Изпълнителният директор на Progress Software Фил Пийд: Планът ни е да ускорим растежа
Компанията купувач на "Телерик" пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Защо избрахте "Телерик"?
Фил Пийд: Надали има нещо, което да не харесваме при тях. Смятаме, че Васил, Зарко и останалите основатели заедно с всички служители са създали страхотна компания, с много добри технологии и страхотни клиенти. Растежът на бизнеса е много добър. Според мен е огромен успех да постигнеш подобно нещо тук. В същото време компанията ни започна да развива следващото поколение инструменти за създаване на приложения, базирани в облака и работещи чрез абонамент. От много години сме в бизнеса и сега искаме да се възползваме от новите технологии. Наскоро бяхме обявени за "Визионер" в Магическия квадрант на Gartner за "Корпоративни платформи за приложения като услуга".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Хм, живи и здрави, наистина това изглежда е нещо повече от едно типично "придобиване" . Като нищо основателите на "Телерик" след време ще станат директори на "ПрогресСофтуеър". Дано само някой не завиди!
"Включва ли цената на сделката и дълг на "Телерик"?
-Не, но Progress Software ще финансира част от придобиването с дълг."
Любимо. Турбо-то на бизнеса е изкупуването със заемен капитал. Една фирма започне ли да трупа кеш, значи е за "клане". Простото обяснение е че идеите са свършили и фирмата (по)връща капитал. А функцията ѝ е точно обратната. Капитала е на "улицата" и при "пенсионерите". Другото са семейни хотелчета и приказки за бизнес с кварталния магазинер. Кой разбрал - разбрал.
До коментар [#2] от "misho73":
Недей сега повтаря глупостите на идиотите от Уол Стрийт които не могат да разберат собствените си финансови продукти (продаваме хартия, купуваме хартия, ама защо не искат да купят нашата хартия, дрън дрън), че камо ли чуждите.
Това са същите хора които ореваха Епъл за кеша и преди 2007 (че и след това) натискаха за левъридж на всички фирми. Като дойде 2008 и като се стинаха М дериватите и ореваха правителството за още кеш.
Ама защо фирмите с кеш да финансират конкурентните си чрез данъците си? И аз ако бях и аз нямаше да искам да плащам данъци.
До коментар [#4] от "dggm":
"идиотите от Уол Стрийт които не могат да разберат собствените си финансови продукти"
Има разлика между пируетите със синтетични книжа и принципната задача на едно предприятие да абсорбира капитал. В момента в който ти останат 5 лева от заплатата, имаш нужда да ги съхраниш. И тогава, пряко или косвено опираш до това да търсиш проспектор. Дали ще ги оставиш в депозит в банка, който ще замине като кредит в някоя фирма, или ще си купиш директно даден актив (акции, облигации или синтетика) - все едно - капиталообразуш. И този капитал трябва някъде да се напъха. И тук идва проблема - ако фирмите, които са потребители на капитал започнат да го генерират (в излишък). Следва криза, дефлация, депресия и т.н. Това като голяма картинка. Локалната е че искаш спестените 5 лева да си ги имаш за след пенсионирането. И така опираш до "улицата", пряко или като "пенсионер".
"Това са същите хора които ореваха Епъл за кеша и преди 2007 (че и след това) натискаха за левъридж на всички фирми"
Така работи капитализма. Основава се на смисъла на понятието пари. Няма кредит - няма пари. Парите са социален феномен, а не някакви складове със злато или жито. Още инфлацията в Португалия след Колумб го е доказала. Та в този ред на мисли, една фирма или има идеи за абсорбция на капитал или е умряла. От друга страна, ако имаш идея, все пак трябва и капитал и с личните ти 5 лева отпреди малко няма да стане. Не знам дали се изразявам разбираемо ... Помисли че алтернативата на този модел е военния комунизъм тип Чух Че или обикновеното дивачество - имаш крава - пиеш мляко, пари не ти трябват :-)
И за автора купуването от чужденци на наши фирми е нещо хубаво? За мен е лошо. Хубавото щеше да е обратното - примерно едно такова заглавие: "Българската компания "Телерик", купи "Майкрософт". Не когато чужденци идват у нас да източват печалбите на фирмите ни в офшорни сметки и тук не плащат грам данък (справка "Лукойл", ЕРП-тата, търговските вериги), а когато българските фирми укрепват и изкупуват чуждите, сега у нас, а после и навън. А добри примери има и "Баумакс" и "Практикер" у нас вече имат български собственици. Това е хубава новина....
До коментар [#5] от "misho73":
Това важеше до 2008-ма, но от тогава насам, бива да имаш кеш. Щото не е ясно след 2 - 3 месеца какво ще обърне пазара :) И като дойде зора, последното нещо дето искаш да почука на вратата на фирмата ти са мазните педалчета от банката, дет'са ти отпуснали кредит.
До коментар [#7] от "buiko":
"последното нещо дето искаш да почука на вратата на фирмата ти са мазните педалчета от банката"
Последното нещо което те искат е да ти чукат на вратата.
Никого не спирам да прави бизнес със собствени пари. Има само малък проблем. Ако стартираш със собствени 100К и при растеж 15% годишно (т.е. с инфлацията да речем 18-20), докато достигнеш 10 млн. ще са ти необходими ... 36 години. Като сметнеш че един хипермаркет струва толкова, значи по този път няма да пребориш Била например. Всъщност 10 млн. са си дребен бизнес. Това е перспективата. Оттук нататък не виждам за какво говорим - няма банка, няма бизнес. Ако печелиш повече и няма какво да ги правиш - просто самия ти ставаш банка. Кое не е ясно? Бизнес и кредит го разбирам, но бизнес и депозит ...?!?
До коментар [#8] от "misho73":
100К нема да ни стигнат само за сандвичи, примера със хипермаркета е много адекватен, но ние сме в технологичния бранш и успяваме да достигнем добър лверидж на инвестираните усилия и съответно средства. Проблемът обаче е че турболенцията е много силна, и се налага да сме консервативн както по отношение на кредитирането, така и по отношение на растежа.
До коментар [#8] от "misho73":
Представи си, че някои бизнеси (особено технологичните) могат да имат и по-дългосрочни цели, а не да се хвърлят на всеки моментен hype на пазара. Има и начинания в които се иска як дългогодишен research, без изгледи за скорошно капитализиране на пазара. Та за такива неща е хубаво една фирма да има натрупан кеш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.