Норвежката енергийна компания Statoil продава част от своите активи на подразделението на BASF - Wintershall, за 1.25 млрд. долара, съобщава Reuters. Така компанията ще набере средства за финансиране на нови проекти, които погълнаха голяма част от паричните й резерви през последните години.
Statoil продава свои дялове в четири добивни полета в Норвегия, като окончателно излиза от собствеността на две от тях. Компанията също така продава част от тръбопровода Polarled, който трябва да транспортира природен газ от нови находища в Арктика. Според съобщението на Statoil счетоводната печалба от сделката се оценява на между 700 и 900 млн. долара, освен това ще освободи капитали за около 1.8 млрд. долара до 2020 г. чрез намаляване на разходите. "Това е много добра сделка на много добра цена и ще подобри ликвидността на фирмата", отбелязва Джон Олайсен, анализатор в брокерската къща ABG Sundal Collier.
Нови проекти
От 2010 г. насам Statoil е продала активи на стойност около 20 млрд. долара, включително своята верига за търговия на дребно и редица петролни и газови полета. Приходите от тези сделки се използват за разработката на нови находища, включително огромното поле Johan Sverdrup, чийто потенциал се изчислява на 2.9 млрд. барела петролен еквивалент. Разходите за разаботката само на това находище се оценяват на 18 млрд. долара.
По-рано тази година норвежката компания понижи планираните капиталови разходи и се отказа от досегашните цели за производството до 2020 г. с аргумента, че се нуждае от повече парични средства, за да увеличи възвращаемостта за инвеститорите. Според обновените планове капиталовите разходи ще са на стойност 20 млрд. долара годишно до 2016 г.
Според условията на обявената в петък сделка, Statoil ще продаде 24% от газовото находище Aasta Hansteen и 13.2% от тръбопровода Polarled, който ще свързва полето с брега. Компанията продава и 24% от находището Asterix, последните си 24.5% от полето Vega и 5% от находището Gjoea. Добивът от Gjoea и Vega е възлизал на средно 22 хил. барела петролен еквивалент дневно през първата половина на тази година.
Диверсифициране на доставките
За германския химически гигант BASF сделката дава възможност за диверсифициране на енергийните доставки. След придобиването на новите активи производството на поделението Wintershall в Норвегия ще нарасне с 50% до общо 60 хил. барела петролен еквивалент дневно.
BASF, която е най-големият индустриален потребител на газ в Германия, има нужда от разнообразяване на доставките предвид опасността от взаимните санкции, налагани между ЕС и Русия. Заради договорена през 2012 г. размяна на активи с "Газпром", която се очаква да бъде финализирана тази есен, BASF ще разчита на над половината използван газ на Русия.
"С инвестиции в собственото европейски производство ние заздравяваме сигурността на енергийните доставки. Искаме да станем една от водещите петролни и газови компании в Норвегия", се заявява в официалното съобщение на Wintershall. Преди две години германската компания плати на Statoil 1.35 млрд. долара за дял в други газови и петролни полета, чрез което увеличи добивите си в Северно море десетократно.
Норвежката енергийна компания Statoil продава част от своите активи на подразделението на BASF - Wintershall, за 1.25 млрд. долара, съобщава Reuters. Така компанията ще набере средства за финансиране на нови проекти, които погълнаха голяма част от паричните й резерви през последните години.
1 коментар
Всички работят за диверсификация,само България,не.Хванали сме се като удавници за ЮП,а той не ни решава проблемите.