КЦМ завърши инвестиция за 260 млн. лв.
В новите заводи за олово и цинк ще бъдат вложени още 150 млн. лв. до 2017 г.


Михаил Ванчев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Най-голямата инвестиция в цветната металургия за последните години вече е факт - КЦМ приключи с първия етап на проекта си за технологично обновяване и разширяване на производството, в който са вложени общо 262 млн. лева. В момента двата нови завода край Пловдив - за производство на олово и за цинк, работят в режим на пускови изпитания. Това съобщи в сряда Румен Цонев - главен изпълнителен директор на собственика "КЦМ 2000" на колегите си от цялата страна, които бяха дошли в Пловдив, за да отпразнуват заедно професионалния си празник - Деня на металурга.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Тия чички кефят.
Наистина много здраво работят. Каквото и да са почнали върви нагоре. Комбинатът, после рудниците, флотационна и накрая индустриалната им зона. Много добра вертикална интеграция на производството. Явно са добър екип, а Добрев задава дългосрочна визия. Ако са получили само 1.5 млн от евро-фондовете е прекалено малко за техните мащаби.
Много съм впечатлен от тази компания. Повече такива компании, повече такива инвестиции.
Сега, ако се намерят и повече наши предприятия, които да правят продукти от тези суровини ще е супер. Монбат и Елхим Искра не могат да направят всичкото олово на акумулатори сами. Но иначе - браво - така се повишават печалбите и добавената стойност.
2 пъти растеж на добавена стойност...Ако имаме 50 такива компании, ще си удвоим икономическия ръст по естествен път.
Една от идеите на КЦМ е завод за оловни акумулатори в Тракия икономическа зона и най-вероятно ще бъде реализирана с китайско участие. Монбат се снабдяват с олово за акумулаторите си изцяло с рециклинг на стари такива. Имат най-добрата мрежа за изкупуване на Балканите и няколко завода за рециклинг в България, Румъния и не знам си къде си. Има отрасли, в които България има шанс да бъде технологичен лидер.
А в 1990 зелените еуглени за малко да затворят КЦМ Пловдив.....
Станно защо оловно-цинковият комбинат в Кърджали фалира, а този работи на пълна пара?
Къде ли е разликата?
До коментар [#8] от "hypercube":
Кадри решает все :)
До коментар [#8] от "hypercube":
От фалирал завод приватизиран за жълти стотинки винаги си изкарва повече от колкото от работещ който се нуждае от постоянно финансиране на ниски лихви и квалифициране на обслужващия персонал!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход