

Светлин Кръстанов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Лятото е в разгара си и ваканционното настроение преобладава.
На този фон наскоро от Националната агенция за пригодите (НАП) публикуваха предложения за промени в Закона за ДДС, които въвеждат нови европейски правила в облагането на определени електронни услуги. Очаква се голяма част от компаниите, които предоставят такива услуги, да бъдат засегнати от промените. Нещо повече - новите правила ще имат пряко въздействие и върху потребителите на тези услуги. Логично възникват редица интересни въпроси, които си заслужава да бъдат разгледани. Новостите значително ще увеличат административната тежест за бизнеса, който ще трябва да ценообразува различно за всяка страна членка. Така пък потребителите ще бъдат третирани различно според страната, в която живеят, като за едни покупката на дадена услуга може да е по-евтина, докато за други - по-скъпа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Към бъдещия парламент: свалете ДДС на 10%, прокси сървърите са от нас.
Данъците ще се плащат в евро - банките са щастливи. Таксите за банкови преводи в евро са многократно по-големи от таксите за левови преводи.
Това ще затрудни пазаруването. Не се учудвайте, ако ви поискат копие от сметка за ток или банково извлечение за да удостоверите къде се намирате.
Прогнозата ми се сбъдва - Европейската империя на злото върви към повече бюрокрация и ще последва крах.
Познайте кой ще покрие разходите по увеличената евробюрократична тежест. Честито повишаване на цените!
Ужас! Тез тъпаци убиват малките фирми, за да съберат някой и друго евро за ес фиска. Бати идиотщината.
До коментар [#4] от "Валентин":
Понеже всеки ден си купуваш софтуер през нета, това страшно ще те засегне... Цялата статия се отнася за съвсем специфични сделки, които по някакъв начин трябва да бъдат приведени към общия принцип на прилагане на ДДС. Защото нали това искаме - законът да е прост, еднакъв за всички и да се прилага винаги, навсякъде по един и същи начин. Това е принципът и той трябва да се спазва. ДДС е данък върху потреблението, плаща се от крайния потребител и очевидно трябва да се плаща там, където се извършва въпросното потребление.
Сега всичко живо ще започне да купува продуктите от описания вид през Люксембург. Та затова предлагам да смъкнем ДДС-то и тези сделки да минават през България. Няма лошо ако французи си купуват нещо от Германия да си плащат ДДС-то тук.
До коментар [#6] от "jonson":
То така се оправдаваха и по времето когато прибираха евреите. Това, че лично теб не те засяга пряко, не значи че държавата може да си гласува на воля закони, които се трупат и кумулативния ефект от тях е размазващ.
Няма нищо лошо да се следват определени принципи и да няма изключения. Обаче така са го направили, че създават повече проблеми, отколкото решават.
Тази система с различни видове данъци е излишно усложнена. Може спокойно да се махнат всички данъци и да останат само данък върху дохода или данък върху разхода. Комбинирането на данъци върху доходите, данъци върху разходите, данъци върху печалбите на юридическите лица и т.н. усложнява изключително много нещата.
Ако искат да се плаща в евро - първо да намалят банковите такси в евро за да станат не повече от банковите такси при левовите плащания.
Може да не е всеки месец, но веднъж годишно плащам за услуги от небългарски фирми. Примерно Скайп. Кой не ползва скайп?
Сериозен проблем е натоварването на търговците да определят държавата, където се намира потребителят. На практика това няма как да стане удобно, лесно и сигурно.
До коментар [#7] от "Валентин":
Нали не си мислиш, че си плащам данъците с песен на уста? В смисъл - плащам си ги, но хич не ми е до песен. Проблемът според мен идва от това, че ЕС е полусъюз с различни правила и практики, който се опитва да прилича на общо икономическо пространство, но фактически не е. Когато една конструкция е принципно сбъркана, всичките кръпки само усложняват и влошават нещата. По мое мнение няма как да имаш обща икономика, без да имаш обща юрисдикция, обща данъчна система и обща отбрана. Защото иначе изглеждаш глупав, смешен и жалък и създаваш всякакви невероятни проблеми като описаните в статията.
До коментар [#6] от "jonson":
Скъпе софтуер не се купува всеки ден, но останалите неща се пазаруват често: електронни книги, музика, хостинг, мобилни приложения, сток фотография, сток видео и т.н.
Постоянно расте пазарът на платено видео. Например тази есен Нетфликс влиза в още 6 европейски страни, което означава, че в близките години и ние ще му станем клиенти.
Ти може и да си караш само на торенти, но това не означава, че всички са като теб.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.