Най-големите компании за храни и напитки: Развитие навън
Годината е добра заради износа, който компенсира свитото търсене в страната
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Всяка година "Капитал" подрежда най-големите компании в страната по приходи, печалби, активи. В "Капитал 100" има и класации по сектори. В "Капитал Daily" продължаваме да публикуваме подрежданията по браншове с повече компании и по-подробни финансови данни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Бях изключително изненадан да видя българско олио в Южна Корея!
И по принцип за икономика с нашите размери (като население и покупателна способност) износът е единствения изход!
Добре е, че фирмите успяват и в условията на липса на каквито и да било смислени и полезни държавни инициативи!
Нашите търговски представители са (повечето) жалко зрелище: чиновници тереперещи пред министерството и отчитащи се пред него! КПД 0!
До коментар [#1] от "matiz": Здравейте! Преди много години имаше такъв полувиц "световната криза за храни ще настъпи тогава когато китайците разберат, че ориза е само гарнитура." :-)
Мисля че този момент настъпи и производството и търговия с хранителни продукти ще бъдат все по-изгодни като инвестиция и предприятие!
До коментар [#3] от "pzashev":по принцип е така, но в момента в международната търговия цари правилото на най-ниската оферта, за това печалбите не винаги са гарантирани. Важно е да се изнасят преработени храни, а не само първични продукти. Сега например изнасяме огромни количества зърно, вместо да се преработва в крайни продукти!
До коментар [#4] от "matiz":
Важно е да се изнасят преработени храни, а не само първични продукти.
_____
Точно и ясно !
Държавата трябва да подпомага и улеснява представянето на тези фирми в чужбина и да насърчава потреблението на тяхното производство на българския пазар!
Иначе ще си продължим да купуваме чуждото без да произвеждаме нищо както последните 25 години и да се чудим що сме по-назад от всички комшии !
освен на олио сме и най-големия износител на слънчогледово семе в света.
До коментар [#4] от "matiz": Не съм съвсем съгласен с Вас за "най-ниските цени" но съм 100% с Вас за добавената стойност преработени храни/суровини.
Ако се вгледате например в търговията ни с Турция, ние изнасяме за там метали, а те ни продават метални изделия :-)
Би било логично да имаме (и много я имат) амбицията да се качим по-нагоре в хранителната верига където има повече добавена стойност и печалба. Но това често изисква не само амбиция, но и държавна политика…
Чудесна статия, за да може да придобиеш поглед върху този сегмент от пазара. Може ли само да добавите и стандартната таблица, която имахте при предходните такива.
До коментар [#8] от "pzashev":
"...но и държавна" политика трябва да има до толкова, доколкото държавата да не пречи и да разрешава споровете бързо и ПОСЛЕДОВАТЕЛНО (в смисъл да излиза със сходни, а не диаметрални, решения по сходни казуси). Останалото ще се свърши от хората с повече от 2 гънки мозък.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.