Димитър Зоров: Не съм оптимист за бъдещето на животновъдството
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите пред "Капитал Daily"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Я кажи, как от 1 тон мляко се пълнят 5-6 ТИР-а с кисело мляко, сирене и кашкавал ;)
ББ сега геройски ще отпусне държавна субсидия.
ХАХАХА Зоров се загрижил за животновъдите хахаха - да вземе тогава той и останлите в тази асоциация на млекопреработвателите да им предложат адекватни изкупни цени за млякото...
А иначе интерсно защо се притеснява за животновъдите, пък иска от ЕС експортна субсидия за български млечни продукти, която да подкрепи "оцеляването" на млекопреработвателите...
До коментар [#2] от "today ;)":
Още повече, че те са си и дружки.
ББ миналия месец му откри завод в Ломско.
Това по-принцип не е лошо. Важното е да създава работни места.
Палмовото масло и калциевия хлорид са поскъпнали...Хубаво, че са немците да ям хубав кашкавал - българския за нищо не става....само цена са му сложили
А защо няма козе прясно и кисело мляко, сирене масово на пазара, в Англия самото такива потребявам - вкусни, здравословни и се усвояват по лесно от организма. Може би няма търсене голямо все още но и никой не се опитва да ги наложи и да се диференциира. Козето кисело на Бор Чвор ми харесва примерно.
http://www.sthelensfarm.co.uk/
Ще дотираме банките, а?
"... Към настоящия момент цената, на която българските животновъди продават литър мляко, е много близка и почти равна на себестойността. Това не е цена, от която фермите могат да печелят и да си плащат кредитите."
А аз казвам, да влезем в съдебен борд към ЕС, и после да препишем един свестен закон за фалит на физическите лица. Със сигурност, много сектори от икономиката ни ще се изстрелят нагоре, а в други сектори ще има изтрезняване и преосмисляне на стратегиите, което също ще ги оздрави в дългосрочен план. Така де, една предвидима (гарантирана от ЕС съдебната система) бизнес среда, ще отвори пътя на евтино финансиране и ниски лихви по кредитите, което ще обезсмисли държавната субсидия.
Тютюнджиите със субсидиите, са на трето място в света по износ на листна маса (тютюн), и пак са бедни и яко зависими, та ако животновъдите искат същото за себе си, да се нареждат за субсидия.
Зърнопроизводителите гледат Унгария и искат същите субсидии като унгарските. Свиневъдите гледат Франция и искат същите субсидии като френските, градинарите гледат Гърция и искат същите субсидии като гръцките, овощарите гледат Италия и искат същите субсидии като италианските, млекопроизводителите гледат Полша и искат същите субсидии за мляко, птицевъдите гледат Румъния и искат същите субсидии за яйцата. Ясно е, че не може да се угоди на всички. Затова неутралното решение беше равнопоставена субсидия върху ресурса (декар земя) и оттам най-ефектвиният да си пробие сам път.
Е, какво сега?
Трябва да сме нещастни, че ще ядем евтино сирене и кашкавал ли?
Не ги разбирам това племе българските журналисти.
Ако се вдига цената на нещо пишат, че е лошо(зо потребителите).
Ако пада цената - пак лошо (за търговци и производители).
Каквото и да стане, все е лоша новина!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.