ICANN: България подкрепя децентрализираното управление на интернет
Неправителствената организация за регулация на адресите онлайн се опитва да развие модела, в който се изслушват всички заинтересовани страни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България винаги е подкрепяла децентрализираното управление на интернет адресите, при което участват всички заинтересовани страни, или т.нар. multi-stakeholder модел. Това обяви Фади Шихади, изпълнителен директор и президент на неправителствената организация, която отговаря за разпределението на онлайн домейните ICANN. Той беше гост на двудневната кръгла маса на организацията, в която се дискутираше бъдещето и ролята на организацията. Думите му бяха подкрепени в първия ден от служебния зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Камен Спасов.
"В България интернетът е много евтин и почти не е регулиран. Предоставянето на домейните е отделен процес от държавата", обяви Спасов. Той допълни, че транспортното министерство е очертало два приоритета в областта на IT технологиите – развиването на широколентовия интернет и изграждането на електронно управление. "Тези проекти не могат да се реализират без помощта на интернет и IT технологиите", допълни Спасов.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"... развиването на широколентовия интернет не може да се реализира без помощта на интернет..."
Бляскава мисъл. :)
Стига глупости. Въпросният Шихади или е на заплата към Лили Путин и Китай или не знае какво приказва. На световната среща миналата година ясно се видяха двата лагера. Естествено, че ще искат да е локално контролиран, за да не се налага да просят от Вашингтон или гугъл информация за политическите си опоненти и неудобните им хора с активни граждански позиции, а да могат да ги шпионират и да ги елиминират бързо при нужда.
Някой като чели ни пита , подкрепяме ли или не .
https://www.youtube.com/watch?v=iDbyYGrswtg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.