава по-евтина храна за животните -> животновъдството се развива и дава големи количества месо и продукти -> задоволява се нашия пазар и се увеличава износа -> приходи в държавата
Примери могат да се дават много, но за да имаш пари в джоба, трябва или да продадеш нещо на някого, или да му извършиш услуга и той да ти плати.
До коментар [#4] от "capricorn2014":
Тоя дълг е изцяло вътрешен - левият джоб дължи на десния...
По-добре да върнем плача на нашите гробища - прочутият софтуерен бранш се оказва 15% от ИТ = 200 млн лв = 5-10 хил души? Ако е вярно е смешно, отнесено към надутите приказки.
Чудесно.
[quote#6:"iazdakaja"]По-добре да върнем плача на нашите гробища - прочутият софтуерен бранш се оказва 15% от ИТ = 200 млн лв = 5-10 хил души? Ако е вярно е смешно, отнесено към надутите приказки. [/quote]
Май гроздето е кисело ?
Защо нападаш софтуерните компании и кое ти е толкова смешно ?
Това са едни "5-10 000", които са свободни да си изкарват (добра) прехрана навсякъде по света, но са избрали да останат България.
Плащат си високите данъци тук, създават семейства и произвеждат експортен продукт. Дотук не виждам нищо смешно ...
Срещу това искат да живеят в нормална държава с добро образование, здравеопазване и правораздаване. И когато това не се случва - имат самочувствието и достойнството да го кажат ясно и да поискат промяна. И това май не е смешно ...
Та би ли бил малко по-конкретен и дадеш примери за "въпросните надути приказки" ... или просто завиждаш ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.