Активите на пенсионните фондове надхвърлиха 7.5 млрд. лв.
Ръстът на финансовите пазари, на осигурителният доход и на новите клиенти са причини за ръста


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Нетните активи, управлявани от частните фондове за допълнителното пенсионно осигуряване в България, са надхвърлили 7.554 млрд. лв. в края на юни 2014 г. Данните на Комисията за финансов надзор (КФН) показват, че годишният ръст за полугодието е 22.54%. Подобно увеличение е било регистрирано за последно в края на 2012 г. Статистиката на регулатора показва още, че всички 9 регистрирани дружества отчитат увеличение на активите си, а за пръв път има и компания със средства за над 2 млрд. лв. - ПОК "Доверие".
"Няколко са факторите, които оказват влияние върху ръста на активите. На първо място това са инвестиционната доходност, увеличението на осигурителния доход и новите клиенти", коментира за "Капитал Daily" Страхил Видинов, изпълнителен директор на ПОД "Алианц България". Най-голямо отражение върху активите на дружествата е дало положителното развитие на пазарите през първото полугодие на годината. Фондовата борса в България например порасна с двуцифрен ръст първите шест месеца и ако не бяха проблемите около КТБ и ПИБ, той най-вероятно щеше да продължи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Новината е толкова добра, че даже не можем да я осмислим. На 15-тата година от пенсионната реформа си проличават първите сериозни ефекти от културата на натрупване с малки суми, но редовно, крайно неприсъща на южните народи.
Едиствената сянка на съмнение остават схемите тип КТБ, които се виждат и от луната. Трябва да се напомни и натърти, че тук за разлика от банковите влогове, няма никакви минимални държавногарантирани прагове. Който изгърми, на старини ще рови по кофите.
Цитира се бройка от 4 231 401 осигурени, а тематата за инвестиционната политика на отделните фондове е пълно медийно табу. Толкова ли не се интересуват вестниците от тази достатъчно широка аудитория, или някой им слага лепенка на устата с по някой лев от рекламните фондове? Резултатите са налице - батьовците се вдигат с колата на 300 километра път, за да си купят от борсата в Оризаре евтин зарзават за буркани, сиреч да изгорят газ за 40 лева, за да спестят 60-70 лева от щайгите. В същото време интересът им към това, кой и как управлява пенсионните им партиди, клони към нулата.
До коментар [#1] от "cinik":
Прав сте никаква заинтересованост .
Факт е ако януари 2008 год. имаш в партидата към 250 лева сега са над 1250 и то при положение под средната заплата за страната а с доходността са над 2500.
Лошото е че много некоректни работодатели се еб@ват със служителите си и се правят на ударени с мокър парцал само и само да не внасят осигуровки в тези фондове даже и след като са осъдени на всички инстанции.
Това е че за това време няма партида няма доходност и след това трябва пак да ги съдиш за да си получиш дължимото инак се правят а някои са клонове на Европейски и световни консорциуми но практикуват нашенските бай Ганьовски номера като '' Софийска вода '' АД например поне за тях имам безспорни документи за това ги давам за пример.
Какво толкова е трудно да приложат Европейските правила след като сме член на Европейския съюз и Европейските закони са приоритетни над националното законодателство а защо нашите закони не са синхронизирани с тези в ЕС това е друга работа или по точо бездействие на милите ни родни политици и министри а да не пропусна и синдикалисти.
Как ще ги има нужните средства по партидите като всичките не бутат каруцата напред а се дърпат назад ако може вечно да е с черпака от общия казан и който е на власт този ще папа мръвките въпреки, че не ги е слагал там.
А стига, че нещо съм и много бесен на горецитираните и как няма да е така след 9,5 години ходене по всички инстанции на съда печелиш делата и след 4 години и три месеца след писане жалби по всички инстанции ти пишат УП за пенсия когато заплатите през тези 10 - на години са скочили в пъти.
Това не е ли отказ от правосъдие понеже като ти нанесат ужасно големи вреди и пропуснати ползи от къде ще вземнеш средства да водиш нови дела с 4% държавна такса + хонорара на адвоката а да не говорим при шиканиране на процеса колко са парите за експертизите и всичко това може да не е така само с едно изменение на КТ в чл.225 като ал.3 мине на мястото на ал.1>:-)
До коментар [#1] от "cinik":
Не съм запознат с пенсионните фондове в България, но ако са водят с "активен мениджмънт" най-вероятно са класическа схема за ощавяне на спестителите. Най-добри за масовия спестител са фондовете с пасивен мениджмънт - те просто инвестират в кошница, която е умалено копие на някой борсов индекс. Таксата за мениджмънт на такива е от порядъка на 0.5% или дори 0.25%, и е сигурно, че няма да се представи по-зле от самия индекс.
Значи вече могат да започват да плащат на вложителите си! Или пак не могат?!
До коментар [#1] от "cinik":
Тука има един много по-важен въпрос и той е - кога фондовете ще започнат да плащат добрите (предполагаемо) месечни пенсии на вложителите си? И кога ще се приключи със схемата на принудителното участие в такива фондове на осигуряващите се по определени категории труд и осигуряването в тези фондове да стане единствено на доброволна основа?
До коментар [#5] от "Станислав Янков":
За 1. категория трябваше да почнат 2013 г. Партидите се оказаха празни, защото за разлика от колективната каца НОИ, тук се вижда кой какво внася не в точки, не в години, а в парично изражение. Категорийният труд носи скромна, а често и отрицателна стойност за икономиката на България. Там се ходи, за да се тръснеш по-рано на продънената тенджера на НОИ, неплащането на данъци и заплати е традиция (справка: 40 милиона отложени данъци на Ковачки в края на предишното управление). Обратното, миньорите от Челопеч се пенсионират със завидни наличия по партидите си.
За категорийния труд - ако се отмени частното осигуряване, трябва да се пенсионират наравно с другите. Дупката от ранното пенисиониране трябва да се премости с нещо.
Пенсионните фондове станаха по-лихвидни от депозитите; ако направят нововъвдения да може да се тегли по всяко време, ще са най-добрата инвестиция в страната,
В Статията има една съществена грешка, която компрометира изяло информацията в нея УПФ ,универсален пенсионен фонд, е задължително за всички родени след 31.12.1959.Това показва непознаване на Пенсионно-осигурителната система даже от сериозно издание като Капитал.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.