Без резки движения при лихвите по кредити и депозити
Реакция на пазара може да се очаква в последните два месеца на годината, която да калкулира последствията от решенията за КТБ
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Лихвите по депозити отчитат съвсем леко покачване през септември. При общите разходи за кредитите за домакинства има разнопосочно движение според вида на заемите. Като цяло обаче резки движения в посоката на цената и на привлечения, и на отдадения ресурс няма. Дори при фирмените заеми, за които са характерни месечните колебания в някои случаи с големи амплитуди, изменението е по-плавно. Обичайно в този сегмент поради свитото кредитиране тези флуктуации често са резултат на единични по-големи сделки, чийто ефект върху средните стойности е еднократен, но по-видим.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
За мен ще бъде интересно поведението на банките, тъй като очевидно предстои получаването на достъп на хората до депозитите в рамките на закона в КТБ. Доколкото, болшинството от вложителите, няма да ги изтеглят кеш или моментално да си купят нещо за тези средства, останалите банки имат две възможности: да се конкурират в опита си да предложат по атрактивни условия или да спретнат едно детско картелче ( поне по-стабилните и големи от тях) и да притиснат хората, които нямат желание да си организират буркан банк:)).
Все пак, става дума за над 3млрд лева.
Всички банки трябваше да си вдигнат лихвите по депозитите в този момент, за да привлекат бившите клиенти на КТБ, но явно само 2-3 банки се усетиха, останалите скъндзи нищо не правят.
Сянката на КТБ ДЪЛГООООО ще виси над всички БГ банки ... Да се надяваме, че частните банкери ще се вземат в ръце и следващия такъв "банкер" ще го "изядът" докато е малък.
До коментар [#5] от "damianrm1":
ще си виси над КТБ, която няма нищо общо с банковата ни система.
Пълна глупост е да се смята, че казуса КТБ има значение за банковата ни система. Както в последните месеци всички се убедиха - проблема с банката не се отразява на останалите, поради простата причина, че там е действал пирамидален модел, който на практика директно източва парите на вложителите. Прокуратурата е тази, която ще разглежда всички злоупотреби и да - сянката на КТБ ще виси дълго, но не над банките, а по бюрата на съдилищата... Искрено се надявам да има някакво решение на казуса, но след доклада на одиторите не виждам, как ще се случат нещата. По-скоро, правилния модел ще е да се обяви някакъв търг за всички активи на куб на някаква по-висока, но съобразена с пазарната цена и ако има някоя международна банка да купува. Иначе ако се тръгне на парче е ясно, че всичко ще се разпродаде на безценица...
Резки движения естествено няма да има...! Започнат ли да изплащат депозитите от КТБ, една част ще отидат в дюшеци и буркани, друга част в банките и една малка част ще се похарчи! Та тази част, която ще отиде по останалите банки, ще отиде там по естествен път, няма нужда да вдигат лихвите по депозити, че да ги привличат - сами ще отидат при тях...!
Но, и без друго кредитирането е почти умряло и банките трудно пласират и тоя ресурс, който имат в момента! ГПР по потребителските кредити е около 12%-та, за фирмените се движи между 8 и 10%-та, тоест все още са твърде високи! Читавите клиенти на банките, гледат да държат по-голяма дистанция и да не се впускат в авантюри от типа "фиксирана лихва, за първите ен на брой години", защото вече ядоха дървото!
За да има раздвижване, трябва да има промяна в манталитета на банките, за да се стимулира реален растеж на производството и после потреблението! Ама засега, не се очертава - поне според мене!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.