След над двегодишно забавяне скоро може да заработи мецанин фондът по евроинициатива JEREMIE. Кабинетът одобри в сряда споразумението между правителството, Европейския инвестиционен фонд и "Джереми България", с което се дава зелена светлина на инвестиционната схема за 60 млн. евро. Това одобрение се чакаше почти година, след като преди това фондът намери допълнителния частен капитал, изискван, за да стартира дейност.
Трудният път дотук
Фондът ще се управлява от Bulgaria Mezzanine Capital – съвместно дружество между австрийското Growth Capital Partners AG (GCP) и българското Rosslyn Capital Partners (RCP). GCP е създадено от основателите на австрийската инвестиционна компания Mezzanine Management Central Europe, която е и сред най-големите в нишата си в Централна и Източна Европа. RCP пък е българска инвестиционна компания, създадена и управлявана от опитни инвестиционни мениджъри като Иво Евгениев, Спас Шопов и др.
Тя бяха избрани да управляват мецанин фонда през есента на 2011 г. Половината от ресурса му бе осигурен от парите по евроинициатива JEREMIE, а останалата част трябва да бъде осигурена от избраните фонд мениджъри. Заради трудната икономическа среда набирането на частен капитал се забави известно време. След като обаче бе намерен, забавянето по действителния старт на фонда дойде и по линия на последните правителства, които трябваше финално да одобрят споразуменията между държавата, фонд мениджърите и частните инвеститори във фонда.
"Проведохме дълги и ползотворни преговори с Европейската инвестиционна банка, с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и с Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР). В резултат 40 - 50 малки и средни фирми ще могат да финансират свои проекти от фонда на "Джереми България", представлявано от ЕИФ, ЕБВР и ЧБТР", заяви в официално съобщение по темата вицепремиерът Даниела Бобева, след като в сряда кабинетът одобри финалното споразумение между страните, участващи във фонда. ЕБВР и ЧБТР са сред основните частни инвеститори във фонда.
"Малките и средните фирми в България скоро ще могат да се възползват от нов финансов инструмент", казва още тя в официалното съобщение и допълва, че вече има внесени проекти, които чакат финансиране от фонда. Преди това да се случи обаче, следва икономическият министър да подпише споразумението за фонда и то да бъде ратифицирано от парламента, преди Народното събрание да се разпусне.
Кого ще финансира фондът
Мецанин фондът ще инвестира в малки и средни за българската икономика компании, които имат приходи между 5 млн. евро и 50 млн. евро. Вложението на проект ще е между 2 млн. и 5 млн. евро. Самото финансиране ще е хибридно между дълг и капитал, затова се казва мецанин, като ще е както за разширяване на бизнеса, така и за покупка, изграждане и преструктуриране на компаниите. Както коментира през есента управляващият директор от Mezzanine Management Никлас Пихлер, целта на фонда ще е да инвестира в малки и средни предприятия в страната с оперативна печалба от 2 млн. до 4-5 млн. евро.
След над двегодишно забавяне скоро може да заработи мецанин фондът по евроинициатива JEREMIE. Кабинетът одобри в сряда споразумението между правителството, Европейския инвестиционен фонд и "Джереми България", с което се дава зелена светлина на инвестиционната схема за 60 млн. евро. Това одобрение се чакаше почти година, след като преди това фондът намери допълнителния частен капитал, изискван, за да стартира дейност.
11 коментара
Пак ИТ компаниите ще отсрамват "малките и средни фирми:)
Нещо не мога да схвана логиката, да се раздели една средна фирма с част от акциите си, за да получи финансиране в размер на печалбата й за една година?
"Както коментира през есента управляващият директор от Mezzanine Management Никлас Пихлер, целта на фонда ще е да инвестира в малки и средни предприятия в страната с оперативна печалба от 2 млн. до 4-5 млн. евро."
П.п. Продукта явно е насочен само към средни предприятия по смисъла на българското законодателство.
Мецанин е мъжът на Мецаната
компаниите които имат приходи между 5 и 50 млн евро годишно сигурно имат много възможности за набиране и на дълг и на капитал и без този фонд. не е ли по-добре да се инвестират по-малки суми в по-малки компании, примерно до 100-200 000 евро?
До коментар [#4] от "Forrest Gump":
Летвата е вдигната много на високо аз съм на същото мнение за по ниски приходи . Тук момента да си зададем едно въпросче ,дали няма далавера?
До коментар [#4] от "Forrest Gump":
74066_parite_po_jeremie_zaemite_sa_na_privurshvane _no_idvat/
/how-to-keep-growing-your-business-after-you-reach -1mm-per-year/
За малки/средни компании има вече действащи фондове - Launchhub и Eleven. Ето повече инфо:
http://www.capital.bg/biznes/finansi/2014/04/02/22
Целта на Мецанин фонда е да поеме компаниите, които са изплували над средното ниво, и имат нужда от по-голямо финансиране за бърз растеж. Ако една компания има приходи от 1-2 млн годишно, то тя може да се самофинансира, но растежа в този случай няма да е с много бързи темпове. За да скочиш от приходи от 1 млн до приходи от 10 млн - обикновено ти трябва да налееш 10 млн за 1 година. Очевидно със собствени сили това няма как да стане. Затова са и тези фондове - за да помогнат за растеж, а не за оцеляване.
Ето една интересна статия: http://www.forbes.com/sites/joshsteimle/2014/06/19
Не знам кой бърка мецанин с меценат. Авторката или Бобева. Бобева е въздух под налягане, та може и да е тя.
"Мецанин фондът ще инвестира в малки и средни за българската икономика компании, които имат приходи между 5 млн. евро и 50 млн. евро"
Малка фирма с 5млн. евро. Те изкараха масата от фирмите в България да са нано-фирми. 5млн евро са има няма 150-200-300 служители.
До коментар [#8] от "alabalko":
Малка фирма от типа на Моника Станишева прави по 2-4 млн евро годишно. Какъв е проблема? И все пак това са приходи. Не печалба. Ако продаваш примерно автомобили, това са си 100-200 автомобила годишно. Е, ако продаваш печен слънчоглед - тогава трябва доста тона семки да се продадат. Но цифрите са ориентировъчни, защото два еднакви бизнеса няма. Не се хващайте за цифрите. Помислете върху логиката на такива инвестиции.
Аз друго не разбирам:
"малки и средни за българската икономика компании, които имат приходи между 5 млн. евро и 50 млн. "
За рамките на България, компания с 10 милиона годишен приход МАЛКА ЛИ Е?
И тези компании ли имат нужда от помощ или компании с годишен приход 10 000 - 100 000 лева?