Сделките за деветмесечието: Кой изплаши чуждия капитал
Сделките по сливания и придобивания почти изчезнаха. Този път проблемът е в България, а не в световната криза
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако през допреди няколко години пазарът на сливания и придобивания в България жужеше от активност, то през последните ситуацията изглежда все по-притихнала. Кризата, разбира се, изигра съществена роля в тази посока, като охлади апетита за риск на инвеститорите не само на местния пазар, а и в Европа и по света като цяло.
Навън обаче постепенно активността започва да се съживява, докато в България броят на сделките остава ограничен, а размерът им отстъпва на наблюдаваното в силните години. Негативната картина се допълва от запазващата се вече пета поредна година тенденция на изтегляне на големи чуждестранни играчи – както стратегически, така и финансови инвеститори, които напускат пазара, а местата им се заемат от местни компании.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
Никой не инвестира в страна, която не е наясно с какво правителство (ако изобщо има такова) ще се събуди!
КТБ
Липсата на чужди инвеститори е благоприятна почна за прогрес
Публикувано през m.capital.bg
Заради съдебната система, администрацията и липсата на стратегия за развитие на България!
Не му слугувайте на "чуждия капитал"1 идва тук за да стриже три вълни...
Справка амариканските ТЕЦ и ВЕИ1 например в енергетиката.....
Корупция, неработеща съдебна система, прекалено усложнена администрация, бюрокрация, непоследователност на приемане на закони и т.нат.
Много правилно заглавието не завършва с въпросителен :)
До коментар [#5] от "boby1945":
"Не му слугувайте на "чуждия капитал" идва тук за да стриже три вълни..."
Не само чуждия Боби, по принцип на капитала функцията му е да стрже. Така работи машинката. Неангажираща разходка из Европа обаче показва че общо взето, хората живеещи в добре остригани държави живеят по-добре. Както знаеш, основното оплакване на безработните е че няма кой да ги стриже. Оттам и притесненията че тази именно група по-скоро ще бележи покачване :-)
До коментар [#8] от "misho73":
Тези лакардии ги разправяй на безработните, бедните, нещастниците дето ровят по кофите.... мое и да се съгласят с тебе....
На мен ми се струва че това, че чужди компании са придобивани от БГ играчи не е лошо само по себе си. Лошо би било ако зад това стои процес на преференция от страна на държавата към местни играчи, в който случай говорим за капсулация на бизнес елита, т. нар. олигархичен модел, който предполага топла възка бизнес-политика. От друга страна, да подозираме такъв в ритейл сектора например, е малко прекалено, при положение че все пак доминиращите играчи са все още чужди компании. По-скоро, струва ми се, става въпрос за процес на отрезвяване, при който нестабилни компании установяват че БГ не е точно дивия изток или дори да е такъв, се искат къде по-здрави гащи за да се експлоатира този факт.
Не е изключено да наблюдаваме и засилване на родния бизнес елит, който е натрупал опит, ноу хау и капитал че да може да е конкурентен на чуждтите. Моите лични наблюдения са по-скоро в таи посока.
Това което интересува "обикновения" човек са инвестициите "на зелено", т.е. разкриването на работни места. От продажба на даден бизнес от компания на компания обикновено бюджета и работниците са на нула. Та данните трябва да се четат и тълкуват внимателно. От посочените сделки е по-скоро трудно да се направи извод за някаква обща логика. Твърде са малко и с много подробности. А вече казах че е лошо че са малко ... Липсата на ПЧИ е лоша новина по принцип, особено за икономика, която като БГ се нуждае от скоростна модернизация. И да, сигналите които излъчваме са общо взето негативни. Орешака и ината на БКП да го държат докато пусне пустата тръба доста компроментира имиджа на БГ. Плодовете на този експеримент ще берем още дълго. Да се надяваме че и БКП сама по себе си ще инкасира релевантни загуби.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.