Най-големите компании за текстил и облекла: Рекордно много поръчки
2013 г. е най-силната за износа в сектора, който достига 1.8 млрд. евро
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всяка година "Капитал" подрежда най-големите компании в страната по приходи, печалби, активи. В "Капитал 100" има и класации по сектори. В "Капитал Daily" продължаваме да публикуваме подрежданията по браншове с повече компании и по-подробни финансови данни.
Производителите на облекла и текстил отчетоха рекордни продажби зад граница през 2013 г. - за 1.8 млрд. евро. За сравнение – през 2012 г. експортът на компаниите от сектора е за 1.671 млрд. евро, а през върховата 2006 г. - за 1.784 млрд. евро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
Да си спомним, как само преди 10-тина години текстилният сектор беше дежруният протестиращ по КПП-та и ЖП-прелези срещу "евтиният и некачествен внос от Турция и Китай". То не бяха щафетни гладни стачки, то не бяха заплахи със самозапалване. Специално си отделих 10 минути, да се поровя в гугъл за тези усмивки от старите ленти, с неизменните участници във всеки кадър - синдикатите в компанията на някой си политик или цяла партия.
Накрая чичко Адам Смит пак излезе прав - невидимата ръка решава най-добре и най-справедливо. Днес може и да се внасят гащи и чорапи за милиони, но пък износът е за милиарди.
Погледнете само таблицата, какви примери има. 117 души персонал, 54 милиона оборот, 9 милиона чиста печалба. А дотук бяха раздадени стотици милиони на "реномирани национални и международни консултанти" да пишат какви ли не "стратегии", "доктрини" и "национални програми" за ексорта, клъстерирането на икономиката, териториално-стопанското развитие, реиндустриализацията, високите технологии и прочее. И във всички тях стоеше клишето, че "днес българската индустрия се доминира от сектори с ниска ниска добавена стойност, като например текстила, които работят на ишлеме... ...." и сътответно "стратегията предвижда, същите постепенно да отстпят място на ... за целта обаче държавата трябва да задели необходимите средства...". Айде сега ми кажете някоя "високотехнологична фирма", софтуерна включително, която със 117 работника да вади 9 милиона чиста печалба.
Браво, на всички въвлечени в тази дейност успех и попътен вятър! Който иска и може, с много труд и малко късмет, успява!!!
До коментар [#2] от "pzashev":
Тази статия трябва да се размножи и да се връчи на всички селски стопани. Ако искат да имат същия успех, както текстилците, на първо място трябва да заловят и хвърлят по една носия качествен бой на всеки политик или синдикалист, който им обещава просперитет чрез субсидии и държавни регулации. За текстила черната работа я свърши ЕС - с влизането ни в съюза на 01.01.2007 митническата политика се уеднакви, клептократите нямаше вече с какво да залъгват пазарните играчи и така се наложи, последните да си помогнат сами, на което днес берат плодовете.
Поглеждайки общата таблица, какво забелязваме?
1. Множество чужди инвеститори си съжителстват с българските
2. Големият внос очевидно не пречи на в пъти по-големия големия износ
3. Разработване на тесни пазарни ниши
4. Вижте само, колко пъти е споменато "инвестираме в логистика"
5...
6...
7...
До коментар [#1] от "cinik":
117 човека, маржин от 1500 евро на програмист, 11 месеца дава -
117*1500*1,95*11 = 3 764 475лв. Т.е текстилните фирми работят с някакъв огромен маржин.
Печалбата от износа изтича навън.Тук остават трохите.Жените които шият не взимат повече от 6-700 лв.
До коментар [#5] от "i_petrov":
Намали четенето на "опорни точки" и прочети статията, прегледай и таблицата.
Отделно: ако ги няма чуждестранните работодатели в този сектор ("неоколонизатори" по твоему), какви заплати ще взимат работещите?
До коментар [#6] от "kopo":
Наша роднина е прясно завършила магистър в УНСС , навремето влезе по първо желание в специалност с най-висок бал. След 3 месеца кандидатстване, засега алтернативите за работа се свеждат до "Специалист валутно-касови операции" за 300 лева нетна начална заплата, "младши фактурист" с 400 лева нето и останалото са стажантски програми, където първите отзиви от другите колежки са, че свършват парите от държавта - на другия ден изхвърчаш
До коментар [#3] от "cinik":
Както сам пишеш: ... черната работа я свърши ЕС...
Подозирам, че и при земеделците ще се процедира така — студената вода за изтрезняването ще дойде отвън.
До коментар [#8] от "gost22":
50% от бюджета на ЕС отива за земеделски субсидии, но дори при това положение западните бюрократи изглеждат като великани на либерализма на фона на разбиранията на "родната икономическа школа" и на предствителите на българското "научно земеделие". Да си спомним само предишния земеделски министър с професорска титла, който беше внесъл предложение за миниферма-обект на подпомагане със средства на ЕС, да се броят и тези с по 2 (словом: две) животни. "Ферма" от 2 животни - разбирането на професор по "научно земеделие". Само за времето откакто сме в ЕС и следим нещата, субсидии за тютюна паднаха, квотите за мляко паднаха, квотите за захар също паднаха. Един ден ще осъмнем с новината, че всички субсидии са паднали и тя ще ни завари по бели гащи, демек стотици хиляди тутунджии и градинари да отвисяват по ЖП прелези, КПП-та и европейски пътища, за да си врънкат субсидията за 2-та чувала набрана продукция.
пс. как можах да пропусна в картината с протестиращите, че сред тях задъжително ще вее брада Коцето Тренчев, а пламенни речи ще държат Бареков, Мая Манолова, Корнелчето, Янето и всъщност кой ли не - трудно ми е да посоча политик, който би се въздържал да приложи наученото на съботно-неделните семинари, че политиката е да продаваш илюзии на електората и най-добрият професионалист - обект на преклонение и завист от колегите е този, който успее да заработи най-много кинти от цялата работа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.